Bohužel, i přes odpor řady svobodně smýšlejících podnikatelů a živnostníků vstoupil 1. prosince v platnost Zákon č. 112/2016 Sb. „O evidenci tržeb“. V prvních dnech platnosti zákona byla mediálně věnovaná velká pozornost celému systému a jak to vůbec celé funguje. Vyšla spousta článků a pod nimi se vyrojila diskuze, ze které se dalo jednoduše odhadnout, že lidé podporující EET o podnikání vlastně vůbec nic neví. Elektronická evidence tržeb může být za určitých podmínek v pořádku, ovšem ne v současném pojetí zákona. Zde je několik omylů a polopravd, které občané trousí na adresu tohoto chorvatského experimentu.

1) Kdo odmítá EET, ten krade

Ačkoliv i takoví se možná najdou, podnikatelé od státu chtějí především jednoduché přehledné prostředí bez zbytečné byrokracie. EET ovšem přináší především byrokracii a ohromné finanční riziko postihu pro podnikatele v případě, že neodvede správně tržbu. Chyba se může stát a může ji udělat i zaměstnanec, kterému prakticky nic nehrozí. OSVČ vedle toho však ručí svým majetkem. Největší odměnou podnikatelům od státu by bylo odstranění všech možných i nemožných překážek.

2) Kdo zdražil, ten krade

Důvodů k plošnému zdražení napříč všemi restauracemi v zemi je více. Nejsou to jen náklady na pořízení pokladny. Nástup EET byl ideálním mezníkem, jak se odhodlat a zvýšit podhodnocené ceny v českém pohostinství. V posledních letech se zvýšily ceny vstupů, ale meníčko v hospodě pořád stálo 80 Kč. Myslíte si, že za 80 Kč lze uvařit kvalitní jídlo a zaplatit suroviny, kuchaře, obsluhu a případně nájem restaurace? A ještě na tom mít zisk? Krácení tržeb v řadě případů pak nesloužilo k tomu, aby podnikatel jezdil v nejnovějším Mercedesu, ale aby měl třeba na výplaty.

diskuze3

3) Však si to odečtete z daní

Ano, abych si mohl něco „odečíst z daní“, musím si na to nejprve vydělat. „Odečíst z daní“ se v diskuzích objevuje ve dvou odlišných významech. Prvním významem je „daňově uznatelný náklad“, kterým si může podnikatel snížit daňový základ. Daňový základ je jednoduše „tržby – uznatelné výdaje“ a vypočítává se z něj daň z příjmu. Druhým významem „odečtení“ je pak „sleva na dani“, kterou si podnikatel může odečíst z vypočtené daně z příjmu.

Podnikatel tedy samotné pořízení pokladny (například 50 tis. Kč) použije jako daňově uznatelný náklad ke snížení daňového základu. Poté bude podnikatel postupovat dle Zákona č. 113/2016 Sb., který Článkem 1 upravuje znění Zákona o daních z příjmů:

zakon1132016

Výklad této úpravy znamená v případě OSVČ volně „po odečtení slevy na poplatníka si může poplatník odečíst jednorázovou slevu do výše maximálně 5000 Kč“. To znamená, že pokud si v malé hospůdce vyděláte méně než nějakých 14 tisíc měsíčně, nemáte si jak uplatnit slevu 5000 Kč a elektronickou pokladnu si stejně musíte koupit. Takže právě ten nejmenší podnikatel je na tom nejvíce bit.

V případě daňově uznatelných nákladů a slev na dani neplatí úvaha, že pokud za pokladnu vynaložím třeba 50 tisíc Kč, tak se mi to nějakým kouzlem celé vrátí. Jako daňově uznatelný náklad mi pokladna za 50 tisíc Kč ušetří nějakých 7 500 Kč placených na dani z příjmu a s jednorázovou slevou na dani 5 000 Kč (pokud ji mohu uplatnit v plné výši) tak za vynaložených 50 tis. Kč zůstane v mé kapse (či lépe „nebudu muset zaplatit“) 12 500 Kč. Když dám 50 tis. Kč místo do pořízení pokladny třeba na průměrný spořící účet v bance, dostanu za rok zpátky podle typu spoření nějakých 50 300 Kč. Takže „odečítat si z daní“ opravdu neznamená „kotit neskutečné peníze“.

