Druhý díl mého seriálu je určený webovým stránkám. Pokud máte svou firmu nebo živnost, webovky berete jako samozřejmost. Jenže věřte, že špatně udělané webovky budou působit stejným odstrašujícím dojmem jako všechny ty neduhy, na které jsem Vás upozorňoval před týdnem v prvním článku. V tomto díle si řekneme, co by měl moderní web umět a na co si dát pozor. Čtěte, prosím, dál a dozvíte se spoustu zajímavých informací, o kterých jste pravděpodobně dosud nepřemýšleli!

Účel (!!!)

Pokud pro Vaše podnikání chystáte webovky z důvodu, že je to moderní a že všichni ostatní webovky také mají, zpozorněte! Je pravda, nebo si to alespoň myslím, že webovky by zasloužil každý živnostník či malá firma. Málokdo se však asi zamyslí nad opravdovým účelem webových stránek. Mají moje webovky za cíl informovat klienty? Chci od nich, aby mi generovaly objednávky nebo rezervace? Je mi největším přínosem, když jejich návštěvník získá představu o mém podnikání?

Jednoduše si stanovte, co za informace má ideální zákazník u Vás na webu získat. Pro e-shopy nebo hotely to budou objednávky. Pro řemeslné, stavební nebo kreativní činnosti to budou návštěvníci, kteří si prohlédnou portfolio, popřípadě vyplní kontaktní formulář. Některé weby slouží jen k tomu, aby si majitel udělal čárku, že splnil zákonnou povinnost a jeho firma má webovky.

Dejte si tu práci a zamyslete se, proč zrovna Vaše podnikání potřebuje webové stránky a co Vám mají přinášet. Věřte mi, že ve většině případů si Vás na Googlu zákazník jen tak nevyhledá.

Vlastní doména

Možná to zní jako samozřejmost, ale stále se můžeme setkat s celou řadou firemních prezentací, které jsou vytvářeny na službách zdarma a používají domény III. řádu. Dejte si tu práci a zaregistrujte si vlastní doménu www.mojefirma.cz namísto mojefirma.webzdarma.cz. Jedná se o náklady, které Vás i s hostingem vyjdou na pár stovek ročně. Dále se vyvarujte používání e-mailových adres z freemailů. Adresa „mojefirma@gmail.com“ nevypadá důvěryhodně. Pokud chcete používat služby Google, můžete si snadno daný e-mail nechat přesměrovat na účet na Gmailu nebo rovnou můžete vyzkoušet Google Apps pro firmy. Jedinou výjimkou budiž, pokud jste samostatný profesionál. Tam e-mail „jan.pavelka@gmail.com“ nevadí, určitě však vadí „velky-bourak@gmail.com“. Vlastní doména může sloužit jako důležitý prvek budování Vaší značky. Přistupujte k ní však pečlivě, jako když dáváte jméno dítěti. Nebojte se do ní vložit název své firmy nebo své jméno. Můžete si také koupit obě varianty jako například „mojefirma.cz“ a „moje-firma.cz“ a pomlčkovou variantu přesměrujte na tu normální. Nic moc tím nezískáte, jen si pojistíte, že konkurence nebude parazitovat na Vašem jméně. Nakonec se pokuste zakoupit .cz variantu (pokud jste česká firma), popřípadě doplňte .eu variantou.

Open source nebo řešení na míru?

Tohle je nevděčná otázka, protože si myslím, že nemá správné řešení. Pokud jste malá nebo začínající firma, nebojte se open source redakčních systémů jako je WordPress, Drupal nebo Joomla. Já osobně doporučuji WordPress, jelikož se jedná o nejrozšířenější redakční systém na světě, který zahrnuje širokou škálu doplňků. Jeho nasazení se pohybuje od „zcela zdarma“ po „docela levně“. Vzhled webu si připravíte za pár dolarů díky nějaké z mnoha dostupných šablon, popřípadě Vám celý web někdo nachystá v rozmezí 5-20 tisíc. Jakékoliv další dílčí úpravy může dělat téměř kdokoliv a Váš web poběží na platformě, kterou můžete neustále aktualizovat na nejnovější verzi.

Řešení na míru je určitě na místě pro velkou firmu nebo jakoukoliv zavedenou firmu, pro kterou je web hlavním prodejním kanálem. Tato řešení se pohybují od přibližně 10 tisíc za jednoduchou statickou HTML verzi o pár stránkách až po statisícové projekty za opravdu kvalitní redakční systémy. Výhodou je, že web se staví přesně podle Vašich představ, nevýhodou může být jeho dražší údržba a rozšiřování v budoucnu.

Řešením někde mezi bude web na open source redakčním systému s designem podle Vašeho přání. Pokud se cena šablony pohybuje kolem 1000 Kč, naprogramování vlastní šablony pro WordPress bude začínat na 10-20 tisících.

Tuto problematiku jsem již jednou popisoval v článku „WordPress nebo VlastníPress?

