V návaznosti na předchozí díl seriálu Jak nebýt ňouma přes marketing se ještě jednou vracím k tématu sociálních sítí, konkrétně k Facebooku. Rád bych zde napsal pár tipů, jak lze snadno využít tuto nejrozšířenější síť. Tyto tipy jsou snadno aplikovatelné na menší byznysy a jsou to rady, které může začít používat opravdu kdokoliv. Striktně říkám, že: „Facebook není zadarmo!“ Pro větší přehlednost je celý text rozdělen do tematických odstavců a odrážek.

facebook-stranky

Proč máme ten Facebook

 • První otázka, na kterou si musíme umět odpovědět. Cílem firemního profilu na Facebooku bude v prvním případě určitě něco jako „Dát o sobě vědět“. Tohle je neoddiskutovatelné. Firemní profil zcela jistě slouží jako nástroj, pomocí něhož komunikujeme se zákazníky. Faktický přínos se ovšem těžko vyjádří v číslech.
 • Dobře měřitelné cíle mohou být: zvýšení prodeje v e-shopu, více rezervací v restauraci, získání nových klientů nebo kontaktů, atd.
 • Facebook pro řadu malých firem a podniků může sloužit místo webové stránky. V některých případech to dává smysl a Facebook sám jde touto cestou, jak „zničit“ klasické weby. Samotné technické zpracování je jednoduché – v administraci své firemní domény stačí nastavit přesměrování na adresu na Facebooku.
 • Osobně si myslím, že Facebook by pro malé firmy a podniky měl být místem, kde se vytváří a komunikuje s „komunitou“ – tedy se skupinou lidí, kteří jsou Vašimi loajálními zákazníky, obdivovateli, podporovateli a celkově Vám jsou pozitivně nakloněni.

Správné nastavení profilu

 • Když se rozhodneme, že jdeme do toho, musíme si vhodně nastavit a upravit profil. Pro Facebookovou stránku není potřeba vytvářet registraci na nový e-mail. Správcovství lze předávat mezi konkrétními existujícími uživateli. Zde je odkaz pro vytvoření stránky.
 • Firemní stránky nesmí být nikdy založeny jako osobní profily! Má to své opodstatnění ať už z hlediska funkcionality (reklama), tak třeba i z pohledu možností interakce s Vaší stránkou. V neposlední řadě to chrání soukromí uživatelů – když dáte stránce like, její administrátor si může zobrazit pouze Vaše jméno (a případně Vás podle něj vyhledat mezi uživateli). Kdežto po propojení dvou osobních profilů o Vás druhá strana ví témeř vše, co jste kdy na Facebooku zveřejnili.
 • Firemní stránce přiřaďte vhodnou kategorii. Doporučuji pečlivě prozkoumat všechny možnosti a zařadit se podle toho, v čem primárně podnikáte.
 • Dále své firemní stránce nastavte vhodný název (zde můžete být kreativní – například stránka fiktivního e-shopu provsechnypejsky.cz se může jmenovat „ProVšechnyPejsky.cz – eshop pro správné Alíky i Voříšky“). Zatímco při nastavování URL stránky se držte při zemi a chtějte adresu facebook.com/provsechnypejsky.
 • Nakonec si poctivě vyplňte zbylé informace o své firmě – popisek, kontakty, otevírací doba, profilová a úvodní fotka, cenový rozsah, tlačítko pro výzvu.
 • Veškeré informace o fungování Facebook Stránek najdete zde na webu podpory – včetně návodu krok za krokem.

Vytváříme obsah

 • Obsah táhne! V prvé řadě si v klidu sedněte s blokem a sepište si témata, která chcete na svém firemním Facebooku komunikovat. Pro e-shop provsechnypejsky.cz to můžou být: chovatelské rady, výchovné rady, psí plemena a vše kolem nich, moderní trendy v hračkách pro pejsky, strava pro psy, cestování se psem, psí hygiena,…
 • Tento seznam zkuste doplnit dalšími podbody – např. „cestování se psem“ – jaká jsou legislativní omezení, jak může pes jezdit v autě, speciální očkování, pojištění,… a výsledný seznam ještě ideálně prokonzultujte s nezaujatými kamarády, abyste získali zpětnou vazbu, co koho zajímá.
 • Zkuste si naplánovat příspěvky na 2 týdny dopředu alespoň v četnosti 1x denně. Střídejte různé typy příspěvků – vlastní fotky, převzaté fotky (například od výrobců a dodavatelů se souhlasem k použití), fotky z fotobanky (pozor na správnou licenci), odkazy na weby s chovatelskou tematikou, články na zpravodajských webech k tématu, videa týkající se chovu psů, atd. Jestli to pro Vás byla hračka, je to super! Rok má 365 dní, což pro Vás bude znamenat asi 300 postů 🙂
 • Buďte při vytváření obsahu originální. Vyhněte se infantilnímu sdílení roztomilých psích videí, pokud to nebude nezbytně nutné při nějakém mezinárodním dni zvířat 😉 Pozorně sledujte, jak na Vaše příspěvky reagují fanoušci.

