Rubriky
Byznys

LinkedIn – proč, jak, co, kde a za kolik?

Mám dva postřehy. Lidé si začínají všímat profesní sítě LinkedIn. A také lidé nevědí, k čemu je LinkedIn dobrý. Tohle bude článek, který by se mohl jmenovat „LinkedIn 101“ nebo familierně „LinkedIn pro blbečky“. Nechci tím nikoho urazit, chci jen dát rychlý přehled, proč je dobré budovat si profil na LinkedIn a k čemu to vlastně slouží. Já sám používám LinkedIn již několik let, ale sám pociťuji, že jeho význam teprve roste. Zajímá-li Vás Vaše kariéra, klikněte tedy na článek a čtěte dál.

Takový pracovní Facebook

Ano, jasně. LinkedIn je něco jako Facebook, akorát na úrovni profesních vztahů. Nebudete zde sdílet své fotky z kalby nebo fotky Vašeho nedělního obědu. Správně byste se zde měli podělit o své vědomosti a zkušenosti. Základem LinkedIn je pečlivě vyplněný osobní profil, který čítá Vaše pracovní a profesní zkušenosti. Nejedná se o klasické nudné CVčko. Ideálně byste měli svůj profil doplnit o nejrůznější odkazy, které směřují na Vámi vedené a realizované projekty, úkoly nebo pracovní činnosti.

Poctivý profil

Pokud si vytváříte vlastní profil, buďte poctiví, pravdomluvní, struční a čitelní. Napište si do profilu všechno, co považujete za důležité. Připojte k tomu nějaké vlastní obrázky, fotky a jiné důkazy o tom, že jste danou práci vykonávali. Váš profil má být jednoduchý a ověřitelný, proto poproste své nadřízené, kolegy a podřízené, aby Vám zde vyplnili osobní hodnocení nebo potvrdili Vaše osobní kompetence.

LinkedIn profil

Fotky, odkazy, atd…

Prostě rádi klikáme, jsme generace internetová. Přidejte tedy k Vašim pracovním zkušenostem i relevantní odkazy na to, co jste dokázali nebo co jste měli na starost. Bylo Vašim cílem připravit internetový e-shop? Pochlubte se světu s jeho výsledkem.  Pracoval/a jste spíše v kanceláři s klienty? Mohou pro Vás zanechat osobní hodnocení na LinkedIn.

A o co tam jde?

V LinkedIn je hlavním cílem vytvářet si kontakty a mít stále po ruce lidi, se kterými spolupracujete nebo byste rádi spolupracovali. Nebojte se své obchodní partnery přidat mezi své kontakty. Nakonec právě nějaká Vaše osobní kompetence potvrzená od Vašeho zákazníka bude mít větší váhu, než si to napsat sám. Nebojte se pozvat mezi své kontakty lidi, které znáte (a často i lidi, které neznáte). Představte si LinkedIn jednoduše jako Facebook, kde se neřeší těhotenská bříška, talíře s jídlem a videa kočiček, ale jako portál, kde lidé sdílejí své znalosti v pracovní rovině.

Proč to vůbec děláme?

Jednoduše proto, že chceme zůstat s vybranými lidmi v kontaktu neustále, a to nejen v okamžiku, kdy mu posíláme zboží nebo když je čas na Vánoční večírek. LinkedIn a jeho princip budování vztahů je založen na tom, že své potenciální i dosavadní obchodní kontakty máte stále na očích a máte možnost, jak je jménem své firmy oslovovat. Úplně se stejnou lehkostí lze na LinkedIn navazovat vztahy s novými kontakty. LinkedIn můžeme tedy používat jako nástroj pro navazování nových kontaktů.

LinkedIn může být mrtvá stránka, ale zároveň s jeho aktivním používáním se může jednat o velice zajímavý profil. Otázkou je, kam směřujete. Osobně bych byl rád, aby kvalitní profil na LinkedIn sloužil jako určitá osobní vizitka. Firmu, pro kterou pracujete, tak může představovat nejen papírová vizitka 9x5cm, ale právě i onen virtuální profil.

Co to stojí?

LinkedIn je v základním provedení zdarma a pro většinu Vaší činnosti to bude stačit. Zdarma můžete vést svůj profil a navazovat nová spojení. Zdarma můžete do určité míry vyhledávat nová spojení. Placená verze umožňuje navíc posílat zprávy InMail, které prý mají garantovanou návratnost. Zpráv máte omezený počet podle Vašeho tarifu. Placený účet také umožňuje nahlížet na širší okruh profilů. Placenou verzi ocení především lidé zabývající se HR, headhuntingem nebo profesionální networkeři. Placených programů je na LinkedIn celá řada a nejlevnější lze díky fintě sehnat za 8EUR/měsíčně při roční platbě. Celkem pálka, že? Návod, jak aktivovat tento „tajný“ tarif najdete na stránce Adama Zbiejczuka. Já osobně placený LinkedIn (zatím) nepoužívám.

7 základních tipů k živému profilu

  1. Vyplňte si poctivě osobní profil
  2. Vyplňte své kompetence a poproste známé, aby je případně potvrdili
  3. Poproste relevantní kontakty o napsání hodnocení Vaší osoby
  4. Používejte newsfeed – sdílejte novinky z Vaší firmy, zajímavosti z oboru, či jinak dávejte najevo svou odbornost
  5. Komentujte příspěvky ostatních (ale seriózně, tohle není Facebook!)
  6. Připojte se do relevantních skupin a zapojte se do diskuze
  7. Pravidelně rozšiřujte svou síť kontaktů

Připadáte si na LinkedIn příliš technikou nepolíbeni? Nebo považujete LinkedIn za důležitý komunikační prvek? Napište mi svůj názor do komentářů.