Ačkoliv většinou píši o technologiích, dnes udělám výjimku a zaměřím se na aktuální nutné zlo. Řeč je o firemních PFkách, která Vám lítají e-mailem nebo klasickou poštou. Popíšu zde dva různé postupy, které jsem podstoupil vloni a letos. Vloni s nulovou odezvou, letos s celou řadou odpovědí a několika pochval. Vše jsem realizoval s minimálním rozpočtem a svépomocí, takže může být řeč o naprostém lowcostu. Čtěte dál a třeba ještě stihnete moje postřehy využít ve svůj prospěch!

Na začátku to chce nápad

Jenže nápad je to nejdražší a nejpracnější. Vloni jsem si myslel, jak nezaboduju vymazleným e-mailem poslaným pomocí MailChimpu. Do e-mailu jsem vložil tradiční obrázek, nějaká ta teplá slova a jako bonus jsem připojil odkaz na hezky udělanou vánoční reklamu od Apple a odkaz na playlist vánočních písniček na Spotify. Výsledkem bylo 69% otevřených e-mailů, 11% kliknutí na odkazy v e-mailu a žádná odpověď. Letos ten nápad přišel tak nějak sám.

Loňské přání

Proč neudělat opravdu osobní přání?

Vždyť mně samotnému vadí, jak jsou PFka neosobní. Jsou to nějaké rozeslané obrázky, popřípadě karty a možná se někdo obtěžuje i s podpisem. „Vážený obchodní partnere, měj hezké Vánoce“ není to sdělení, které zahřeje u srdce. Když jsem si prohlížel obrázky ve fotobance, narazil jsem na jeden obrázek dárku ve sněhu s prázdnou jmenovkou. A tam mi to docvaklo: „Vyberu si několik TOP kontaktů a těm udělám jejich vlastní přání!“

Každý má rád své jméno a svou firmu

Postup byl tedy jasný. Vybral jsem (zatím) asi 50 lidí, kteří mi stáli za těch několik minut, které každé přání zabralo. Koupil jsem fotku a v grafickém programu k ní připojil věnování. Dosud sériovka. No a dál jsem na jmenovku na dárku připsal jméno každého kontaktu a jeho firmu. To už zabralo trochu času, protože to chtělo ukládat jednotlivé obrázky zvlášť. Přiznám se, že mi to zabralo asi hodinu práce. Poté jsem dalších asi 30 minut věnoval rozesílání e-mailů. Každému obeslanému jsem připravil jeho vlastní e-mail s oslovením v textu a připojeným obrázkem, kde na dárku bylo jeho jméno. A 50 krát jsem to odeslal 🙂

Letošní přání

Výsledek? Mile překvapil.

Dosud mi na odeslaná přání odpovědělo mnohem více lidí než vloni. Několikrát se objevila poznámka, že se dotyčnému přání moc líbí. Několikrát jsem dostal odpověď, že ještě nikdy dotyčný nedostal přání s vlastním jménem. Jeden člověk mi dokonce zavolal, poděkoval, popřál mi hezké Vánoce a pochválil přání. Ekonomický přínos byl samozřejmě nulový, ale ti lidé si dali tu práci a věnovali mi aspoň malý kousek svého času. PFko nakonec nebylo to nutné zlo, ale dle mého velice příjemný způsob, jak říct „Jan Pavelka na Vás nezapomněl a stále s Vámi chce být v kontaktu“. A to se mi myslím podařilo.

Přesně takové přání, jako jsem posílal já, zvládne vytvořit opravdu každý. Potřebujete k tomu vhodný obrázek, který z fotobanky pořídíte řádově za desetikoruny. Dále stačí jakýkoliv grafický editor a trocha Vašeho času. Takže šťastné a veselé!