Včera proběhl v San Franciscu tradiční zářijový Apple Special Event, na kterém Tim Cook a jeho kolegové představili novinky s nakousnutým jablíčkem ve znaku. Z kritického pohledu člověka, který dokáže rozlišit ukazatele jako velikost displeje nebo počet megapixelů foťáku, se asi moc nestalo. Z mého pohledu, tedy člověka, který více vidí do ekosystému Apple, se jednalo opět o představení řady „maličkostí“, které posouvají jablečné výrobky před konkurenci. A jaké novinky to tedy jsou?

iPad Pro

Novinkou v nabídce je obří iPad Pro s 12,9″ retina displejem s multi-touch technologií, jehož výkon procesoru je téměř dvojnásobný ve srovnání s modelem iPad Air 2. Není to pouze „větší iPad“, ale nový model, který nabízí více možností pro všechny profesionály. Zde je vidět, že se Apple snaží, aby iPad byl plnohodnotný pracovní nástroj, nikoliv jen nástroj pro zábavu. K tomu Apple představil novou Apple Pencil, tedy přepracovaný stylus, vedle kterého se můj modrý Jot začne červenat. Univerzálnost iPadu Pro ještě rozšíří nový obal Smart Keyboard s klávesnicí. V mých očích iPad Pro konečně ukázal, jak mají vypadat a fungovat nejrůznější velké rozkládací tablety.

iPad Pro

Apple TV

Osobně jsem byl hodně zvědavý, jak bude vypadat nová generace Apple TV a z mého pohledu se jedná o vítěze včerejší Keynote. Apple představil přesně to, co má moderní televize umět. Tedy, ony to ty dnešní chytré televize umí, ale použití všech funkcí je velice kostrbaté a nepohodlné (mluvím z vlastní zkušenosti, když jsem se pokoušel rozchodit rodičům LG televizi). Set-top box Apple TV zachovává klasickou multimediální část, kterou rozšiřuje o nabídku aplikací. Právě v aplikacích vidí Apple budoucnost a celé to dává smysl – aplikace pro Apple TV s novým tvOS přinesou díky vývojářům nové možnosti a zároveň také nové příjmy. Nová Apple TV rošiřuje nabídku pořadů o HBO NOW, Netflix nebo Hulu (dostupnost v ČR není známá). Apple TV dostala nové dálkové ovládání Siri Remote s dotykovou technologií a asistentkou Siri (čeština není dostupná), která Vám podle Vašich příkazů dokáže prohledávat multimediální obsah. Z Apple TV se díky aplikacím a novému dálkovému ovládání stala herní konzole, takže Xbox a Wii získává vážnou konkurenci. Zatím nezodpovězená je otázka, jak bude probíhat přihlašování do App Store, které bylo u dřívější Apple TV poněkud uživatelsky komplikované – přece jen k televizi může přistupovat více uživatelů, kteří nemusí být provázáni rodinným sdílením nákupů.

Apple TV

iPhone 6S a 6S Plus

Dopředu bylo jasné, že 9.9. dojde k představení modernizovaných iPhonů. Podle slov Tima Cooka je novina 6S vlastně zcela nový iPhone v designu loňské šestky. Co to vlastně znamená? iPhone 6S/6S Plus dostal nový výkonnější čip A9 s integrovaným pohybovým koprocesorem M9, který dokáže aktivovat Siri pouhým hlasovým povelem „Hey Siri“. Novinkou je multidotyková vrstva 3D Touch, která rozlišuje sílu dotyku a podle ní telefon různě reaguje. Vylepšení doznal foťák, který má nyní 12 megapixelů a kamera zvládá nahrávat video ve 4K rozlišení (30 snímků). Novinkou modelů 6S je funkce Live Photos, tedy živé fotky téměř jako z Harryho Pottera (více zde). Modely 6S/6S Plus získaly nové hliníkové tělo, takže by se neměla opakovat ohýbací aféra „bendgate“.

iPhone 6S

Během Keynote zazněla navíc zmínka o novinkách u Apple Watch. Přibyly nové řemínky a zároveň byly představeny nové možnosti, které přináší watchOS 2. V tichosti byl představen iPad mini 4 s výkonem srovnatelným s modelem iPad Air 2. Celou Keynote si můžete pustit na webu Apple.