Pomalu to jsou dva roky, co se účastním za firmu NOVACLOUD podnikatelských snídaní Business for Breakfast v Prostějově. Za tu dobu se v klubu prostřídala řada členů a hostů, několikrát se vyměnil Výkonný tým a člověk tak nějak měl dost prostoru zamyslet se nad přínosem tohoto konceptu. Zcela jistě je BforB zajímavým nástrojem pro získávání nových kontaktů a v řadě případů i přátelství. Některým profesím umí BforB generovat řadu zakázek téměř okamžitě, někdo tento efekt pravděpodobně nenajde. Když se tak ohlédnu na své působení v klubu za uplynulé dva roky, pochopil jsem řadu věcí.

Kdo je ideální člen

V našem klubu vidím asi jednoho jediného člověka, který ze snídaní nepřetržitě tříská nové a nové zakázky. Je jím pojišťovací makléř Milan Porteš ze společnosti EUVIN. Pojistku, navíc dobrou, potřebuje každý. K tomu stačí připojit jeho bohaté know-how a rázem si o „pojišťovácích“ myslíte úplně něco jiného než dosud. Milan Porteš nabízí produkt, který v nějaké míře používá každý z nás a dříve či později bude uzavírat novou pojistnou smlouvu. Pokud nabízíte produkt, který využije široká škála lidí, bežte do toho! Investice ze snídaní se Vám vrátí. Na opačné straně žebříčku teď stojí naše firma, která za dobu působení v BforB razantně změnila svůj produkt a zaměřila se na úzkou skupinu zákazníků navíc se specifickým způsobem prodeje. Díky BforB v Olomouckém kraji jsme našli strategického partnera, ovšem všechny další zakázky realizujeme zcela mimo BforB. Navíc nenabízíme produkt za pár tisíc, takže si jej dovolí koupit jen větší firmy. Možná je to dáno skladbou členů konkrétního klubu, ale v případě Prostějova zde vidím potenciál právě pro spoustu malých obchodů namísto uzavření jedné zakázky v řádově nižších jednotkách statisíců.

Byznys na prvním místě

Poslední dobou mám pocit, že se nám v klubu bijí dva proudy lidí. Jedni berou BforB jako nástroj pro získávání nových kontaktů a doporučení. Druhá skupina jakoby svůj byznys podřizovala BforB. Cítím, že se zde názorově střetávají lidé, kteří mají na prvním místě svou živnost nebo firmu a aktivity s tím spojené staví na první pozici před BforB. A někteří to mají zase naopak a do první pozice staví BforB. Obojí je pochopitelné, ale musíme pamatovat, že pro řadu z nás je důležitější otevřít obchod včas nebo dokončit zakázku v termínu namísto nějakého školení nebo teambuildingu.

Přátelství do výše zaplaceného členství

Asi jsem naivka, která si příliš zakládá na dobrých vztazích, ale na poslední snídani se mě velice dotkla jedna věta pronesená na adresu paní, která v našem klubu zrovna ukončila členství: „Když už není naší členkou, tak má smůlu, teď budeme všechny tyhle zakázky dávat Vám.“ Navíc to řekl člověk, o kterém jsem si dosud myslel, že s bývalou členkou měl velmi přátelský vztah. Z toho vyplývá, že mezilidské vztahy utvářené v tomto prostředí nejsou vždy až tak čisté a spíše končí poslední zaplacenou fakturou za členství. Já jsem bohužel nastavený trochu jinak a více mě zajímá, jaký konkrétní člověk doopravdy je. A i když někteří lidé ukončili působení v našem klubu, stále o nich vím a rád na ně předám kontakt, pokud by jim to mělo pomoct.

Řečí čísel není pro naši firmu členství v BforB velká výhra. Na druhou stranu setkávání s řadou členů je inspirativní a člověka to dál posouvá.