Rubriky
Apple

AirPort Express – prostě applácký router

V práci se mi často poštěstí, že si můžu vyzkoušet a pohrát si s nejrůznějšími vychytávkami od Apple. Teď mi byla svěřena AppleTV a router AirPort Express, abych měl k dispozici vlastní techniku pro případ, kdy mám poutavě prezentovat z iPadu před publikem. Podotýkám, že podle novinek připravovaných pro Yosemite a iOS8 už asi nebudu AirPort Express potřebovat, ale i tak se u nás určitě neztratí.

Pokud Vás zajímají výrobky s nakousnutým jabkem v logu, čtěte dál. Pokud Applu z více či méně racionálního důvodu nefandíte, článek je zbytečné číst.

AirPort Express je jak název článku napovídá funkcí vlastně router. Uživatelskou zkušeností je to malá bílá designová krabička, se kterou si poradí i Vaši rodiče. Při prvním připojení se Vám spustí jednoduchý průvodce instalací. Instalaci provedete přes aplikaci v Macu nebo na Windows a také pomocí iPhonu, iPodu Touch a iPadu. Mně se při instalaci AirPort inteligentně zeptal, zda jej chci nastavit jako novou síť a nebo jako „prodloužení“ stávající sítě, kterou máme v práci přes zálohovací Time Capsule. V prvním případě je nutné připojení k WAN, ve druhém případě nic. AirPort chytře „roztáhne“ dosah Vaší WIFI třeba když máte Time Capsule doma v přízemí a chcete mít v patře dostatečně kvalitní signál.

Instalace AirPort Express

WIFI síť jsem tedy nastavil jako novou, abych ji v případě potřeby mohl jednoduše přemístit kamkoliv do přednáškového sálu a prezentaci spustit na iPadu. Když jsem si AirPort Express donesl domů, stačilo do něj píchnout jeden kabel z routeru a počítač se mi opět připojil k zabezpečené síti, kterou již znal z práce. Je to pěkná fíčura a matně si vzpomínám na instalační postupy běžných TP-Linků. No jo, když ona AirPort Express stojí téměř 2500 Kč. Tolik peněz za router? Z technického hlediska umí běžné standardy 802.11a/b/g/n. Simultánně vysílá na frekvenci 2,4GHz a 5GHz, takže Vaše zařízení se připojí automaticky k nejrychlejší dostupné variantě. AirPort má automaticky zabudovaný firewall, což ocení většina uživatelů až na věčné šťoury, kteří „si to prostě musí nastavit podle svého“. AirPort umožňuje vysílat druhou WIFI síť, kterou můžete například zpřístupnit svým hostům a návstěvám. To je praktické jak doma, tak i v zaměstnání. Navíc jde přes AirPort Express poslouchat i hudbu, pokud do něj napojíte patřičné reprobedny podporující funkci AirPlay.

Vytvoření nové sítě u AirPort Express

Pro domácí použití je applovská síťová infrastruktura asi trochu mimo rozpočet. Náročnější domácí uživatele si ale jistě najde, především pokud základem Vaší domácí sítě je zálohovací Time Capsule. Jednoznačný přínos vidím u profesionálního využití. Chcete-li do své firmy kvalitní WIFI síť, zamyslel bych se nad řešením Applu. Přínos to má pro činnosti jako je nejrůznější prezentování, pouštění vybrané hudby (sportovní centra) a oddělení interní WIFI od návštěvnické sítě. A abych nezapomněl, je to vhodné řešení pro všechny, kterým se líbí pěkné věci. Designový rozdíl mezi AirPortem a TP-Linkem je nepopsatelný. A pokud chcete, můžete mi v komentářích nadávat do iOvce. Je však pravda, že takový dvoupatrový cihlový dům rodičů průměrný TP-Link za 7 stovek neuměl pokrýt.