Rubriky
Názory

Proti všem aneb Ve jménu koblihy

Mohlo by se zdát, že Andrej Babiš zažívá poněkud teplejší leden a únor, než kolik ukazuje teploměr, ale to pouze pokud byste žili v normální zemi. My ale žijeme v České republice, kde je možné úplně všechno, a tak to spíše vypadá, že chudáku Andrejkovi zase někdo neprávem křivdí, protože on přeci tak dobře zvládá státní rozpočet a EET v prosinci přinesla o 100 % více tržeb, než v roce 2015. Když je však usvědčen ze lži nebo požádán o vysvětlení nesrovnalostí, začne pouze kopat proti všem, kteří nedrží basu s ním. Soudnému člověku se pak těžko věří, že to nedělá pouze a jen ve jménu koblihy. Zde je výčet falešností, které Andreji Babišovi prochází, a co hůř, 30% elektorát mu to baští i s ovocnou směsí v koblize namísto marmelády. 

Kouzelná čísla

Andrej Babiš je mistrem falešných čísel a byl tím mnohokrát usvědčen. Na tiskové konferenci pronese nějaké zázračné hausnumero, které převezmou média a bez jakéhokoliv zamyšlení jej adorují. Tak to bylo například s prohlášením, že v prosinci byl díky EET meziroční nárůst tržeb v pohostinství 100 %. Jenže za pár dní si na čísla posvítil Český statistický úřad a ten svou metodikou zjistil, že růst byl 7,6 % a že to číslo prakticky kopírovalo celkový ekonomický růst. Tato informace už však pro média nebyla dostatečně sexy a v hlavách voličů utkvěla pouze první fantastická informace. Ačkoliv čísla ČSÚ a MF se opravdu díky metodice můžou lišit, je zajímavé, že se liší tak razantně. Naprosto bez povšimnutí pak zůstal fakt, že před zavedením EET si MF stěžovalo, že má údaje pouze za celý rok a nyní vesele porovnávají měsíce. Samostatnou kapitolou byl státní rozpočet, který zůstal v přebytku. Taková čísla se opět krásně prezentují. Nicméně výsledek hospodaření státu vypadal podobně, jako kdybych přinesl domů výplatu a rozhodl se přestat investovat třeba do svých dětí (které nemám) a část takto ušetřených peněz bych šel navíc prokalit. Čísla jsou pořád jen čísla a většinou jim musíme dát nějaký rozměr, abychom je pochopili. A ten rozměr (jednotka, vztažení k nějakému celku, poměr, meziroční srovnání) si většina z nás stejně neumí představit: tento týden jsem vypil o 100 % piv více než minulý týden. No jo, ale kolik piv jsem vlastně minulý týden vypil? Jedno, dvě, dvacet? A je to hodně? Takhle se kouzlí s čísly.

Káže vodu, pije víno

Andrej Babiš se dostal do politiky proto, že sliboval boj proti daňovým únikům. Výsledky kontrolního hlášení nejsou ani trochu tak úžasné ve srovnání s tím, jaký zásah do svobody podnikání tento mechanismus představuje. A najednou novináři přišli s podezřením, že Andrej Babiš udělal čachry s výhodnými korunovými dluhopisy vlastní firmy, aby nemusel platit daně a že na jejich nákup neměl mít dle majetkového přiznání dost peněz.

Vedeme proti němu kampaň!

Jenže místo věrohodného vysvětlení, kde na to tedy vzal? Proč Agrofert vydal dluhopisy jako úvěrový nástroj s pro něj horším úrokem, než by dostal od banky? Raději se začal obouvat do novinářů, kteří na nesrovnalosti upozorňovali. Prý je za vším dlouhodobá kampaň proti jeho osobě, kterou někdo vede. Kampaň vede zkorumpovanej Kalousek, kampaň vedou Bakalova média (pokud to zrovna jde do krámu)… Kampaň vedou dokonce koaliční partneři nebo premiér, když se Babiše otevřeně zeptá na nesrovnalosti a nejasnosti kolem dluhopisů.

Za všechno může Kalousek…

A když už jsou argumenty opravdu v koncích, zopakuje se, že za všechno může Kalousek. To mají voliči rádi. Andrej Babiš pokračuje v démonizaci Miroslava Kalouska, který se stává v očích veřejnosti horším třídním nepřítelem než mandelinka bramborová. Já vidím Miroslava Kalouska jako hrdinu, protože pokud zvládl udělat všechno, co Andrej Babiš říká, tak je jednoduše superman. Ale na to opět voliči dobře slyší, protože u celé řady z nich může právě Miroslav Kalousek za jejich posraný životy.

…a zkorumpovaná pakáž z České televize

Nejtrapnějším přešlapem bylo, když Andrej Babiš nazval novinářku ČT zkorumpovanou pakáží. V normálním světě by takové prohlášení stálo politika kariéru, ale v Česku je to stejné jako na Slovensku (tam zase podle Fica píšou noviny levné prostitutky) a nikoho to nezajímá. Přestože mu veřejnoprávní televize dala dostatek prostoru vysvětlit nesrovnalosti svých osobních financí a vyvrátit spekulace o obcházení zákona, zašel Andrej Babiš tak daleko, že začal pracovat na znevěrohodňování ČT. Důkazem můžou být například tendenční články v médiích Mafry na adresu výběru komunikačních agentur pro ČT. Nejčtenější médium na internetu (iDNES.cz) naprosto překrucuje fakta, která ovšem vidí jen odborná veřejnost a běžný Franta uživatel si to vyloží jako „Aha, tak oni ještě budou utrácet státní peníze za to, abych té jejich propagandě uvěřil“. Blížíme se do stádia, kdy veřejnoprávní televize bude opět sloužit vládnoucí straně, podobně jako je tomu v Polsku nebo Maďarsku?

Bonus: hodný strýko Andrej

A aby z toho Andrej Babiš vybruslil jako opravdový vítěz, dostal geniální myšlenku, jak odpoutat pozornost od svých (možná sporně nabytých a nezdaněných) příjmů. V televizi prohlásil, že dá ze svého milion korun na léčbu nemocné holčičky a vyzval ostatní politiky a občany, aby se k němu přidali. Jakkoliv peníze můžou smrdět, pokud pomůžou malému dítěti, budou opět zázračně voňavé. A dát milion na dobročinné účely je pořád výhodnější, než jich 90 danit.

Jen by mě zajímalo, jestli to těch 30 % voličů nevidí, nechce vidět a nebo jestli neumí dát dohromady 1+1. A nebo je snad pravda, že za všechno může Kalousek? Já nevím. Mně ten kluk nic neproved. Já si za svoje průsery můžu vždycky sám.