Rubriky
Marketing

Jak se ovce polévají vodou

V posledních dnech závidím těm několika lidem, kteří nepoužívají Facebook. Co s tím má člověk dělat, když má celou timeline zaplněnou videama, na kterých se nejrůznější lidé polívají studenou vodou? Ice Bucket Challenge znamená pro mě dvě věci. Zaprvé je to geniální virální kampaň neziskové organizace za účelem fundraisingu, zadruhé je to skvělá ukázka stádního chování lidí. Ale pojďme od začátku… ALS je zákeřná choroba, která postihuje centrální nervový systém a fatálně ničí lidské tělo. Tato nemoc není mezi veřejností příliš známá a já z toho stále nejsem moc chytrej (i po přečtení záznamu na Wikipedii). Pak tu existuje jakási ALS Association (ALSA), americká organizace, která se zabývá tímto onemocněním. Podle Googlu se lidé polévali ledovou vodou již dříve, ale až pravděpodobně příspěvek od Peta Fratese rozjel virální vlnu kyblíkované.

Co je to Ice Bucket Challenge

Vezměte kýbl ledové vody, vylejte jej na sebe, natočte se při tom. Video nahrajte na internet, otagujte v něm své tři kamarády a čekejte. Tito tři kamarádi mají 24 hodin na to, aby na sebe vylili kýbl ledové vody, natočili se u toho a vyzvali další své tři kamarády… Pokud se na výzvu vykašlete, máte prý poslat finanční dar na konto ALSA.

Nezapomeňte přispět!Genialita virálu

Ice Bucket Challenge se díky Facebooku rychle rozšířil po celém světě jako vir. Nejrychleji se samozřejmě šířily videa celebrit, které se polívají vodou a nominují další tři celebrity. Takže ALSA nakonec získala propagaci jak mezi stádními uživateli Facebooku, kteří dříve či později olajkují cokoliv, tak samozřejmě mezi vlivnými osobnostmi z celého světa. Své video s kýblem ledové vody má třeba Bill Gates nebo Mark Zukerberg. Kromě propagace na videu se daří ALSA vybírat mnohonásobně více peněz než dříve.

Bohužel životnost takových viralit je na sociálních sítích velice omezená, takže za pár týdnů už určitě nebude „in“ polévat se ledovou vodou a za měsíc, dva si na ALS již nikdo nevzpomene. Tady je video Billa Gatese: