Rubriky
IT & Apps

Navigace Garmin víago

Jsem neobvyklý řidič. Denně jezdím autem, ale 99% cest vede po Moravě, kde cesty znám zpaměti. Sem tam, jednou za čas se pak vydám do míst, kde jsem buď nebyl a nebo potřebuji v daném městě trefit přesné místo. Dosud jsem to řešil přes Google Maps – před cestou jsem mrknul na mapu, zapamatoval jsem si „tam na té křižovatce vpravo, potom po hlavní, za kruháčem vlevo a za benzinkou to je“ a zatím jsem vždycky dojel. Navigaci do auta se mi kupovat nechtělo a aplikaci do mobilu s offline mapou za 50 EUR (cena doporučovaného Navigonu) jsem taky nechtěl.

Minulý týden jsem díky reklamě na Facebooku narazil na super navigační aplikaci Garmin víago. Aplikace za 1,99 EUR zvládá plnohodnotné navigování pomocí mobilních dat. Za opravdu symbolických 8,99 EUR jsem si pak přikoupil offline mapy celé Evropy. Jasně, dá to zabrat, nacpat tolik dat do 16 GB iPhonu. Pokud nechcete, můžete si jako já stáhnout offline mapy pouze regionu, kde se pohybujete (například střední Evropa od Belgie po Chorvatsko má 2,15 GB, celá Evropa něco přes 3,5 GB). Zbytek si můžete už v ceně stáhnout později, třeba za rok. Jedete do USA? Nevadí, mapa Severní Ameriky stojí opět necelých 9 EUR.

Navigace se v autě chytá s družicí velice rychle – nemám držák na telefon za sklem a mobil mám položený na sedadle spolujezdce. Aplikace prý umí navigovat i v jízdních pruzích a lze k ní stáhnout reálné snímky silničních křižovatek, tyto funkce jsem dosud nevyzkoušel. Pokud to Vaše auto umí, můžete navigační pokyny přenášet přes bluetooth do reproduktorů. V mém případě se to ukázalo jako nešťastné, jelikož při komentování cesty vznikala prodleva a v reproduktoru se ozvalo „Zabočte doprava“ místo správného „Po 300 metrech zabočte doprava“. Navíc jsem mohl pouze přijímat hovory a nemohl jsem vytáčet kontakty ze seznamu. Navigování pomocí reproduktoru mobilu na nejvyšší hlasitost se ukázalo jako dostatečné. Malá muška na velice povedené aplikaci za pár peněz.