Hledání fanoušků

 • Ruku v ruce s tvorbou obsahu jde také hledání fanoušků a tvorba komunity lidí pro Vaši stránku. Spolu s plánem obsahových témat (odstavec výše) si vyjasněte, jaké fanoušky chcete. Na Facebooku můžete uvažovat poměrně cíleně: pohlaví, věk, lokalita, zájmy a dále například i vzdělání, rodinný stav atd. Pro začátek se držte těch prvních charakteristik a vycházejte z toho, co víte o svých zákaznících.
 • Sbírání prvních fanoušků je vždy těžké a není úplně zadarmo. Nejprve ale vyzkoušejte ty nejlevnější varianty – pozvěte své přátele, vyzvěte své zaměstnance, ať pozvou své přátele. Pošlete stávajícím zákazníkům upozornění, že máte novou FB stránku, klidně jim za „lajk“ nabídněte malou odměnu. Pokud jste e-shop, dejte o své FB stránce vědět v každé zásilce. Pokud jste restaurace, inzerujte svou FB stránku například na jídelním lístku. Dejte na svůj web odkaz na FB stránku a využijte jakékoliv další možnosti, které ke komunikaci se zákazníkem používáte (ať už online či offline).
 • Poté se nabízí možnost placeného náboru fanoušků. Ten si dokážete zařídit sami pomocí FB reklamy. Pokud ovšem budete chtít lepší výsledky, oslovte někoho zkušenějšího. Cena za získání nového fanouška se pohybuje dle mých zkušeností od 5 do 20 Kč a hodně záleží na tématu stránky, zacílení a vizuálu reklamy. Vždy je lepší nastavit více variant reklamy (různá cílovka a vizuál) a sledovat, jak kdo reaguje. Dá se na tom zbytečně utratit hodně peněz. Cenou za fanouška zde rozumím celkové náklady na inzerci dělené počtem takto získaných fanoušků. Určitě se vyhněte pochybným nabídkám „Seženu Vám 1000 fanoušků za 1000 Kč“ – my hledáme fanoušky, kteří dali naší stránce „lajk“ dobrovolně z vlastního uvážení, protože u těch do budoucna lze očekávat aktivitu a nový nákup.
 • Hledání nových fanoušků lze podpořit také pořádáním soutěží. Ovšem zde je nebezpečí, že mezi novými fanoušky budou uživatelé, kteří jen chtějí vyhrát a o Vaši firmu se jinak nezajímají.

Zasažení aneb engagement

 • Na začátku jsem napsal, že „Facebook není zadarmo“ a nyní Vám vysvětlím proč. Postovat příspěvky jen tak nestačí. To, že máte například 500 fanoušků, ještě neznamená, že Váš jednotlivý post uvidí všech 500 fanoušků. Zcela jistě to bude méně. Z mých zkušeností to může být někde kolem poloviny. Počet zobrazení roste s množstvím jednotlivých komentářů, líbí se mi a sdílení.
 • Ideální pro Vás je, když co nejvíce zobrazení a aktivity bude vykonáno tzv. organicky – samovolně, díky tomu, že příspěvek viděl fanoušek a klikl na něj, okomentoval jej.
 • Pokud se Vám to nedaří, doporučuji jako zajímavou a relativně levnou volbu tzv. propagování příspěvků. Váš konkrétní příspěvek můžete zvýhodnit před ostatními pomocí propagace (modré tlačítko u příspěvku ve Vašem administrátorském rozhraní). Jedná se o „mikro“ reklamu a pro odzkoušení Vám bude stačit investovat pár korun například na pouhý jeden den. U malých stránek (cca 500 fanoušků) dokáže částka kolem 20 Kč oslovit například i 200-300 uživatelů. U této propagace příspěvků si můžeme volit různé cílové skupiny – základní jsou „uživatelé, kterým se líbí Vaše stránka“ a „uživatelé, kterým se líbí Vaše stránka a jejich přátelé“, což v obou případech dává smysl a docela dobře to funguje. Třetí volbou je Vaše vlastní cílovka na základě parametrů, které si zadáte.
 • Kromě propagace získáte engagement vhodnou volbou obsahu. Uživatelé reagují různě na obrázky a videa popřípadě na vhodně formulované otázky v příspěvcích. Žádný učený z nebe nespadl, ale věřím, že tuto techniku si v případě vlastní tvorby obsahu a správy stránky rychle osvojíte a naučíte se vhodně komunikovat se svými fanoušky.

A ještě pár tipů na závěr

 • Podělte se se svými fanoušky o „náhledy do zákulisí“, sdílejte zajímavosti o chodu Vaší firmy, předávejte zajímavé informace.
 • Dejte svým fanouškům možnost psát přímo na Vaši zeď, komunikujte s nimi, přiměřeně reagujte na jejich komentáře a příspěvky.
 • Vyzývejte fanoušky a zákazníky, aby své zkušenosti s Vaší službou nebo výrobkem postovali na Vaši zeď. Nebojte se kritiky. Pokud nějaká přijde, ukažte, že umíte věcně reagovat. Buďte lehce nad věcí a když to bude vhodné, udělejte si sami ze sebe srandu.
 • Používejte mobilní aplikaci Pages od Facebooku pro možnost kdykoliv přistoupit k administraci stránky. Můžete tak okamžitě reagovat na zprávy a dotazy od fanoušků nebo sdílet zajímavý obsah přímo „z místa dění“.
 • Do popisku Vaší stránky napište, od kdy do kdy mohou fanoušci čekat odpovědi na zprávy.
 • Při hledání nových fanoušků buďte trpěliví! Když se podívám na stránky, které spravuji, tak pro každou funguje jiný postup (což je dáno odlišnou skladbou fanoušků). Někde táhne obsah, jinde je nejlepším nástrojem pro sběr fanoušků obyčejný osobní kontakt a výzva publiku k lajkování stránky.

Jestli byl pro Vás článek přínosný a nebo Vám pomohl alespoň zamyslet se nad Vaší aktivitou na Facebooku, budu rád, když mě podpoříte jeho sdílením na sociálních sítích nebo na svém webu.