Vloni v srpnu se Rada města Přerova usnesla, že je potřeba vybudovat na Laguně vodní lyžování. Tehdy tato informace prošla celkem bez povšimnutí a bez větších emocí. Již tehdy mi přišlo zvláštní, že něco takového odsouhlasila Rada složená také ze zastupitelů Společně pro Přerov, tedy z uskupení, které vždy zdůrazňovalo ekologický a udržitelný rozvoj města. Vyvstala mi tedy otázka, kdo a co za vodní lyžování dostane do kapsy? Na pozadí jsem se tehdy ptal e-mailem opozičního zastupitele Mgr. Petra Kouby, ten mi však jen potvrdil, že celý záměr šel mimo řadové zastupitele a on k věci nemá žádné informace. Půl roku bylo ticho po pěšině, až nyní v dubnu stejná Rada odsouhlasila záměr pronájmu pozemku na Laguně za účelem vybudování vleku pro vodní lyžování brněnskou firmou, která se tímto zabývá. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a občané přišli s peticí proti vodnímu lyžování na Laguně. A teď tedy proč?

V různých internetových diskuzích se okamžitě začali dohadovat zastánci i odpůrci vodního lyžování. Pro vodní lyžování zaznívaly argumenty jako, že tady to město chceme úplně nechat umřít a že pár důchodců zase dělá problémy. Rád bych zde tedy vyjádřil svůj osobní názor, proč jsem ve svých 29 letech v umírajícím městě PROTI realizaci vodního lyžování na Laguně:

  • Laguna spolu s přiléhající přírodní rezervací Žebračka, parkem Michalov a řekou Bečvou tvoří jedinečnou klidovou zónu takřka na dosah centra města. Myslím si, že současné sportovní vyžití v okolí je dostatečné (diskgolf, hřiště na volejbal, dětské hřiště, běh, skatepark, bikrosová dráha) a odpovídá rozloze a charakteru místa.
  • Nejsem proti vodnímu lyžování. Jsem ovšem za, aby se pro něj vybrala vhodnější lokalita, jako je tomu například na Nákle. Co třeba městský rybník, Jadran u Oseka nebo Tovačovská jezera? Laguna je pro vodní lyže příliš malá.
  • Přístupová cesta k Laguně není vhodná pro automobilový provoz, který by narostl spolu se zájemci o vodní lyžování. Parkování u Laguny je omezené.
  • Ekosystému kolem Laguny a v ní (ryby, vodní ptactvo) určitě neprospěje zvýšený hluk stejně jako lyžaři na vodní hladině. Rybářský svaz byl navíc zcela mimo jednání.
  • Nelíbí se mi způsob, jakým Rada města projednala a schválila návrh. Potřeba vodního lyžování zde nikdy nebyla a ačkoliv to městskou kasu nebude stát prakticky ani korunu, myslím si, že blaho občanů se skrývá někde jinde. Navíc v době, kdy se kvůli (s prominutím) každému prdu vypisuje na magistrátu anketa pro občany, připadá mi tento záměr poněkud podezřelý.

Chtěl bych poděkovat Ivaně Ďuričkové jakožto autorce petice, že se nebála jít s kůží na trh. Zároveň bych si přál, aby v diskuzích zaznívaly více legitimní argumenty namísto „důchodci jsou zase proti“.

Reportáž o kauze na Přerovské internetové televizi

Petici můžete podepsat přes portál e-petice.cz