Před rokem a půl jsem hledal poskytovatele internetu do bytu v Přerově. Měl jsem nějakou představu, nechtěl jsem žádné aktivační poplatky a smlouvu delší než na 12 měsíců a možnost zrušení bez větších sankcí nebo přenesení na jinou adresu. Jako nejvýhodnější mi vyšla nabídka internetu od O2, který používá VDSL technologii. Po kontaktu s operátorem mi byla ověřena dostupnost telefonní přípojky a byl jsem ujištěn, že dosah od ústředny je výborný a tudíž budu mít maximální rychlost 24 Mbit/s. Jupí! Šel jsem do toho, jelikož tohle byla jediná smysluplná alternativa k monopolní NejTV.

Měření rychlosti Měření rychlosti

Před pár týdny jsem zaznamenal několik výpadků u streamované služby Apple Music. Začal jsem tedy zjišťovat, zda problém není v rychlosti mé přípojky. (Pozn. problém byl pouze v zapůjčení DHCP a přidání dvou DNS v síťovém nastavení počítače, nikoliv v poskytovateli.) Několikrát jsem si v různou dobu změřil rychlost stahování jak přes WIFI, tak přes ethernetový kabel (vypnutý e-mailový klient, Dropbox a jiné synchronizace na pozadí, jediné zařízení přihlášené do sítě). Obvykle se stahování pohybovalo v rozmezí 11-15 Mbit/s. Po přihlášení do moje.o2.cz jsem zjistil, že mám aktivovaný tarif Comfort a slíbenou rychlost stahování 24 Mbit/s. Vznesl jsem tedy na podpoře dotaz, aby prověřili mou přípojku, že stabilně dosahuji nižších hodnot. Reakce podpory mě překvapila:

  • Máte aktivovaný tarif Optimal Plus, nikoliv Comfort (nevím co to znamená a zatím mě to neuráží)
  • Rychlost stahování máte až 20 Mbit/s, hodnota udávaná v moje.o2.cz znamená maximální dostupnou rychlost v místě přípojky (Vy jste to z toho nepochopili? – viz. screen dole)
  • Pokud máte zařízení připojené přes WIFI (byť přes router, který Vám prodalo samotné O2), negarantujeme žádnou přenosovou rychlost, protože WIFI můžou rušit okolní sítě (čtěte: 20 Mbit/s Vám budeme garantovat pouze při připojení zařízení ethernetovým kabelem > ideální připojit za router od O2 druhý sofistikovanější jako je například Apple AirPort Express nebo Extreme)
  • Váš tarif znamená, že můžete mít rychlost stahování až 20 Mbit/s, v praxi máte stahování v rozmezí 11-20 Mbit/s, takže Vaše rychlost je v pořádku (čtěte: Vaše přípojka sice může umět rychlost 24 Mbit/s, platíte si rychlost stahování maximálně 20 Mbit/s, ale my Vám můžeme posílat rychlost jakou chceme. To Vám prodejce neřekl?)
  • Rychlost internetu samozřejmě ovlivňují další zařízení jako je TV (pozn.: já TV nemám, ale už chápu, proč u rodičů stejný tarif v kombinaci s O2 TV způsobuje, že ten internet za moc nestojí.)

Info o tarifu

A rada nakonec? Není 🙁 Bohužel, v místě mého bydliště, což je město o 45 tis. obyvatel, není jiná zajímavá nabídka (viz. délka úvazku nebo přemrštěné aktivační poplatky za pochybné technologie).