Rubriky
Sportovní kamery

Jaká videa lze natočit sportovní kamerou

(2. díl nepravidelného seriálu)

V dubnu jsem koupil první kameru. Přes léto jsem se pokoušel o záběry. V říjnu vyšla nová řada GoPro Hero 4 a já jsem obměnil techniku. A v listopadu jsem si uvědomil, že jsem úplně zapomněl na tento nepravidelný seriál. Od svého prvního natáčení uplynula spousta času a já jsem se naučil první kroky s novým stříhacím programem. Pochytil jsem poznatky jak správně natáčet, na jaký záběr použít jaký držák nebo nastavení. Zjistil jsem, že top kamery lehce zastoupí klasickou kameru a ještě je s nimi víc srandy. O technických aspektech kamer bude v budoucnu 3. díl seriálu. Dnes chci v krátkosti představit několik videí, která jsem letos natočil a sestříhal.

Můj kanál na YouTube najdete zde, ale pro tento článek jsem si vybral pouze tři videa z šesti. Všechna videa byla ještě točena původní kamerou Magicam SD21. Všechna videa si můžete přepnout do HD rozlišení.

1) Soustředění SK Badminton Přerov

Tohle video kombinuje na začátku několik fotek jinak bylo poskládáno ze záběrů v pohybu i ze stativu. Některé záběry bylo možné opakovat (respektive opakující se tréninková činnost dovolovala natáčet na víc pokusů). Některé záběry musely vznikat na první dobrou, ale na druhou stranu šlo předem předvídat prostředí pro natáčení a jaké situace nastanou. Největší námahu představovalo prokousání se gigabajty záběrů a následné zpracování ve střižně.

2) Zahájení sezóny 2014/15 na chatě

Nejnáročnější točení je dokumentace společných vyjížděk. Tady je potřeba být pohotový a rychlý, protože není prostor pro opakování záběrů. Vše musí být na první dobrou a nebo je po videu. Já jsem měl tu výhodu, že jsem dopředu věděl, kde pojedeme a jaký terén nás čeká. I tak jsou videa ze společných vyjížděk opravdová výzva, protože ti lidi pro Vás nebudou nic vyjíždět a sjíždět dvakrát.

3) Jeseníky 4.10.2014

Dokumentovat společný turistický výlet je opět specifická činnost. Narozdíl od filmování vyjížďky na kole máte spoustu času, můžete dělat miliony záběrů a pokud máte aspoň trochu extrovertní kamarády (a nebo prostě jen dobré kamarády), může se spousta záběrů „jakože“ zkoušet víckrát – nemusí být na první dobrou. Na druhou stranu právě tím, jak je turistika (z mého pohledu) nudná, vzniká zde nepřeberné množství situací, které nelze očekávat a přitom si říkají o zfilmování. Konkrétně v tomto videu to byl vtípek s pitným pavilonem v Karlově Studánce nebo lovení rozbité flašky z batohu. Tyto situace se mi nepodařilo zachytit na 100%, protože jednoduše by člověk musel mít kameru zapnutou celou dobu.

Filmování sportovní kamerou je zábavné, ale chce to určitou dávku praxe, trochu estetického cítění a nakonec spoustu času na postprodukci. V každém případě mám již dnes mnoho nápadů a námětů na další videa!