Moje první požadavky na IT samozřejmě směřovaly směrem k blokovaným stránkám. Jako online marketér jsem potřeboval zpřístupnit Facebook a YouTube, abych se dostal na firemní profily. O zpřístupnění Instagramu nebylo potřeba žádat, protože ten blokovaný nebyl. Prakticky veškerý streaming je u nás defaultně blokovaný, což mi připravilo dvě absurdní situace.

První byla moje příprava na schůzku s člověkem, kterého jsme požádali o tvorbu propagačního videa. Hodinu před schůzkou jsem si začal prohlížet jeho dosavadní tvorbu, jenže… Jeho videa jsou nahraná na Vimeo a to je kvůli streamingu blokované. Do začátku schůzky mi Vimeo nikdo nepovolí. Takže jsem vytáhl svůj soukromý telefon s 10GB datovým FUPem, vytvořil jsem hotspot a videa si prohlédl.

Druhá situace nastala, když jsem si v pracovní době na firemní WIFI dal aktualizovat aplikace na firemním telefonu. AppStore vytrvale hlásí, že se nelze připojit. Co to? Napsal jsem dotaz na IT, kde mi po několika dnech odpověděli, že přístup byl zablokován z důvodu „streamingu“. Vždycky jsem si myslel, že je v zájmu firemní bezpečnosti, abychom používali aktuální software 🙂 Ale není se čemu divit. Při převzetí telefonu jsem se zeptal, jestli je telefon napojený na nějaký MDM (mobile device management) pro případ, že bych o něj přišel a někdo se tak mohl dostat na firemní data. Vůbec. Nikoho ani nezajímalo, zda mám iPhone chráněný pomocí TouchID a hesla, případně jak silného hesla. Erudovaný pracovník, který mi telefon předával, jen pronesl: „Ježiš, to je Apple, to já nevím jak se nastavuje.“

A ještě takový bonus na závěr. AppStore u nás blokovaný je, Google Play ne. Máme v obou obchodem aplikaci pro spotřebitele. K té u Apple se oficiální pracovní cestou nedostanu. Odpověď z IT byla, že už by to bylo moc, kdyby mi povolili i AppStore, tam prý můžou jen výše postavení zaměstnanci a taková uživatelská práva bych neměl na své pozici dostat.

Konec druhé části