Rubriky
Marketing

7 tipů pro lepší web MMČR v badmintonu

Myslím, že je nejvyšší čas přestat kritizovat nadšené dobrovolníky z ČBaS a měl bych také přiložit ruku k dílu. Organizátoři letošního Mezinárodního mistrovství ČR se pasovali do role, kdy chtějí z minimálního rozpočtu vykouzlit úžasný turnaj. Ačkoliv chápu nedostatek financí ve sportech jako je badminton, nemyslím si, že je dobré šetřit úplně na všem. Proto jsem se rozhodl sepsat zde několik tipů, jak vylepšit dosavadní webovou prezentaci MMČR v badmintonu za rozumné peníze.

Vzhled stránek

Webovky MMČR jsou postavené na WordPressu, což umožňuje s nimi dál pracovat. Horší už je jejich vzhled, obsah a funkčnost. Web jede na výchozí šabloně Twenty Twelve, což je super, pokud jste 16letá blogerka. Naštěstí lze dát webu nový rozměr za použití nějaké hezčí šablony. Ty lze stáhnout s omezenou funkcionalitou zdarma, v premiových verzích se pohybujeme v cenách kolem 40-50 USD (ke stažení třeba na themeforest.net).  Dnes už je většina šablon responzivních a obsahuje celou řadu zajímavých prvků jako jsou slidery, integrované formuláře apod.

Vícejazyčná verze

Snahu o vícejazyčnou verzi webu lze dotáhnout do konce pomocí pluginu Polylang (zdarma), díky kterému bude web fungovat česky stejně hezky jako anglicky.

Obsah webu

Některé informace by neměly být zveřejňovány, jiné bych doporučoval rozvinout dál. Například informace o tom, že se turnaj nebude hrát experimentálním systémem počítání, protože pořadatel nezajistil vhodné ukazatele skóre, by měla zůstat utajena. Sekce „Dobrovolníci“ v hlavním menu dává turnaji zcela nový lowcostový rozměr. „Pojďme se společně obohatit a věnovat si krásný zážitek“ – to je přesně ta věta, co mě naláká, abych šel 4 dny makat zadarmo na nějaký badmintonový turnaj. Sekce o dobrovolnících bývají na těchto akcích prezentovány mimo hlavní menu a sdělení lze formulovat víc sexy. A opravdu se v půlmilionovém rozpočtu nenajde pár korun na kompenzaci dopravy? Co se třeba podívat na „Volunteers“ turnaje All England?

Funkčnost webu

Otázka: Co uděláte, když narazíte na web, kde nejsou žádné odkazy tam, kde byste to čekali? Utečete? Ve WordPressu je naprosto triviální vytvořit odkaz. Proto bych doporučil opatřit webové stránky odkazy tam, kde se to očekává – například odkaz na turnajovou halu, prokliky na hotely, odkaz na rozlosování turnaje místo celého URL popřípadě mailto odkazy u e-mailových adres. Určitě bych do stránek vložil funkční Google Mapu místo malého obrázku. A odkazy na sponzory!!! Určitě bych nechtěl podporovat někoho, kdo mi neumožní ani proklik na můj web.

Sociálně

V době sociálních sítí lze pomocí jednoduchých pluginů propojit Vaše webovky s Facebookem, Twitterem, Google+,… Pluginů je spousty a liší se svou funkčností a vzhledem tlačítek. Já bych zde vložil tlačítka „Like, Tweet, +1, Share“. Dále bych do webu MMČR vložil news feed Facebookové stránky pro případné nalákání nových fanoušků. To samé i pro Twitter.

Vstupenky

Věřím, že tyto tipy někomu pomůžou při dobrovolné práci na MMČR. Je nutné si uvědomit dvě věci: všechno má svou cenu a zároveň ne všechno zruinuje Váš napnutý marketingový rozpočet. Nenabádám k bezhlavému rozhazování peněz za blbosti, jen dávám rady, jak efektivně vylepšit současný stav o 100%.