Po dlouhé odmlce se vracím se svým nepravidelným marketingovým seriálem. V tomto díle bude řeč o sociálních sítích – jaké vlastně máme a k čemu se hodí. V případě zájmu mohu individuálně pomoci se zpracováním analýzy použitelnosti sociálních sítí pro Váš byznys včetně dlouhodobé spolupráce na bázi vytváření obsahu a komunikace s cílovou skupinou.

Sociální sítě jsou hit!

Nejhorší možný přístup a z mého pohledu první chyba, se kterou se setkávám, jsou úvahy „Musíme vyzkoušet ten Facebook, je to prý dnes potřeba.“ Nejsem zastáncem, aby profil na sociální síti měl každý obchodník, protože „Pepa vedle to má taky“. Důležité je zamyslet se nad tím, zda mám svým zákazníkům co sdělovat a co by mi to mělo přinést. Přínos nemusí mít vždy pouze peněžní rozměr (např. měsíčně chci z Facebooku získat zákazníky, kteří si nakoupí zboží za 100.000 Kč). U celé řady činností bude lepší dlouhodobé budování značky, vytváření důvěryhodnosti a obrazu sebe jako profesionála. To se bude v začátcích těžko vykazovat v peněžních hodnotách. Stejně tak je pro většinu podnikatelů zbytečné vytvářet si profily na všech sociálních sítích široko daleko. Jednak je Česká republika malý rybník, kde se aktivita lidí soustřeďuje jen na několika sítích a zadruhé každá síť se hodí pro něco jiného.

Jaké sítě tedy u nás známe?

Z následujícího seznamu sítí se hodí vybrat dvě až tři hlavní, kam je dobré investovat svou aktivitu a často i finanční prostředky. (kliknutím na název sítě si zobrazíte další informace)

Facebook
Nejrozšířenější síť co do počtu uživatelů. V Česku se odhadují necelé 4 miliony lidí, kteří mají účet na Facebooku. To s sebou přináší propracovanější možnosti inzerce a zacílení ideálního zákazníka. Facebook zobrazuje textová i vizuální sdělení (foto, video). Skvělé místo pro interakci s koncovým zákazníkem.

Ideální použití: pro kontakt s koncovým zákazníkem a efektivní oslovení co největšího počtu uživatelů. Kromě specifických B2B trhů ji lze doporučit téměř jakémukoliv podnikání, pokud se s ním umí správně pracovat.

Twitter
Platforma pro předávání krátkých zpráv do délky 140 znaků. V Česku se odhaduje kolem 250 tisíc uživatelů. Předpokládá se, že Twitter se spíše používá pro pracovní či formálnější a vážnější sdělení (zpravodajství), což je v kontrastu s Facebookem, který uživatelé navštěvují spíše pro zábavu.

Ideální použití: B2B i B2C komunikace, obzvlášť pro obory jako jsou technologie, finance, média, sportovní události.

Google+
Google+ byla reakce a snaha jak se vyrovnat Facebooku. V Česku se odhaduje přes 500 tisíc uživatelů, přičemž jejich většina jsou neaktivní černé duše, které vznikly jednoduše tak, že Google uživatelům svých služeb (GMail, YouTube) vytvořil profil na své sociální síti.

Ideální použití: ignorovat a raději investovat do rozvoje jiných sítí.

Instagram
Z mého pohledu perspektivní síť, která je zaměřená na sdílení obrázků, fotek a krátkých videí (15 sekund). Podle odhadů letos Instagram v České republice překonal počet uživatelů Twitteru.

Ideální použití: lze přes něj komunikovat cokoliv, co lze hezky vyfotit. Fotit se může samozřejmě i mobilním telefonem. Přes Instagram můžete posílat různě naaranžované fotky svých výrobků, produktů, služeb (ano, i službu lze vyfotit – co třeba údržba zahrad, kadeřnictví,…?). Kdo má alespoň malý cit pro umění, bude mít výhodu před ostatními. Z mého pohledu není nejlepší vkládat na Instagram fotky jako z katalogů – ukažte svůj produkt při jeho používání. Na Instagramu je velice snadná interakce s uživateli, pracujte s nimi, používejte hashtagy.

