V pondělí 21.3.2016 v dopoledních hodinách kalifornského času proběhlo v Cupertinu další představení novinek společnosti Apple. Hardwarové novinky bylo možné očekávat podle na internetu dostupných úniků informací. Softwarové novinky, updaty či doplnění ocení především lidé, kteří celému ekosystému Applu více rozumí a nevidí za logem nakousnutého jabka jen iPhone a iPad. A co mě osobně na Apple Eventu zaujalo?

FBI, životní prostředí, zdraví uživatelů

  • Tim Cook hned na začátek ujistil publikum, že ve sporu s FBI je pro něj nejdůležitější ochrana uživatelských dat.
  • Lisa Jackson popsala, jak se Applu daří stát se firmou, která má fungovat na energii 100% získané z obnovitelných zdrojů a zároveň představila nového recyklačního robota. Vnímání udržitelnosti je na západ od nás ve společnosti mnohem lépe vnímáno, a proto při dalším představení produktů se zdůrazňuje jejich původ z recyklovatelných materiálů.
  • Rok od svého uvedení přišla řeč na tzv. HealthKit, který Apple nově převedl na CareKit. Jedná se o propojení výzkumných institucí, sběr zdravotních uživatelských dat, jejich vyhodnocování a využívání při studiu a léčbě chorob. Zároveň se k uživatelům dostávají první aplikace, které budou sloužit k monitoringu zdraví, předcházení krizových situací (epilepsie) nebo dokonce ke zlepšování zdravotního stavu (Parkinsonova choroba). Právě zaměření na zdraví uživatelů považuji za jeden z nejvýznamějších kroků, které Apple v poslední době udělal.

iphonese

Nový iPhone, malý iPad Pro a hodinky

  • Nový iPhone SE se stal modernizací staršího iPhonu 5S. Jeho vnitřnosti jsou nyní totožné s iPhonem 6S, který má být vlajkovou lodí Applu. Velikost zůstala zachována podle pětky a přibyly nové barevné varianty.  iPhone SE navíc dostal snovou cenovku 13.000 Kč, což je za nový iPhone s TOP parametry skvělá cena.
  • iPad Pro byl představovaný na podzim jako nástroj pro profesionály a ve stejném duchu byl představen i jeho menší kolega s 9,7″ displejem. Osobně si neumím představit, že iPad budu používat jako svůj primární „počítač“, jelikož flexibilita iOS není zdaleka tak velká jako jsou uživatelské možnosti Macu. Zamrzelo mě, že se iPad Air nedočkal modernizace a i s modelem mini byl odsunut na druhou kolej.
  • Moc se mi líbilo představení nových náramků pro Watch a zároveň snížení jejich ceny. Dnes je možné koupit chytré hodinky od Apple již pod 10.000 Kč, což je i pro mě zajímavý argument, proč jim dát šanci i přesto, že k nim mám dosud své výhrady z hlediska funkcionalit.

malyipadpro

A několik softwarových updatů

  • Představeny byly také dva updaty pro operační systémy iOS a tvOS. iPhony a iPady dostaly aktualizaci na verzi 9.3, která přináší řadu drobných vylepšení, které nejspíš (kromě funkce Night Shift) napoprvé nepostřehnete. Celý soupis najdete například na této stránce.
  • Softwarové vylepšení tvOS se hodně točí kolem funkcionalit spojených se Siri, kterou v české verzi Apple TV nelze používat, nebo kolem ovládání a spravování aplikací. Právě rostoucí počet aplikací na tvOS pochválil i Tim Cook. Osobně se musím přiznat, že po listopadovém pomalém nástupu aplikací se nyní v AppStoru začínám lehce ztrácet. Nárůst aplikací je opravdu viditelný.

Abych to shrnul, tak z mého pohledu především zlevnění Watch a představení „super telefonu“ s 4″ displejem je krok, kterým si Apple chce upevnit postavení na trhu a i přes to si zachovat punc prémiové značky. Představené softwarové novinky se mi líbí, ale z velké části se úplně netýkají regionu, ve kterém Apple produkty používám.