Rubriky
IT & Apps

Když tohle, tak tamto (ochočte si internet)

Ztrácíte se v nepřeberném zástupu nových IT služeb a technologií? Chcete jejich potenciál využít naplno a doslova si ochočit internet? Nadpis článku překládá do Češtiny název oblíbené služby pro užitečné IT hacky. IFTTT (čtěte jako „gift“ bez „g“) je zkratka anglického „If This Then That“. Jedná se o nepřebernou databázi automatizovaných postupů a úkonů, o kterých jste možná ani netušili, že pro Vás mohou fungovat. Rád bych Vám v tomto článku ukázal princip této služby.

Spouštěče a akce

IFTTT funguje na principu spouštěčů (triggers) a akcí (actions). Spouštěčem můžou být běžné události ze světa internetu jako „doručení nového e-mailu“ nebo „označení ve fotce na Facebooku“. Akcí je pak následná činnost, která je vyvolána spouštěčem. V případě e-mailu to může být jeho přeposlání, smazání nebo roztřídění. U označení ve fotce na Facebooku se může jednat třeba o schválení nebo zamítnutí daného ozančení.

Zdroje a přísady

Spouštěče a akce potřebují k fungování ale své zdroje (channels) a přísady (ingredients). Zdrojem jsou IT platformy a služby (Facebook, Evernote, Dropbox, notifikace ve Vašem smartphonu), kterých je v současné době přes 120. Přísady jsou konkrétní části spouštěčů (předmět e-mailu, čas odeslání, odesílatel).

Dohromady recepty

Kombinací spouštěčů, přísad, zdrojů a akcí jsou takzvané recepty (recipes), které obsahují konkrétní kombinaci kroků a konkrétní řešení. Fungující recept je vlastně výsledek IFTTT. Je to přesně to, o co ve službě IFTTT běží – zjednodušení některých každodenních procesů.

Hodí se připustit, že podporované služby jsou z velké části mezinárodní giganti jako Google, Facebook, Twitter, Dropbox. Stejně si ale myslím, že IFTTT dokáže řadě lidí zjednodušit život.

Moje recepty

Osobně nyní používám funkci, kdy každý kontakt, který zadám do svého iPhonu je automaticky zálohován na můj Dropbox účet. Dále jsem si nastavil funkci, kdy mi e-mail od odesílatele mojeo2@o2.cz vytvoří připomínku, abych zaplatil fakturu za internet. Malé radosti, ale potěší 🙂

Půjdete do toho a nastavíte si vlastního robota? Kdybyste potřebovali pomoct, neváhejte mě kontaktovat!

(Příspěvek byl napsán pro náš firemní blog www.novacloud.cz)