O víkendu jsem si po delší době opět připomněl, v jakém stavu jsou české služby v pohostinství a ubytování. Přenocoval jsem na horské chatě, kterou má nový provozovatel. Očekával jsem tedy určitou snahu předvést to nejlepší, co daná horská chata umí. Až když se tato očekávání nenaplnila, dostal jsem nápad na tento krátký článek.

Šeptanda je dle mého skvělý marketingový nástroj. Nestojí nic a ještě Vám generuje další nové zákazníky. Má to však jeden velký háček – musíte nabízet prvotřídní služby nebo výrobky. Pouze spokojený zákazník bude ochotný vychvalovat Vás dál. A nespokojený zákazník bude mnohem raději šířit „svou zlobu“ než spokojený chválu.

Jak tedy šeptanda souvisí s mým víkendem na horách? Přijel nás autobus lyžařů na horskou chatu, tedy 48 potenciálních „reklamních bannerů“. Výzva jako prase. Když budou spokojení, řeknou o horské chatě dalším minimálně 48 lidem. Když budou naštvaní, řeknou to taky, ale negativně. Tak jo, bohužel se konala ta druhá varianta, protože na chatě nezvládli, co se dalo.

Pamatujte tedy, že reference Vašich zákazníků jsou důležité a koupit si je můžete pouze tím, že Vaši zákazníci budou spokojení. A ještě oblíbené Baťovo heslo: „Náš zákazník – náš pán“.