Rubriky
Sportovní kamery

Jak jsem začal se sportovní kamerou

(1. díl nepravidelného seriálu)

Když se podívám zpětně na konec dubna, kdy jsem si vybíral sportovní kameru, tak si už asi nevzpomenu, co bylo tím hlavním motivem. Rozhodnutí investovat do věci, kterou jsem neznal, neuměl používat (a neumím pořádně dosud) a nevěděl jsem, jestli ji využiji na 100%, přišlo poměrně rychle. Napsal jsem několika známým, kteří mi doporučili jedině GoPro Hero 3 Black Edition, přečetl jsem si na netu několik recenzí, prohlídl jsem ceny v obchodech. Jakožto na značky zatížený spotřebitel jsem byl rozhodnutý koupit GoPro Hero 3 v nejlevnější variantě White Edition. Objednávka na e-shopu byla odeslána. Naštěstí mi z e-shopu napsali, že mi nabízí kameru Magicam SD21 za zvýhodněnou cenu, která se vším příslušenstvím dosahovala ceny objednané GoPro kamerky, ovšem papírově nabízela víc funkcí. Chvíli jsem váhal, až jsem nakonec objednávku změnil. Druhý (pracovní) den mi pak přišla do práce Magicam SD21.

Volba této kamery byla nakonec čistě průnikem rozumu (respektive technických parametrů) a volných prostředků na účtu. Jednoduše jsem chtěl výkon GoPro Hero 3 Black Edition v ceně 11 tisíc po kameře za 6,5 tisíce. Nechtěl jsem kamery jako Drift HD, které jsou předurčeny svým tvarem k upevnění na helmu a také jsem nechtěl úplný low-end, který představují třeba kamery Goclever (nic proti, za danou cenu odvádí super výkon). Značka Magicam pochází z Asie, kde je pro svou dostupnost velice úspěšná a jejich marketing se nebojí srovnání s GoPro. Jenže GoPro je prostě pojem a „GoPro“ v podání veřejnosti spíše znamená označení celého sortimentu (asi jako „kola“ pro černou limonádu nebo „transit“ pro dodávku).

Na netu jsem si projel desítky videí, které byly natáčeny na Magicam SD21 i na GoPro Hero 3. Obraz u obou kamer vypadal v pohodě po stránce rozlišení a roztřesení. GoPro a Magicam se od sebe liší rozdílným vykreslením barev, přičemž nelze říct, kdo je na tom špatně a naopak. Podobně jako u focení i u natáčení videa záleží na světelných podmínkách a podle toho se barvy mění. GoPro má barvy hodně syté – to jsou takové ty někdy kýčovité záběry s opravdu modrou oblohou a opravdu zeleným lesem. Magicam má barvy poměrně světlé. Hodnoceno z videí na netu, Magicam má rychlejší reakci, když se kamera dostane do jiného světelného prostředí – v mém případě třeba přejezd z louky do lesa. Bohužel jsem neměl možnost vyzkoušet si GoPro, ale z videí na netu říkám plichta.

Ještě si dovolím malou vsuvku, co je důležité sledovat při výběru kamery. Bezpochyby je to rozlišení snímků a frekvence snímků za sekundu. Většina dnešních kamer nabízí natáčení až ve full HD (1080p) rozlišení a řada jich nabízí záběry s frekvencí 50/60 snímků za sekundu. Ne všechny kamery pak ale umí natáčet při dané frekvenci a daném rozlišení (při rozlišení 1080p například umí jen 30s, při rozlišení 720p pak třeba umí 60s, ale ne 1080p/60s – to lze málokdy vyčíst z technické specifikace!). Pro slow motion záběry (tedy zpomalené záběry) se ale hodí 120s za sekundu, což už ne každá levnější kamera umí a nebo umí, ale s nízkým rozlišením. Dejte si pozor, s jakým úhlem záběru kamery pracují! Když jsem měl objednanou GoPro Hero 3 White Edition, neměl jsem ani tušení, že pracuje pouze s jedním úhlem a to pouze nějakých 120°! Nejlepší je mít variabilní úhel záběru až do nějakých 170-180°, každá situace a každý záběr si zaslouží natočit různým úhlem. Určitě se zajímejte o kapacitu baterky! Magicam SD21 má 1000mAh a vydrží přibližně hodinu a půl práce, poté nastupuje externí baterka 1100mAh, kterou vozím s sebou. Nakonec ještě užitečnou funkcí je schopnost nahrávat časosběrná videa (takové ty záběry, jak na obloze rychle plují mraky, apod.). A kupte si co nejrychlejší paměťovou kartu (microSD class 10). Uvidíte, že najít průnik správných parametrů s peněženkou, nebude vůbec jednoduché.

Pak už zbývá jen jediné: chytnout kameru, sednout na kolo a natáčet! Ale o tom zase v příštím článku.