Rubriky
Apple IT & Apps

Aplikace Zdraví na iOS 8 – k čemu to vlastně je?

Pokud jste již provedli aktualizaci na iOS 8 na svém iPhonu, patrně jste si na úvodní obrazovce všimli nové aplikace „Zdraví“.  Já osobně jsem se přistihl, že často výchozí aplikace v iOS vždy seskupím do jedné složky, protože mě nezajímají nebo mi nevyhovují. Než však stejný osud stihne právě novou aplikaci Zdraví, bylo by fér vysvětlit si, proč tam vlastně je. Odpověď je jednoduchá: Apple podporuje naše zdraví a chce, abychom patřičná zdravotní data měli na jednom místě přehledně zobrazená.

Aplikace Zdraví

Smyslem aplikace Zdraví bude integrovat v sobě informace o našem životním stylu. Záměrně jsem použil budoucí čas, protože Apple těsně před vydáním iOS 8 odhalil závažnou chybu ve vývojářském nástroji HealthKit, a aplikace využívající tento nástroj stáhl. Současný stav je takový, že používáme celou řadu aplikací, které nezávisle na sobě obsahují data o naší aktivitě (Runkeeper, Endomondo, apod.), váze a spánku (Withings), naší celkové aktivitě pomocí náramku jako FitBit či Jawbone. Jiné aplikace umí zaznamenat náš denní příděl energie a vitamínů z jídla, různé hodinky nebo pulsmetry měří naši srdeční aktivitu. Vše dosud fungovalo v jednotlivých aplikacích, které uměly komunikovat s různým hardwarem. Aplikace Zdraví jde Applovsky o krok dál. Tato data chce shromažďovat dohromady a vytvářet nám tak denní reporty o tom, jak jsme aktivní. Celá myšlenka zapadá do sebe, když si uvědomíme, že od iPhonu 5S je jeho součástí pohybový koprocesor, který pomáhá monitorovat aktivitu nebo před týdnem představené hodinky Watch, které na displeji budou ukazovat, jestli jsme za den měli dostatek pohybu.

Zdravotní ID

Než se opraví chyba v HealtKitu, bude aplikace Zdraví asi prázdná. Později jen povolíme, aby Zdraví získávalo data z vybraných aplikací a vytvářelo na jejich základě grafy a reporty. V současné době je použitelná pouze záložka „Zdravotní ID“. V ní si vyplníte základní údaje o svém zdravotním stavu a vyberete kontakt pro případ nebezpečí. Taková zdravotní „vizitka“ je přístupná komukoliv i přes zamčenou obrazovku Vašeho iPhonu. Nejsou v ní vyloženě choulostivé informace a myslím si, že to může pomoci zdravotníkům v případě ohrožení Vašeho života. Navíc na krizový kontakt lze zavolat i při zamčeném telefonu. Pokud znáte nebo dokonce nosíte nějaký identifikační náramek, tak tohle je jeho digitální obdoba.

Osobně se těším, až si do Zdraví nahraju data z Runkeeperu a až si v budoucnu pořídím modernější iPhone, tak věřím, že naměřené informace (denní chůze) budou stát za to!