Pozn.: V současné době se diskutuje o novele Zákona o evidenci tržeb, kde by nejmenší podnikatelé nemuseli mít registrační pokladnu. Což je super, pokud obracíte každou korunu, dnes si koupíte registrační pokladnu a třeba za půl roku ji nepotřebujete.

4) Při Vašich tržbách, se Vám to za X dní vrátí

Irelevantní argument. Tržba není zisk. A hlavně podnikatel ty peníze může investovat smysluplněji do věcí, které mu něco přinesou. A nebo jak by se líbilo zaměstnanci, kdyby mu někdo řekl, že teď si povinně ze své mzdy koupí něco, co mu naprosto nic nepřinese?

diskuze2

5) Vždyť se Vám snížila DPH, tak na tom ještě vyděláte

V první řadě ne každý podnikatel je plátce DPH, takže pro neplátce se nic nemění. V druhé řadě se to týká pouze stravování a nealko nápojů, takže diskotékám a barům postaveným především na prodeji alkoholických nápojů tato změna nic nepřináší. Ale dobře se to poslouchá a lehce se na to sbírají politické body.

zakondph

6) Stejně už je všude WIFI, takže za internet platit nemusíte

Ano, jsou podniky, kde již WIFI pro hosty běží. Nicméně z bezpečnostního hlediska není vhodné provozovat pokladnu na stejné WIFI síti a stejném routeru. Podnikatel totiž dle zákona zodpovídá za ochranu autentizačních údajů a certifikátů. Není tedy vhodné, aby se hosté připojovali do stejné WIFI sítě jako pokladna a ideálně ani do stejného routeru. Router pro spolehlivé a bezpečné provozování sítě nekoupíte za 300 Kč v Datartu, ale v řádu tisíců. Místo nové pánve, koupíme si router.

diskuze1

7) Když to hodně přeženu, tak pokladnu koupíte za 10.000 Kč

Nejlevnější řešení pro EET je eKasa od O2 ve formě tabletu, která poslouží v malé kavárničce či baru a stojí 5000 Kč + 500 Kč měsíční poplatek. Dále ovšem máte podniky, kde svou povahou nelze takové ekonomické řešení nasadit a nebo již využívají dříve pořízenou pokladnu, kterou je potřeba na EET upravit. Takové pořizovací náklady se pak pohybují úplně někde jinde a „Běžný Franta Uživatel“ nepochopí, proč to stálo tolik.

8) Kdo nemá na pokladnu, neměl by podnikat

Na tento argument nemám co říct. Je zcela legitimní jako „Kdo nepracuje, ať nejí“. Jak jsem již psal výše, podnikatel raději vydá své prostředky za něco, co mu vydělá další peníze.

A závěrem bych ještě dodal svůj náhled na situaci a náladu, která se v České republice šíří. Někteří obyvatelé jsou šikovně naočkovaní rétorikou Ministra financí a jejich myšlení je postavené na tom, že každý podnikatel je zloděj, který ho chce oškubat. Navíc nám stát připravil anonymní webovou stránku, kde můžu bez jakýchkoliv důkazů udat kohokoliv, kdo podléhá EET. Tvoříme si tu skvělé prostředí, nejen podnikatelské. Já jsem stále naivně přesvědčen, že nejpevnější jsou vztahy založené na důvěře, nikoliv na represích.

Pokud si chcete o EET nastudovat základní informace, doporučuji Zákon č. 112/2016 Sb. „Zákon o evidenci tržeb“.