Responzivní design a kompatibilita

Vzpomínám si na dvě nedávné situace. Byl jsem venku mimo město, na mobilu jen chabý EDGE, jak je v Česku zvykem. Potřeboval jsem si najít otevírací dobu fitka. Zadal jsem adresu a čekal jsem na načtení. Na displeji telefonu se mi zobrazil gigantický náhled webu, navíc většina prvků byla vložena pomocí obrázků. Neřešitelný problém, otevírací dobu jsem si vygooglil za pomoci SMSky sestře. Druhá situace byla, když jsem v autě na dálnici hledal informace o restauraci, kam jsme chtěli jít na jídlo. Opět příjem slabého EDGE a miniaturní rozlišení webu, nekonečné ježdění prstem po displeji, než jsem našel patřičné telefonní číslo.

Když je web responzivní, znamená to, že se jeho vzhled, ovládání a rozložení jednotlivých částí přizpůsobuje velikosti monitoru nebo displeje. Podíl návštěvnosti z mobilních zařízení je dnes již podstatný, a proto se snažíme návštěvníkům prohlížení webu usnadnit. Responzivní je například můj web a poznáte to jednoduše, když myší zmenšíte šířku okna prohlížeče a nebo si web otevřete v mobilu. Naopak tento web není responzivní a zobrazení na mobilu Vám bude dělat menší potíže a tento web je pro mobil úplné peklo.

Kompatibilita jde ruku v ruce s responzivitou. Když vytváříme web, měli bychom si dát pozor, zda se nám zobrazuje stejně na většině používaných prohlížečů a platformách. Někdy je to velice těžké zajistit. Dnes máme totiž na výběr mezi Windows, Mac OS, mobilním Androidem a iOS, několika minoritními systémy jako například Windows Phone a na každé platformě máme několik webových prohlížečů. Častý problém je u Google fontů a jejich diakritiky. Také bychom měli pamatovat, jaké množství dat načítáme a případnou grafiku komprimovat a nenačítat zbytečné java scripty. Rychlost a množství přenesených dat si můžete vyzkoušet například na tomto webu. Jak vidíte na obrázku, já mám ještě co dohánět. Můj kámen úrazu jsou obrázky a jejich velikost.

Test odezvy webu

Integrujte sociální sítě

Moderní web pro Vaše podnikání by měl obsahovat vhodné prvky odkazující na sociální sítě. Na výběr je celá řada funkcí, tlačítek a odkazů. Od nenápadných ikonek odkazujících na Vaše profily, přes sdílecí tlačítka na každé stránce a pod každým článkem. Pokud podporujete diskuzi nebo jakousi formu zákaznického servisu, zapojte komentáře pomocí Facebooku nebo trochu volnější verzi přes Disqus (používám já). Moderní je forma přihlášení pomocí účtu na Facebooku (Twitteru, Google+), ale už to chce trochu dalšího programování. Podobně jednoduše můžete vedle „sociálních“ funkcí vložit formuláře pro opt-in sběr e-mailových adres, ale o tom budu psát později.

Vytvářejte obsah

Nakonec ta nejdůležitější věc a tou je obsah. Obsah má dvě role – první je přitáhnout zájem čtenáře, oslovit ho a zaujmout. Druhá funkce je zlepšování pozic Vašeho webu ve vyhledávačích.

Čtenáři dnes mají k dispozici celou řadu informací a hledají ty nejpřínosnější. O tvorbě obsahu bude také jeden z dalších článků, takže jen ve zkratce. Využijte potenciál Vašeho redakčního systému a pište blog. Články v blogu by měly souviset s předmětem Vašeho podnikání, respektive účelem webu. Prodávám-li kola, nebudu psát o výhodném tarifu mobilního operátora, spíše se zamyslím, jak tematicky obohatit své zákazníky. Články na blogu slouží jako docela slušné „krmivo“ pro sociální sítě a Vy můžete velice snadno ukázat, že jste ve svém oboru profíkem.

Vliv obsahu na SEO (optimalizace pro vyhledávače) je dnes zásadní. Pryč jsou doby, kdy šlo Google oblbnout jednoduše tím, že jste na webu opakovali klíčová slova, různě je prolinkovávali nebo si dokonce text webu poskládali z několika článků od konkurence. Google je dnes velice chytrý (Seznam taky, ale o trošku méně) a pozná kvalitní web a kvalitní obsah. Dokonce i z textu dokáže rozpoznat, jestli článek nebo odkaz odpovídá tematicky zbytku webu. Pokud Vám někdo dá do zápatí webu něco takového jako je na obrázku, dejte mu facku a neplaťte mu. Jakmile Google zjistí, že máte kvalitní obsah (lidé na něj odkazují z jiných webů, je sdílen na sociálních sítích), bude Vás upřednostňovat.

Zbytečný linkbuildingDnešní článek byl velice obsáhlý a doufám, že i snad poučný. Témata jsem jen nakousl a shrnul. Máte-li bližší dotazy nebo připomínky, napište je do komentářů.