Rubriky
IT & Apps

Budoucnost bezhotovostní platby

V Česku je hotovost stále důležitou součástí Vaší peněženky, u ležérnějších součástí kapsy. V zahraničí je cítit silný trend přechodu od hotovosti k platebním kartám. Nejdále jsou s bezhotovostní platbou ve Skandinávii nebo v USA. U nás se pomalu prosazují bezkontaktní platební karty a nálepky. Jenže my karty máme a ono vše vázne u obchodníků, pro které jsou pronájmy terminálů od banky příliš nákladné a málo mobilní. Tento problém není jen českým specifikem a dal tak prostor ke vzniku několika zajímavých platebních technologií.

Proč obchodníkům nestačí klasický terminál? Jednoduše proto, že za něj banka chce nezanedbatelnou částku a potom také proto, že musí být připojen k internetu/telefonu a bankou nabízené technologie lze velice omezeně využívat mimo prodejnu na trzích, festivalech, parkovištích, u stánku atd.

Průkopníkem mobilních bezhotovostních plateb u obchodníků je americký Square, který jako první přišel se speciální čtečkou karet, kterou přes sluchátkový jack připojíte do iPhonu, iPadu nebo Androidu. Služba funguje tak, že si obchodník zdarma nebo za symbolický poplatek objedná nenápadnou čtečku karet, stáhne si aplikaci do svého přístroje, zaregistruje se u dané služby a může kasírovat své zákazníky. Služba funguje i v offline módu, takže můžete prodávat opravdu kdekoliv. Konkrétně Square propaguje svou službu u takových obchodníků jako jsou stánky na trzích, malé kavárny, pojízdné stánky s občerstvením, opraváři nebo třeba kadeřnictví a salóny. Jedná se o živnostníky, kteří by pravděpodobně klasický terminál od banky nevyužili. Služba je zdarma, obchodník pak platí pouze poplatek kolem 2,7% z ceny transakce. Peníze zúčtuje provozovatel služby a do druhého dne je pošle obchodníkovi na účet. Nyní v USA a Kanadě působí vedle Square také PayPal Here a připravuje se podobná služba u Amazonu. Tyto služby pomalu expandují například do Japonska. Evropskou alternativu nabízí iZettle, ale jen v UK, Španělsku, Německu a ve zmiňované Skandinávii.

Český pokus o bezhotovostní platby pro malé obchodníky přinesl operátor O2 s ČSOB. V červnu skončil několik měsíců probíhající pilotní projekt mPO2S pro snadné bezhotovostní transakce malých obchodníků. Řešení už není tak elegantní jako u Square. Zájemce si podle dostupných informací zakoupí mobilní terminál Ingenico za necelé 4.000Kč, který slouží jako čtečka karet a zároveň klávesnice pro naťukání PINu. Čtečka se pomocí bluetooth spojí s chytrým telefonem s prodejní aplikací a provede se platba. Mobilní terminál mPOS od Ingenico je od 1.6.2014 nově ve standardní nabídce ČSOB. Měsíční poplatek za službu je 150Kč. Měsíčně je nutné uskutečnit alespoň 5 plateb v minimální hodnotě 300Kč, což může být pro některé obchodníky problém. Podle měsíčního obratu platíte bance provizi ve výši 2,19-2,79% za transakci. Bohužel podporované jsou pouze některé telefony s Androidem, iOS zatím chybí. Řešení je tedy o něco méně atraktivní a svobodné než v případě amerických služeb.

Nezbývá než čekat, jestli i do regionu CEE vstoupí některý ze zahraničních poskytovatelů.

(Článek jsem napsal pro náš firemní blog na www.novacloud.cz)