Rubriky
Názory

Daruj čočku a taky hračku!

Přátelé, ať si to chceme připustit nebo ne, Vánoce se kvapem blíží. A s Vánoci se blíží také nekonečný zástup fondů, nadací, sbírek a výběrčích nejrůznějších příspěvků na cokoliv. Nechci nijak zlehčovat osudy řady lidí, kterým nebylo přáno, aby byli zdraví nebo vyrůstali v normálním prostředí. Chci dnes vyjádřit podporu dvěma sbírkám, o kterých si myslím, že dávají smysl. Nevěřím na fondy, kam se posílají peníze. Proto letos již asi potřetí podpořím projekt Daruj hračku a zapojím se do Národní potravinové sbírky. Ne, nepíšu to, abych před ostatními vypadal jako ten cool morálně na výši, co dává na charitu. Píšu to proto, abych oslovil třeba jen jednoho jediného nového dárce.

Národní potravinová sbírka

V sobotu 22.11. proběhne po celé zemi Národní potravinová sbírka. Dobrovolníci pod záštitou Armády spásy budou ve vybraných supermarketech a DM drogeriích po celé zemi přijímat vybrané potraviny, které poputují rodinám, dětem a lidem, kteří zrovna nemůžou v obchodě nakoupit všechno, co by rádi. Je jedno, jestli ze svého nákupu odložíte jeden balíček rýže nebo půl vozíku za 500Kč. Jen doporučuji seznámit se v obchodě s podmínkami sbírky – vybírají se jen trvanlivé produkty jako luštěniny, těstoviny, instantní potraviny, konzervy apod. Najděte si tedy, prosím, v mapě Vám nejbližší obchod a nějakou tu korunku věnujte cizím lidem. Pozor: DM drogerie přijímá pouze produkty zakoupené u nich na prodejně. Jděte tedy raději do Kauflandu, Alberta nebo Teska – darované potraviny nemusí být nutně v bio kvalitě. A prosím, kupujte jen to, co byste sami jedli – víme, že řada českých potravin jsou pěkné sra##y.

Daruj hračku

To je přesně název projektu, který pořádá Český rozhlas. Myšlenka „Daruj hračku!“ je jednoduchá a velice pěkná: děti z dětských domovů napíšou své přání, co by chtěli dostat od Ježíška. Vy si v databázi těchto přání vyberete konkrétní dítě a jeho vysněný dárek, zarezervujete si jej (to přání), koupíte dárek, objednáte si ZDARMA odvoz dárku kurýrem a máte dobrý pocit z dobrého skutku. Navíc si můžete vybírat děti a jejich dárky třeba podle lokality (podpoříte Vám blízký dětský domov) nebo podle přání (já osobně si vybírám děti, které chtějí něco na sportování). Jen mějte, prosím, trpělivost s trochu nemotorným online systémem a mějte na paměti, že máte omezený čas pro nákup dárku a objednání odvozu – poté rezervace Vašeho přání propadá!

Určitě máte i Vy své vlastní oblíbené sbírky. Rád se v komentářích dozvím tipy na další a proč je podpořit. Myslím si, že každý průměrně žijící člověk má pár korun na to podpořit potřebné. Taky jsem přesvědčený, že určitá forma charity je známkou vyspělé společnosti. No a nakonec, nalijme si čistého vína, jak vidíte na videu níže, neexistuje nesobecký dobrý skutek 😉