Rubriky
Apple IT & Apps

Nové klávesnice v iOS 8

S posměšky byla prezentována nová možnost nainstalovat si do iOS 8 klávesnice od vývojářů, protože Androidy tuhle funkci podporují již nějaký ten pátek. Samozřejmě jsem si musel hned několik klávesnic zakoupit a vyzkoušet, jak vlastně tenhle zázrak funguje. Stáhl jsem si tedy aplikaci Fleksy, SwiftKey, Swype a Stack. Chcete-li se dozvědět, jak instalovat nové klávesnice a jestli je vůbec kupovat, čtěte dál můj článek. Opět Vás poprosím o sdílení příspěvku kliknutím na tlačítko v textu, které Vám zároveň odemkne celý článek.

Pro začátek jak na to?

Nejprve je potřeba nainstalovat si nějakou z nových aplikací, které najdete v App Store. Nejjednodušší bude instalovat přímo v telefonu nebo iPadu. Spusťte si App Store a aplikaci vyhledejte v záložce „Search“ nebo si nechte doporučit kliknutím na rotující banner „Great Apps for iOS 8“. Klávesnice se stahuje úplně stejně jako jiné aplikace. Její ikonku najdete na ploše. Nyní musíte klávesnici spustit. U všech klávesnic byl postup stejný:

  1. Otevřete aplikaci dané klávesnice a ta Vás upozorní, že nejprve musíte změnit nastavení telefonu, takže příště můžete krok 1) vynechat 🙂
  2. Pokračujte na Nastavení > Obecné > Klávesnice > Klávesnice > Přidat novou klávesnici… a vyberte danou klávesnici
  3. Vraťte se o úroveň zpět a vyberte požadovanou klávesnici ze seznamu a v další nabídce jí povolte úplný přístup
  4. Začněte psát zprávu nebo e-mail. Tapněte a podržte ikonku zeměkoule, vyskočí Vám nabídka dostupných klávesnic, ze kterých si zvolíte Vámi požadovanou.
  5. Můžete psát.

Výběr klávesnice Výběr klávesnice Výběr klávesnice

Fleksy Keyboard – Happy Typing

Jediná (zatím) klávesnice, kde lze stáhnout český slovník (nastavuje se uvnitř aplikace Fleksy). Stojí 0,89 EUR a z mého pohledu nenabízí nic závratného kromě toho slovníku. Slovník je však do určité míry omezený. Jeho obsah lze snadno doplnit. Výběr predikce, která ve skutečnosti vypadá tak, že jakmile napíšete slovo „domecek_“, dá Vám nabídku „domecek, domeček, Šimeček, sumeček, Doleček,…“. Velice neintuitivní. Na obrázku je text „Nazdar, tuhle zpravu pisu pomoci Fleksy se zapnutou autokorekturou“ 🙂 Autokorektura Vám práci nijak neusnadňuje a jiný důvod, proč zapínat alternativní klávesnici, tady není.

Fleksy

SwiftKey Keyboard

Dle mého nejlepší alternativní klávesnice, bohužel zatím bez českého slovníku, takže jsem ji zkoušel s anglickými texty. Nejprve hlavní funkce: texty lze psát pouhým přejížděním prstu mezi písmeny, které navíc nemusí být úplně 100% přesné. Klávesnice navíc skvěle napovídá další slova. Ve zprávě „Hi how you doing? Wanna grab some beer tonight? I would like that so much!“ napovídala slova „you“ nebo „grab“ naprosto bez nutnosti napsat jakékoliv další písmenko, takže lze usoudit, že slovník dobře zvládá gramatiku a časté obraty. Opravdu super věc, pokud se dorozumíváte anglicky!

SwiftKey

Swype Keyboard

A výsledek? Bohužel u nás v Česku, kde si píšeme většinou Česky, to je špatné. SwiftKey a Swype bude z mého pohledu volba číslo 1 v momentě, kdy se naučí Česky. Snad to bude již brzy. Fleksy se mi nelíbí svou omezenou autokorekturou a sám nemám čas učit aplikaci hovorové výrazy. MyScript Stack si asi najde své publikum, možná na iPadech, ale já budu zatím konzervativní 🙂 A co Vy? Chystáte se na alternativní klávesnici a nebo třeba na Androidech již máte svou oblíbenou?