Rubriky
Apple

Apple vrátil NFC do života a platební karty můžou jít do důchodu

Včerejší představení novinek společnosti Apple ve mě zanechalo dva silné dojmy. Prvním jsou úžasné hodinky, kterým bych se rád věnoval později, ideálně až si je koupím 🙂 Druhým neméně fascinujícím okamžikem bylo představení služby Apple Pay. Troufám si tvrdit, že v Cupertinu rozjeli revoluci v bezhotovostní platbě. NFC není žádná nová technologie, Androidí telefony jí běžně disponují, ale nikdo ji v praxi nepoužívá (k placení). Apple představil komplexní řešení, jak udělat platbu platební kartou rychlou, pohodlnou a bezpečnou. Když Apple vloni představil Touch ID, strhla se lavina nepochopení, proč je dobré odemykat telefon na otisk prstů. Hackeři se předháněli v tom, kdo Touch ID jako první převeze a zpochybní jeho spolehlivost. To se možná povedlo, ale v kontextu s platebními operacemi Apple Pay to nehraje roli. A jak tedy Apple Pay a transakce pomocí této služby fungují?

Naskenovat – potvrdit – platit

Naskenujete si svou kartu. Do Passbooku se uloží záznam o této kartě bez běžných identifikačních údajů (iPhone nezná a neukládá číslo karty, jméno držitele, CVV). Veškeré informace o kartě jsou speciálně hardwarově šifrovány přímo v iPhonu. Apple přes vydavatele karty ověří, že jste jejím majitelem. A můžete platit! Jednoduše: Jdete do obchodu a u bezkontaktního terminálu vytáhnete iPhone. Pomocí Passbooku zvolíte kartu, kterou budete platit, přiložíte k terminálu a transakci odsouhlasíte načtením otisku prstu přes TouchID. Složitě: Jakmile se terminál spojí s Vaším iPhonem, vymění si navzájem informace o ceně nákupu a o platební kartě. Tyto informace jsou jedinečné pro danou transakci, takže k obchodníkovi neputují žádné informace o Vaší kartě. Terminál se jen dozví, že platba v pořádku proběhla, protože jste ji úspěšně potvrdili načtením otisku prstu.

Apple Pay

Promyšlená bezpečnost

Apple Pay je bezkontaktní, rychlý a pohodlný. Přenos dat je šifrován a informace o kartách jsou uloženy na speciálním čipu v iPhonu. Od teď bude bezpečnější uložit si své karty do iPhonu a „plast“ schovat doma hluboko pod polštář. Už se nemusíte bát toho, že kartu ztratíte a budete ji muset draze blokovat. Když ztratíte iPhone, bude stačit pouze pomocí aplikace Find my iPhone pozastavit Apple Pay. Případný nálezce Vám už účet nevyrabuje, protože nemá stejné otisky prstů jako Vy a zároveň z iPhonu nedokáže vytáhnout čísla karet.

Všestranné využití

Apple Pay bude fungovat jak v kamenných obchodech tak v e-shopech. Zamyslete se, kolikrát měsíčně platíte kartou u obchodníka a nebo na internetu. Přesně tolikrát vystavujete kartu případnému zneužití. „Odposlech“ karty dnes může vypadat jakkoliv. Pokud budete platit pomocí Apple Pay, jsou Vaše peníze v bezpečí. Opět jsme u otisku prstů a u jedinečnosti přenášených dat každé operace. Nevím jak Vám, ale mně se to jeví naprosto jednoznačně: Apple dal konečně technologii NFC smysl. Teď si jen přeji rychlé zkopírování technologie konkurencí, abychom mohli naplno využít mobilní platby – v USA od října, podle tiskové zprávy VISA v Evropě již brzy.