Dnes bych rád představil možnosti zabezpečení, které představují iPady a iPhony vybavené čtečkou otisků prstů Touch ID. Běžné zadávání 4-místného PINu při odemykání je dnes již pouhé bezpečnostní minimum. V IT se říká, že úroveň zabezpečení musí být vybalancovaná s uživatelskou přívětivostí. Chytrou kombinací dostupných funkcí iOS 8 a nejnovějšího hardwaru, se z Vašich přístrojů stanou nedobytné pevnosti a přitom zcela bez narušení Vašeho pohodlí. Čtěte dál a dozvíte se vše podstatné.

Čtečka otisků Touch ID

Touch ID se poprvé objevilo na iPhonu 5S a od té doby je součástí nejnovějších iPhonů, iPadů Air 2. generace a iPadu mini 3. generace. Čtečka uchovává otisky prstů hardwarově šifrována na svém procesoru. Čtečka neukládá a neporovnává obrázek prstu, ale jeho matematicky znázorněnou podobu. Otisky prstů jsou ukládány lokálně v zařízení a nejsou odesílány do iCloudu. Pokud dané zařízení neodemknete po více jak 48 hodin, musíte znovu zadat číselný kód nebo heslo (to samé po jeho opětovném zapnutí). Touch ID se podařilo prolomit vytvořením fiktivního otisku prstu, ovšem postup byl natolik zdlouhavý, že v případě odcizení zařízení by jeho majitel dříve na dálku dokázal vymazat obsah.

touchid2

Jak si tedy vše nastavit?

Postup je jednoduchý a odehrává se v Nastavení > Touch ID a kódový zámek. Zde jsme dosud nastavovali klasický 4-místný PIN. U první volby „Touch ID používat pro“ vybereme „Odemknutí iPadu“, položku „iTunes a App Store“ nechávám na dobrovolnosti (místo zadávání hesla k Apple ID při nákupech se použije otisk prstů)

U druhé volby „Otisky“ si přes „Přidat otisk…“ nastavíme libovolné otisky. Já jsem si na iPadu nastavil oba palce a ukazováčky. Snímání otisků je snadné – pouze dle pokynů přikádáme prst na Touch ID a podle pokynů jej zvedáme a opět přikládáme. Na animaci vidíme, jak se otisk vytváří. Pro bezproblémovou funkčnost čtečky je potřeba vždy mírně vychýlit prst a ve druhé části snímání otisků jej ideálně natočit o 90°. Doporučuji si otisky pojmenovat 🙂

Dále vybereme volbu „Požadovat kód“ s možností „Bezprostředně“. A „Jednoduchý kód“ vypneme, čímž místo číselného PINu získáme možnost navolit si heslo pomocí celé klávesnice. Zvolte si nějaké delší a originální heslo.

Volba „Povolit přístup při uzamčení“ znamená možnost zobrazit notifikační centrum tažením prstu shora na uzamčeném zařízení. Tuto volbu nechám na Vás.

Poslední volbu „Smazat data“ doporučuji zapnout pouze v případě, že obsah iPadu/iPhonu pravidelně zálohujete. O zálohování napíšu brzy další článek. Tuto volbu spíše nedoporučuji, pokud si s iPadem/iPhonem hrají Vaše malé děti.

touchid3

Shrnutí – co jsme si to nastavili

Takto upravené nastavení iPadu nebo iPhonu nyní znamená, že pro odemčení zařízení Vám poslouží předem naprogramovaný otisk prstu nebo bezpečnější heslo, než byly dříve 4 číslice. Navíc se zaplou volbou „Smazat data“ má případný „škůdce“ jen 10 pokusů, aby trefil nějaké jemu neznámé slovo. Z uživatelského hlediska se Váš komfort téměř nezmění. Pouze při zapínání iPadu/iPhonu a při úpravě zabezpečení budete nuceni zadávat delší heslo. Ale to se dá myslím přežít.

Tip na závěr

Pokud si například iPadu půjčujete v rodině (partnerovi, partnerce nebo snad dětem), můžete jim nastavit vlastní otisk prstu a přitom nemusí znát heslo k iPadu. Podobně mohou fungovat i nákupy aplikací potvrzované pomocí Touch ID – to v případě, pokud iPad používá více uživatelů a Vy jim chcete dát možnost nakupovat aplikace a přitom jim nechcete sdělovat heslo k Apple ID.