Periscope je název nové streamovací služby, která umožňuje online broadcasting Vašeho videa. A jelikož je aplikace z dílny Twitteru, je více než fajn mít na této síti svůj účet 🙂 Však se taky díky Twitteru rychleji propojíte s ostatními followers. Když jsem před pár dny zaslechl něco o tom, že každý z nás může streamovat jakékoliv své video, říkal jsem si, že větší kravinu už nikdo vymyslet nemohl. Asi jsou všichni zvědaví, jak se budeme natáčet (nikoliv fotit) při jídle nebo při špulení pusy v koupelně. Ale chyba lávky. Dal jsem tomu šanci a Periscope mi připadá jako velice povedená a přitom jednoduchá věc.

V čem je ta krása?

Na Periscope jsem narazil díky tweetu Romana Vaňka, který zval k online sledování natáčecího dne jeho pořadu Jídlo s.r.o. Zvědavost zvítězila, rychle jsem si stáhl aplikaci, zaregistroval se a čekal, až stream poběží. V reálném čase jsem tak viděl, jak probíhá natáčení bez jakékoliv postprodukce a tudíž autenticky. Na online streamu prostě nic neošidíte. V tom je to kouzlo. Vy totiž streamujete reálný svět bez instagramových filtrů, vymazlené hudby na pozadí nebo s jakýmkoliv střihem. Zkoumal jsem dál možnosti aplikace a v tom mi to docvaklo. Není úplně podstatné vidět všechny streamy uživatelů, které sledujete. Vy totiž máte možnost prohlídnout si stream kohokoliv cizího (pokud je jeho stream veřejný). Během pár minut jsem se tak podíval na ruch popolední Covent Garden v Londýně, chlápka jdoucího ráno do práce kdesi v USA nebo východ slunce v Kanadě. Každému videu pak člověk může posílat srdíčka, kdy platí „čím víc srdíček, tím víc Adidas“. Zároveň můžete broadcasterovi posílat krátké vzkazy a ten na ně může odpovídat, což už využívá například Starbucks jako prostor pro Q&A. A nakonec ten vtip a rozdíl mezi Hangoutem – videa na Periscope jsou uložena maximálně 24 hodin, poté jsou v čudu.

Vtipálek komentuje video 🙂

 

Pokud Vás zajímají uživatelé, které sledujete, může Vám Periscope posílat notifikace o zahájení vysílání. Zatím nevím, zda je to dobrý nápad. Během odpoledne mi třikrát zavibroval telefon právě kvůli streamovacímu dni Romana Vaňka a Stream.cz 🙂

Jak můžu začít vysílat?

Je to jednoduché a téměř bez háčku 🙂 Jako spousta jiných startupů z USA, i Periscope je k mání zatím pouze pro iOS zařízení (iPhone, iPad). Po nainstalování aplikace se zaregistrujete nebo se propojíte se svým účtem na Twitteru. A jdete na to! Aplikace má 3 úrovně obrazovky – první Vám nabízí dostupné streamy k prohlížení, prostřední Vám dovolí zahájit vlastní stream, poslední obrazovka slouží ke správě a hledání uživatelů.

Periscope má v Česku podstatnou nevýhodu a tou je náročnost na datové připojení. Buď musíte být na WIFI, což zpravidla omezuje použití na restaurace, obchody, kanceláře, vlastní domov a nebo potřebujete aspoň 3G síť. Jak dobře víte, kvalitní mobilní internet se v Česku těžko hledá. Proto já osobně jsem velice smutný z toho, že nebudu moct Periscope používat pro streamování z přírody, když pojedu někde na kole 🙁

A co Vy? Vyzkoušíte Periscope? Jeho použití bude určitě široké – od „osobních maličkostí“ jako jsou setkání s přáteli a rodinou, koncerty, kulturní události, cestování až po „vážná témata“ jako autentické záběry katastrof, nehod nebo dokonce i válek. Samozřejmosti bude již zmiňované využití pro firemní klientelu.