Rubriky
IT & Apps

Uber v Praze a moje první cesta

Zjistil jsem, že taxíkáři proklínaná služba Uber (čti „úbr“) od srpna funguje i v Praze. Musel jsem tedy hned při své první návštěvě hlavního města vyzkoušet, v čem je služba tak výjimečná a pochopit, proč ji taxíkáři nesnáší. Uber je jednoduchá aplikace (Android, iOS, Windows Phone), přes kterou si objednáváte černé limuzíny jako taxi. Vozy nemají polepy taxi a černé audiny nebo superby nerozeznáte od auta nějakého mafiána. Veškeré kouzlo je v jednoduchosti s jakou si vůz objednáte. Otevřete appku, ta si najde Vaší polohu a hned Vám oznámí orientační čas, kdy k Vám může přijet volný vůz. V appce si zároveň nastavíte svůj cíl a můžete si zobrazit orientační cenu a dobu Vaší jízdy. Nakonec objednáte, nastoupíte a cestujete. Chcete-si přečíst, v čem je Uber jedinečný? Pokračujte dál.

Plánování trasy Uber Řidič Uber na cestě

 

První jízda a 100% spokojenost

Moje první cesta s Uberem byla v sobotu dopoledne z Petřin do Libně. Orientační cena byla odhadována na 450-700Kč. Čas cesty pro mě nebyl nijak důležitý 🙂 Hned po objednání se mi ukázala fotka, jméno řidiče a model auta včetně SPZ, se kterým pojedu. V Praze jezdí jen vozy úrovně „Black“, což jsou limuzíny jako Superb nebo Audi A6, ve světě to mohou být i levnější úrovně nebo větší auta. Řidič přijel do avizovaných 5 minut. Samozřejmostí je u řidiče tmavý oblek a při nástupu a výstupu Vám otevře dveře. Cesta byla plynulá, řidič se s námi v pohodě bavil a já jsem z něho tahal spoustu informací, abych pochopil, proč jsou taxikáři proti Uberu. Konečná cena necelých 12km po Praze byla 398Kč. Platba proběhla po dojezdu bezhotovostně kartou, kterou jsem zadal do aplikace a v okamžiku jsem dostal na e-mail stvrzenku s rozepsanou cenou (nástupní sazba 40Kč, čekačka 4Kč, cena za kilometr 23Kč). Aplikace mi po skončení cesty nabídla ohodnocení cesty včetně komentáře. Pokud stále nechápete, v čem je Uber lepší než klasická taxislužba, čtěte dál 🙂

V autě - Uber Konec cesty - Uber

 

V čem se liší od běžného taxíku?

Ne, Uber v tomto podání nejezdí po Praze výrazně levněji než Tick Tack nebo AAA. Vozy mají stejnou kvalitu jako Tick Tack. Uber je jiný v jednoduchosti, transparentnosti a v celkovém příběhu a emocích, které u pasažéra vytváří. Z obyčejné cesty taxíkem se stává zážitek, kde je Vám několikrát naznačeno, že zákazník je pán a při tom není potřeba, aby na Vás promluvila živá osoba. Uber Vám dopředu řekne orientační cenu přepravy a Vy víte, s čím můžete počítat. Uber Vám dopředu řekne jméno řidiče a auto, které Vás odveze. Při cestě můžete sledovat, kudy jedete a nemusíte mít strach, že Vás řidič vezme nějakou „speciální“ cestou. Cestu můžete ohodnotit a stále u všeho vidíte fotku řidiče a jeho jméno. Jakmile jsem odeslal hodnocení, přišlo mi poděkování, že jsem jel s Uberem a že se na mě těší i příště.

účtenka Uber na e-mail

Chápu tedy, že takto jednoduchý a prozákaznický přístup je trnem v oku klasickým taxikářům. Jak mi ale prozradil řidič, prý jsou všichni v Praze taxikáři a sám měl v autě taxikářskou licenci. Je mi jasné, že v městech jako je New York, kde stojí licence na taxi nehorázné peníze, je tohle důvod protestů. Určitě si ale nemyslím, že je potřeba Uber omezovat ve městech jako je Praha, kde taxikáře může dělat kdokoliv.

Jestli chcete vyzkoušet Uber, můžete využít tento můj doporučující odkaz. Při Vaší registraci získáme každý 10 EUR kredit na další jízdu jako odměnu. To je docela dobrý win-win. A pokud poté ještě použijete promokód „AHOJPRAHO“, získáte 400Kč na svou první jízdu v Praze. Teď jsem Vám dal možnost ušetřit, takže mě opravdu potěší, když se zaregistrujete přes můj promo odkaz.