O víkendu 1.-3.5. patřil Helfštýn a přerovská Laguna klasicky závodům horských kol Author Šela Marathon. V pátek jsem se na louce pod hradem a za drobného deště zúčastnil premiérové testovací akce Helf Bike Test, v sobotu jsem si odjel na krev hlavní závod na 93km a v neděli jsem se jako divák zúčastnil dětských závodů. Každoroční vzhlížení k nebi a spekulování, jaké pneumatiky do bláta, doplnilo premiérové očekávání, jestli bude Šela poražena novým závodem Kola pro život (KPŽ) v Hustopečích. Po letech vývoje cyklistických závodů v Česku se stále dodržovalo nepsané pravidlo, že zavedeným dlouhým maratonům se termínově nekonkuruje. Bohužel tohle už neplatilo pro Krále Šumavy a Malevil Cup, odolávala Šela a Rallye Sudety.

Pojedeme radši kratší… a ať to moc nedrncá

Termínová kolize KPŽ a Šely znamenala pro závodníky a pořadatele jednoduchou anketu: kolik jezdců dá přednost asfalto-šotolinovému závodu mezi vinicemi před závodem, který se netají množstvím technických trailů na jedno kolo. Tohle však byla jen jedna rovina problému a dnes můžeme říct, že Šela díky KPŽ přišla celkem asi o 200 závodníků a do Hustopečí přijelo přes 700 jezdců. To znamená, že Šela lehce tratila a KPŽ vykouzlilo jako všude dostatek hobby jezdců, kterým je jedno jakou trať jedou. Dalším problémem termínové kolize byla neúčast řady špičkových jezdců na Šele, jelikož byli sponzorsky vázáni s KPŽ. Na startu v Lipníku tak nemohl o páté vítězství bojovat například Pavel Boudný. Nezávisle na termínové kolizi je stále vidět trend dnešní doby – na závody se hlásí čím dál větší hobbíci, kteří nemají zájem o dlouhé maratony, ale raději jezdí krátké padesátky. V roce 2003 jelo jedinou dlouhou variantu Šely 1371 jezdců, já osobně pamatuji jeden ročník Drásala, kde na jediné 115km trati jelo k tisícovce závodníků. Dnes se počty na dlouhé pohybují kolem 500-600 závoďáků.

První lajna

Agrotec vítězně

Ačkoliv jsem dlouhodobě kritický ke konceptu Kola pro život, musím říct, že jej určitě nevedou arogantní hlupáci, ale jen skupina lidí, která je závislá na sponzorech a často se musí ohýbat tak, jak sponzor píská. Tohle byl podle informací dostupných na Facebooku Šela Marathonu také případ závodu v Hustopečích. Mezi pořadatelem Šely a KPŽ samozřejmě dochází dlouhodobě ke komunikaci a obě strany věděly, že stejný termín závodu nikomu neprospěje a spor nebude mít vítěze ale poražené. Teda, ten vítěz nebude na poli cyklistiky. Vítězem se stala jednoznačně společnost Agrotec. Agrotec patří firmě Agrofert. Agrotec je největší prodejce Škoda na jižní Moravě. Agrotec pořádal o víkendu své firemní dny a 2.5. slavnostně otevíral nový autosalon. Navíc Škoda je sponzor KPŽ, Agrofert na KPŽ pomáhá s cateringem, takže těm bystřejším snad už dochází, proč závod v Hustopečích nemohl být například o týden později.

Musíme si tedy zvyknout, že podpora sportu tu není pro sportovce, ale pro firmy, které to platí. Není se čemu divit, je to jen obchod.

PS: Šela byla pořadatelsky opět super zvládnutá. Traily byly opět krásně přichystané a jezdivé. Bohužel, je docela smutné pozorovat, kolik lidí nezvládá ovládání svého kola. Zbytečné vycvakávání bot v technických úsecích nebylo nic neobvyklého ani na dlouhé trase.