Umělá inteligence byla donedávna pouze námětem pro sci-fi filmy. Na podzim 2011 představil Apple umělou inteligenci pro každého – tedy virtuální asistentku Siri. Od první chvíle uměla zvládat jednoduché pokyny, které usnadňují práci s iPhonem. Poté se nejrůznější verze virtuálních asistentek začaly rozšiřovat i na další platformy. Přiznám se, že s těmi nemám osobní zkušenost, ale předpokládám, že současné technologie jim umožňují fungovat podobně jako Siri. S nejnovějším iOS 9 dostala Siri nějaké nové funkce, a tak jsem ji musel prostě vyzkoušet.

Siri mluví řadou světových jazyků včetně typických národních akcentů (Zdravím Rajeshe Koothrappaliho!). Bohužel, českou lokalizaci Apple stále odkládá. Pokud chcete využít svou virtuální asistentku, musíte se do ní pustit v některém světovém jazyce. Já jsem jako nejschůdnější zvolil americkou Siri. Hned na začátek musím říct, že pokud ji používáte na to, k čemu byla stvořena, je to super nástroj! Nově můžete Siri vyvolat bez nutnosti manipulace s telefonem pouhým zvoláním „Hey Siri“.

Siri zvládá většinu povelů, které souvisí s telefonem:

  • Nastaví budík (moje oblíbené) a to i povelem „zapni budík za 45 minut“, což je super třeba při vaření
  • Pustí nebo vyhledá Vaši oblíbenou muziku
  • Vyhledá na internetu jakékoliv heslo
  • Řekne Vám, jaké bude počasí nebo jestli si máte vzít deštník
  • Vytočí kontakt nebo pošle na daný kontakt SMS (zde ovšem narážíme na nástrahy česky vedeného adresáře a českého diktování)…

No a pro lepší názornost jsem se rozhodl zveřejnit některé z našich vzájemných konverzací. Přeji pěknou zábavu.

Pro začátek si ukážeme, jak Siri funguje prakticky. Takhle se třeba vypořádá s diktováním zpráv nebo zadáváním úkolů do kalendáře. Zvládá počítání nebo otázky na převod měn apod.

diktovani2 diktovani1 inteligence

Některé otázky Siri umí zodpovědět, i když se neptáte přímo.

inteligence2

A teď přichází čas na některá „nepochopení“ nebo na to, že Siri neumí často odhadnout kontext rozhovorů.

kontext1 kontext3

Siri je také přehnaně politicky korektní. To vidíte na následujícím příkladu. Pro vysvětlení, v USA raději používají pro období Vánoc obecné označení „Holidays“.

korektnost

Menším nedostatkem je pouze to, že Siri v českých podmínkách bojuje s odlišným nastavením jazyka přístroje.

nastaveni

Jelikož lze Siri vyvolávat pouhým zvoláním „Hey Siri“, myslel Apple i na bezpečnost. Povel „Hey Siri“ nemůže vyslovit každý. Siri zaznamenává při prvním nastavení Váš hlas a umí jej rozeznat. Pokud Siri zavoláte ze zamknutého telefonu, tak některé úkony provede až po jeho odemknutí (například přes čtečku otisků prstů Touch ID).

bezpeci

A nakonec sem patří nějaká zábava! Jsou prostě situace, kdy Siri neumí reagovat, popřípadě zase naopak umí reagovat s lehkou dávkou humoru.

deep1 humor1 humor2 kontext2