Rubriky
Názory Přerov

Přerov soutěží o titul Nejzabitější město roku

Bydlet v Přerově není zcela jistě žádné terno, ale vzhledem k tomu, že existuje třeba Karviná nebo Ústí a Most, tak je to pořád lepší než dostat drátem do oka. Pokud se na město podíváme z té hezčí stránky (třeba na hradby od Bečvy), tak to zase tak špatné není. Na Magistrátu dávno rezignovali na jakoukoliv podporu rozvoje pracovních míst, a tak Přerováci musí ve velké míře za prací cestovat a díky tomu můžou i srovnávat okolní města. A teď v období adventu je velice jednoduché vysledovat, které město jak žije.

Před pár dny jsem na Facebooku Přerovské internetové televize viděl následující příspěvek, který srovnával vánoční trhy v Přerově, Olomouci a Zlíně. Na redakci se snesla kritika, že nelze srovnávat hrušky s jabkama, nicméně já jsem se na ty hrušky podíval.

Uznávám, že Olomouc a Zlín jsou krajská města s univerzitou a Olomoucké vánoční trhy jsou opravdu povedené a jezdí na ně lidé z širokého okolí. Nicméně ještě před pěti lety, kdy jsem ve Zlíně studoval, trvaly vánoční trhy pouhý týden a byla to celkem nuda. Kde je vůle, tam lze během adventu oživit centrum. A nebo ho zabít jako v případě Přerova. Přerov je v situaci, kdy umírajícímu centru zasadila poslední ránu nově otevřená nákupní galerie a právě vánoční trhy mohly být pokusem, jak do ulic opět dostat lidi. Místo toho se na radnici rozhodli pro jakousi lowcost parodii na Vánoce.  Kdysi zaplněné náměstí se proměnilo v pár stánků s punčem kolem nejdražšího barového pultu na světě. Ve srovnatelně velkém Prostějově to v centru žije trochu jinak. Od listopadu do ledna mají na náměstí kluziště, kolem něhož je asi 8 stánků s občerstvením (především punče/svařáky). Ve vedlejší části náměstí je pak ulička stánků, kde se prodávají různé řemeslné výrobky, sýry, koření, uzenina nebo občerstvení z grilu. Množství lidí – nesrovnatelné.

Jak jedna paní povídala, v Přerově je prý docela problém utáhnout nájem při počtu lidí, kteří se ke stánku dostaví. Organizátoři trhů (Technické služby) by se asi měli zamyslet nad svou cenovou politikou. Kdyby totiž byl o trhy zájem ze strany trhovců, určitě by se postavilo víc stánků. Ceny pronájmu stánků v různých městech si můžete porovnat v tabulce níže. Chápu, že z pronájmu stánků se pak platí režie jako energie, úklid náměstí a kulturní vystoupení. Selský rozum mi říká, že víc stánků vydělá pořadateli více peněz a nebo celkové náklady rozpočítané mezi více stánkařů pak budou představovat pro jednotlivce nižší nájem. Ale v Přerově pravděpodobně není vůle. Přerov je totiž to město, kde lidem bydlícím v centru vadí, že třeba v 19 hodin probíhá na náměstí koncert. Přerov je dle mého odsouzený k zániku.

Já jsem letošní „trhy“ na náměstí v Přerově navštívil dvakrát. Jednou při koncertu Fleretu, což byl největší tahák vánočního programu hned na začátku adventu, a podruhé včera večer. Otevřené byly asi čtyři stánky s punčem a pokud nechcete platit poplatek za dřevěnou budku, prostě si otevřete svůj vlastní punč(k)ový stánek ve dveřích přilehlého domu. Pro Přerov asi dobrý. Nakonec to ale není jen o stáncích s punčem. Před lety probíhal na Horním náměstí o Zlaté neděli jakýsi farmářský jarmark. Letos nic. Šel jsem v neděli dopoledne přes centrum a kromě prázdných výloh k pronájmu jsem prakticky nikoho jiného nepotkal. Ať bylo dřívější vedení města jakékoliv, tak město aspoň nějak žilo. V republice asi není jiné město s 45 tisíci obyvatel, které by bylo podobně mrtvé.

Zdroj informací:
Web Statutárního města Prostějov,
web Technických služeb města Přerova,
web města Zlína