Uplynulo pár měsíců a rád bych popsal své další dojmy z obchodních snídaní Business for Breakfast, nebo jak říkáme my ostřílení „snídači“ jednoduše BforB (bí-for-bí). Obchodní snídaně a Vaše působení v klubu je postaveno na vzájemné důvěře mezi ostatními členy. Žádoucí je poznat se navzájem, vědět s čím kdo obchoduje, co na BforB hledá a jak si můžeme být navzájem nápomocní. Tahle důvěra se nebuduje ze dne na den, nejde to samo a je potřeba tomu něco obětovat. Když jsem v BforB začínal, měl jsem docela strach z toho, že moje kontakty nejsou tak velkolepé, jak by ostatní chtěli a že mě nebudou brát dostatečně vážně. S odstupem času si myslím, že jsem se své role člena BforB chopil relativně dobře. Sice nemáte tolik možností jako členové Výkonného týmu, ale na druhou stranu máte také míň povinností a do klubu můžete vnášet lépe své nápady, protože prostě máte volnou ruku a nemáte co pokazit. 

Neformální kontakt

Za uplynulé tři měsíce jsme s klubem podnikli teambuildingový bowling. Vím, že to zní jako manažerské klišé, ale z mého pohledu to byla super akce. Hlavně z pohledu, že jsme navázali přátelštější kontakt a odstranili jsme bariéru toho, kdy si někteří členové mezi sebou tykali a někteří vykali.  V návaznosti na to jsme podnikli další neformální akci, když jsme se s několika členy vydali na slavnostní otevření Hotelu Zámek ve Velké Bystřici.

Pocit závazku

Odhalil jsem podstatu toho, jak funguje budování důvěry a obchodních vztahů na BforB. Není důležité získat svůj první velký kontakt na první nebo druhé schůzce. Důležité je být tím prvním, kdo pomůže. Pokud Vám někdo předá vhodný kontakt nebo doporučení, vytváří to v průměrně čestném člověku určitý pocit závazku vůči druhé osobě. Takto si můžete být jisti, že tento člověk bude mít na paměti, že „Karel mi dohodil skvělý kšeft, musím se mu nějak odvděčit“. Přiznám se, že jsem nyní v této situaci z hlediska několika kontaktů, které jsem obdržel a přemýšlím, jak to splatit.

Společné zájmy sblíží více než obchod

Nejednou jsem se přesvědčil o tom, že společné zájmy nebo úplně nevinná konverzace, Vás může přivést na zcela nové zajímavé myšlenky nebo činy. Takto jsem se díky své znalosti badmintonu lépe poznal se zajímavým majitelem olomoucké IT firmy. Nyní máme pár nápadů, které bychom mohli realizovat, přestože jsme na první pohled z konkurenčních firem. Super službu, ze které mám velkou radost, jsem mohl prokázat kolegyni z klubu. Stačila k tomu krátká konverzace o osobních snech a cílech, kde jsem zjistil, že její dcera prodává zajímavý kalendář vzpěraček. Navrhl jsem tedy, že poprosím známého sportovce, jestli by jí nemohl udělat reklamu přes své kontakty v médiích a na Českém olympijském výboru. Všechno klaplo a kalendáři vzpěraček se dostalo více mediálního prostoru, než jsme si uměli představit. Ukázalo se, že prospěšní si nemusíme být jen přes firmy, které zastupujeme.

BforB jako katalyzátor

Katalyzátor v autě slouží ke snižování počtu škodlivých látek ve výfukových plynech. Podobně teď u mě zafungovalo BforB. A také to bylo lehce dílo náhody. Několik měsíců řešíme ve firmě spolupráci s partnerskou firmou na úrovni, kdy pro jejich klienty umíme připravit doplňkovou službu za velice přijatelných podmínek. Potřebujeme se k tomu však „naučit“ některé technické náležitosti. Z našeho pohledu docela win-win situace. Ovšem komunikace s partnerskou firmou nikam nevedla, nebo určitě nevedla do společného win-win. Čirou náhodou jsem z druhého klubu BforB dostal informace o nespolehlivosti a nefér jednání této firmy, které byly podloženy zkušenostmi několika dalších členů. Nyní se můžu soustředit na budování partnerství s jinou prověřenou firmou.

ROI

V mém případě stále čekám na konečně první impuls, který by mou účast v BforB vytáhl do kladných čísel. Každá činnost, podnikání nebo služba se prodává různě a zrovna v naší oblasti IT je to vše běh na dlouhou trať. Jsem tedy zvědavý, jak se účast v BforB projeví na našich tržbách. V Anglii, odkud koncept přišel, jsou prý firmy, které přes obchodní snídaně dělají 80% svých zakázek.