Konečně! Je to tady! Apple uvolnil do prodeje 4. generaci přístroje Apple TV. Já jsem chvíli váhal, zašel jsem si do iStores telku osahat a na první dotyk jsem se zamiloval. Moc dobře jsem znal předchozí verzi, a proto jsem byl zvědavý na novinku, která má nyní vlastní uložiště a především širokou nabídku aplikací, které z černé krabičky dělají úžasnou (nejen) herní konzoli.

Apple TV 4. generace

Co je to Apple TV?

Nejprve si musíme říct, že to není televize. Apple TV je něco jako settop box nebo dnes taky herní konzole, která je připojená k internetu. Pomocí HDMI kabelu se propojí s televizí, monitorem nebo projektorem a ocitáte se ve vlastním menu vlastního „multimediálního centra“. Na Apple TV si pustíte hudbu z Apple Music nebo si přehrajete filmy zakoupené v iTunes. Můžete si přes ní prohlížet fotky pořízené na iOS zařízeních. Dále slouží k bezdrátovému promítání obrazu z Macu, iPadu a iPhonu. A nově je v nabídce App Store s aplikacemi. Apple TV dostala nový dálkový ovladač, který má dotykovou plochu a pohybový senzor, který se využívá při hraní her.

Apple TV 4. generace

Aplikace – to je o co tu běží

Apple TV dostala vlastní operační systém tvOS, který umožňuje vývojářům vydávat aplikace pro tuto novou platformu. Pro obě strany to logicky znamená další zdroj příjmů. Největší část aplikací totiž budou představovat právě hry. Hry dělají z Apple TV konzoli ve stylu PlayStation a Xbox zároveň. Dál se v App Storu nachází různé fitness aplikace pro domácí cvičení, aplikace o vaření, našel jsem tam zajímavé karaoke nebo „spořiče“ obrazovky v motivech hořícího krbu či přírody. Mnoho aplikací funguje jako přehrávač video archivů – z dřívějších verzí je to dobře známá RedBull TV, nově si můžete promítat videa z TEDu nebo Coursery. Nabídka je vcelku široká, ale čekám, že se do ní pustí i archivy českých televizí (iVysílání, Voyo) a videoték (TopFun). Možnosti aplikací jsou široké a App Store teprve čeká na to, aby vývojáři ukázali, co dokážou.

Apple TV 4. generace

Potřebuji opravdovou televizi?

Osobně jsem odpůrce televize. V současném pojetí ji považuji za žrouta času, kde na desítkách programů běží minimum hodnotných pořadů. Proto jsem řešil, jak Apple TV budu promítat. Jak jsem nastínil v úvodu, lze ji připojit k čemukoliv, co umí HDMI. Vedle klasické televize to jsou právě projektory a monitory. Vzhledem k velikosti a možnostem bytu jsem volil levnější variantu a Apple TV jsem připojil na 24″ monitor. Zvukový výstup jsem vyřešil přes externí repro, které jsem spojil pomocí bluetooth. K Apple TV lze připojit také herní ovladače.

A ty dva kroky stranou

Dosud jsem všude tvrdil, že výrobky od Apple jednoduše fungují. U Apple TV mám po týdnu používání smíšené pocity. Je tu totiž řada nedostatků, které kazí jinak skvělý dojem z tohoto produktu. Vadí mi absence Siri pro česky nastavenou Apple TV. Nelze ji vyvolat jako na iOS zařízeních a třeba hlasové vyhledávání zde chybí. Vůbec celkově hledání na Apple TV je uživatelsky hrozně pomalé, absence klávesnice je znát. Výstup z Apple TV má nevyrovnanou hlasitost – aplikace, hudba nebo filmy, všechno má různou hlasitost a často ji musíte upravovat. Pokud svou Apple TV připojíte jako já k monitoru a běžným počítačovým bedničkám, nejspíš nenajdete způsob, jak na dálku ovládat hlasitost (a pokud ano, napište mi do komentářů). App Store je nepřehledný a aplikace v něm jsou řazeny doslova pouze na nejoblíbenější aplikace a nejoblíbenější placené/zdarma. Naprosto postrádám možnost zobrazit si nejnovější aplikace (jelikož jich hodně přibývá a chci o nich vědět) a mít je rozdělené na hry, fitness, spořiče, a další skupiny jako jsem zvyklý z iOS nebo OS X varianty.

Pozitivní je, že aplikace zakoupené na iOS nemusíte pro tvOS znovu kupovat (teda pokud mají verzi na obě platformy).