Rubriky
Apple

Kéž bychom mohli říct víc

Zítra, přesně za 24 hodin, začne událost, na kterou netrpělivě čekají všichni fanoušci Apple, finanční trhy, děti v čínských továrnách a přechytralí mudrcové v internetových diskuzích. Čeká nás „keynote“ – představení novinek Applu. Internet se před touto událostí hemží uniklými fotkami nových iPhonů, spekulacemi o cenách a jiným věštěním z koule. Jak je známo, Apple si moc dobře hlídá, aby opravdové pecky večera zůstaly utajeny. Jak již bylo naznačeno na jaře, máme se prý těšit na orpavdu velké věci. Živý přenos lze sledovat na stránkách Apple nebo přes AppleTV od 19 hodin. Na mě bohužel z časových důvodů čeká „pouze“ záznam v době, kdy už internetové diskuze budou zapleveleny fundovanými reakcemi odborníků typu „dát 20 tisíc za obyčejnej telefon?“. Já si však myslím, že to bude bomba.

Co si myslím, že nás zítra čeká?

  • Některé novinky byly oznámeny již dříve a dočkáme se tedy uvedení nového iOS 8 a OS X Yosemite, které podle mě budou bezprostředně ke stažení. Oba systémy jsou pro developery již ve verzi „pre-release beta“.
  • Zcela jistě bude uveden nový iPhone. Netroufám si odhadnout v kolika verzích. Prodeje ukazují, že by Apple mohl vyřadit model 5C. Bývá zvykem, že starší model (5S?) zlevní a zůstává v prodeji. Byl by to zajímavý krok pro ty, kteří chtějí plnohodnotný iPhone a chtějí jeho kompaktní rozměry. Nový iPhone bude určitě větší než předchůdci. Jsem zvědavý, s jakými rozměry vstoupí Apple do segmentu phabletů. Osobně po velké placce netoužím, a proto bude zajímavé sledovat, jaké hardwarové rozdíly bude mít případná malá a velká „šestka“. Předpokládám, že odladěnost iOS 8 dovolí Applu, aby iPhony nemusely používat papírově nejsilnější hardware na trhu a dál půjdou cestou 100% vymazleného přístroje.
  • Nové iPady, omlazené MacBooky – ačkoliv sám tu potřebu nevidím, myslím si, že je čistě marketingově nutné, aby Apple představil vylepšené iPady nebo MacBooky. Stále je řeč o retina MacBooku Air, ale spíše vidím prostor pro změny u iPadů. Nabídka iPadů je příliš široká a roztříštěná. Mělo by dojít ke sjednocení řady na iPad Air a iPad Mini s tím, že retina displej bude standard.
  • Hodinky – o těch se neustále mluví a já si myslím, že je čas, aby do tohoto segmentu vstoupil i Apple. Pokud tomu tak bude, tak budou hodinky opravdová pecka a zcela jiný produkt, než který ukázal Samsung nebo LG. Hodinky budou fungovat intuitivně a samostatně jako doplněk iOS zařízení. Budou ideálním zařízením pro monitoring v segmentu iHealth, se kterým má Apple dlouhodobě velké plány. Snadný provoz a komunikace s jinými zařízeními bude vedena přes Bluetooth 4. Bezkontaktní platby budou z důvodu zabezpečení vedeny přes Apple technologii, nikoliv přes klasické NFC. Změny ve vývojářském prostředí zatím nenasvědčují, že by se hodinky chystaly. Na druhou stranu si nemyslím, že by Apple nedokázal zajistit na rozjezd nového segmentu přípravu desítek populárních aplikací speciálně pro nový produkt. Rád bych se mýlil, ale nejspíš budou hodinky i nadále jen z říše sci-fi.

Kromě konkrétních produktů a novinek nás čeká také každoroční záplava článků od zklamaných novinářů, kteří čekají, že Apple vymyslí suchou vodu nebo rozpustný písek. Klasicky spadne cena akcií, jelikož investoři nepochopí kroky Applu a neuspokojí je výsledky prodeje. Já se na novinky Apple těším. Doufám, že můj příští iPhone bude stát za to. Jen se bojím, že k nám dorazí opět až někdy v listopadu a v omezeném množství.

Takže nezapomeňte: 9.9.2014, 19:00 českého času. Budete se dívat? Já tedy až po tréninku na záznam a jsem zvědavý, co nás čeká!