Pinterest
Méně známá síť, která slouží k vytváření virtuálních nástěnek, na které doslova připichujete nejrůznější fotky a videa, která na internetu najdete. Zatímco Instagram je síť pro publikování vlastních fotek, Pinterest může sloužit také jako místo, kde lze shromažďovat fotky a inspiraci ze všech koutů internetu. Pinterest můžete používat jako doplněk Vašeho katalogu nebo jej dokonce můžete zcela nahradit.

Ideální použití: Pinterest pravděpodobně nebude prvním ani druhým místem pro interakci s Vašimi fanoušky, ale může to být skvělý nástroj pro přiblížení Vašich produktů nebo portfolií. Hodí se pro všechny, kteří pracují s módou, designem, architekturou apod.

YouTube
YouTube je známá databáze videí, na níž si můžete vytvořit svůj vlastní unikátní obsah a pomocí něj komunikovat se svými zákazníky. Interakce může probíhat přímo na YouTube a nebo videa z něj můžete dál vkládat do svého webu, newsletterů a na jiné sociální sítě. Nebojte se pracovat s videem. Krátké klipy dokážete natočit a sestříhat například jen za použití iPhonu a iPadu.

Ideální použití: pro lidi, kteří mají zájem předávat své know-how dál nebo pro firmy, které mají zájem snadněji přiblížit své výrobky, popřípadě práci s nimi. Jako video můžete také vytvářet různé tutoriály nebo pravidelné „vzkazy“ svým zákazníkům a odpovídat jim na časté dotazy.

LinkedIn
LinkedIn je profesní síť, na které uživatelé zveřejňují své životopisy, zkušenosti a ukázky práce. Pomocí LinkedIn dochází k navazování pracovních vztahů, rozšiřování kontaktů a v neposlední řadě k vyhledávání nových zaměstnanců/zaměstnavatelů. V Česku síť stále roste a odhaduje se, že má u nás asi 500 tisíc uživatelů.

Ideální použití: spíše pro větší firmy, které hledají zaměstnance nebo pro firmy jakékoliv velikosti, které něčím vynikají a vystupují z řady.

Způsob komunikace

Na sociálních sítích je potřeba komunikovat vždy slušně a korektně, jako když jednáte se zákazníkem. Zároveň je potřeba obalit se dávkou trpělivosti a na případné urážky vždy reagovat s maximální slušností. Střet s nespokojeným zákazníkem nelze vyhrát bojem. Pokud tomu odpovídá Vaše firemní kultura nebo charakter výrobku, odlehčete svou komunikaci a buďte „free“. Vaši fanoušci to pochopí a bude se jim to líbit. Pokud neplánujete zapojit externistu do správy sociálních sítí, použijte při komunikaci selský rozum a buďte sami sebou – to platí na 150% u lokálních byznysů, kde je prostor být více osobní, protože většinu svých fanoušků znáte jako své zákazníky. Nepoužívejte příspěvky na sociálních sítích jako svou reklamní plochu a místo toho ukažte svým fanouškům něco ze zákulisí, něco ze svého know-how, poučte je o svém podnikání, pusťte do světa nějakou „perličku“. To je přesně ten přístup, který Vás odliší od konkurence a udělá z Vás odborníka.

Kolikrát a jak dlouho

Často se diskutuje o frekvenci, s jakou přispívat na sociální sítě. Na to neexistuje univerzální návod a chce to opět používat hlavu. Pro většinu byznysů by se hodilo říct „1x denně je strop“, ale vždy se najdou situace, kdy lze toto pravidlo porušit. Pokud na Vás přišla okurková sezóna, raději publikujte třeba každý třetí den než abyste zveřejňovali hloupé fotky koťátek. Pokud Váš byznys naopak prožívá něco „aktuálního“ nebo jste zrovna v sezóně, publikujte i několikrát denně. Buďte ve své komunikaci pravidelní, jestliže to opět odpovídá charakteru Vašeho podnikání – například restaurace každé ráno v 10 hodin zveřejní své denní menu.

Komunikace na sociálních sítích není žádná věda. Stačí k nim přistupovat se zdravým rozumem. Na sociálních sítích komunikujete se svými zákazníky. Umíte si představit, jak daný status sdělujete zákazníkovi ve své provozovně? Bingo! Potom jej klidně použijte na sociální sítě.

Pro pozorné čtenáře mám nabídku: Napište mi do komentáře typ svého podnikání (buďte konkrétní dle libosti). Já pak jeden komentář vylosuji a podle daného typu podnikání připravím návrh strategie pro komunikaci na sociálních sítích.