Rubriky
IT & Apps

Nový trend: z jedné appky dvě?

Říkejte mi „geek“ 🙂 Měl jsem rád aplikaci Foursquare. Většinu času jsem se pomocí ní „čekoval“ na různých místech. Párkrát jsem byl mayorem místa, takže jsem si hlídal svůj mayorship. Výjimečně jsem pomocí Foursquare vyhledával „zvláštní nabídky za check-in“, takzvané „Specials“. Potom vývojáři Foursquare usoudili, že bude lepší aplikaci rozdělit na dvě. Vznikl Swarm – aplikace, kde se nyní odehrávají check-iny. Foursquare zůstal jako katalog míst (restaurací, hospod, muzeí, všeho) konkurující Yelpu. Kam zmizely „Specials“ nevím, ale na webu Foursquare pro byznys je nadále možné spravovat svojí „venue“ a její nabídky. V čudu jsou ale mayorshipy. Nezbývá mi, než se pouze čekovat a sledovat, že nejbližší z mých 8 přátel na Swarm se nachází v Kodani.

Rozumím snaze vytvořit z nového Foursquare katalog míst. Získávat hodnocení návštěvníků je trend – tuhle možnost nabízí řada jiných služeb působících v pohostinství, hoteliérství apod. Ale jsou tyto údaje směrodatné? Když hledám ubytování, pročítám si hodnocení zákazníků na Booking.com nebo na TripAdvisoru. A pak jejich názory vydělím deseti. Jednoduše proto, že každý máme jiné nároky. Stejně jako se někomu jedna koupelna zdá čistá a druhému neskutečně špinavá, tak i tvarohový dort v cukrárně bude pro jednoho špičkový a pro druhého příliš hutný, sladký, studený. Také platí pravidlo, že negativní zkušenost se šíří rychleji než pozitivní. Proto pro mě nový Foursquare nemá moc smysl,  ne v Česku a už vůbec ne kdesi na Moravě, kde častokrát není signál, aby člověk provedl check-in a napsal zpětnou vazbu. Swarm se mi líbí – chci přece svým 8 přátelům říct, že jsem jako každou sobotu zastavil na kole v cukrárně U Šarmanů.

Untitled-1

A další dělení čeká i appka Facebooku. Zasílání zpráv bude nově možné pouze přes aplikaci Messenger. Na Facebooku si jen prohlídnete news feed, aktualizujete stav a přečtete si upozornění, že v aplikaci Messenger máte novou zprávu. Je mi jasné, že adolescentní patnáctky uvítají na svých Androidech novou konkurenci pro chatovací WhatsApp a Viber. Pokud zprávy na Facebooku používáte jako občasné posílání vzkazů v situacích, kdy není vhodná SMSka ani e-mail, nezbývá než přistoupit na nová pravidla a nebo si zprávy číst přes webový prohlížeč. A jak víme, nativní appka je asi stokrát uživatelsky přívětivější.

Screenshot 2014-07-29 11.51.21

Tak vzhůru do instalace nových nepotřebných aplikací!