Rubriky
IT & Apps

Železniční souboj v mobilu

Že na železnici mezi Prahou a Ostravou zuří konkurenční boj, to moc dobře víme. Jednou za čas se ozve jeden ze soukromníků a nařkne státní dráhy, že jezdí za dumpingové ceny. Pokud máte rádi vše elektronicky a v mobilu, možná jste zaregistrovali také to, že všichni tři hlavní železniční dopravci mají vlastní mobilní aplikaci. V dnešním článku se tedy podívám na všechny tři aplikace a představím Vám jejich slabé stránky. Nechci být negativní, ale toho pozitivního moc nenajdeme. Z aplikací jsem si vytvořil svůj pomyslný žebříček, a jelikož jsou pouze tři účastníci, medaili dostanou všichni. Recenze vychází ze zkušeností s aplikacemi pro nejlepší platformu, funkce na Androidu se mohou lišit.

3. místo: LEO Express Jízdenky

Aplikace ke stažení:  iTunes  Google Play

Ultra jednoduchá – to je jediný superlativ aplikace, který jsem vyzkoušel cestou na nádraží, když jsem zjistil, že jsem si koupil jízdenku na špatný spoj. Ultra jednoduše a rychle si díky této aplikaci koupíte novou jízdenku včetně výběru místa ve vlaku. Zde veškeré výhody končí. Aplikace si neumí zapamatovat zakoupené jízdenky, a proto slouží pouze k prodeji. Pokud chcete zrušit Vaši rezervaci, musíte zajít na pobočku nebo se přihlásit přes internetový prohlížeč.

leo1 leo2 leo3

Stále je zde prostor pro zlepšení

Mobilní zařízení nabízí celou řadu vymožeností, a proto tyto aplikace lze dál zlepšovat. Jako zásadní vidím u iOS zařízení integraci Passbooku – poté budou jízdenky snadno dostupné i offline a nebude potřeba přihlašovat se do aplikací. Hudbou budoucnosti může být propojení s Apple Pay, které si však o to prakticky říká. Aplikace by mohly lépe fungovat s palubním servisem a nabízet například objednání donášky (v budoucnu s okamžitou platbou opět pomocí Apple Pay) nebo doplňkový prodej. Úplným sci-fi by mohlo být propojení s iBeacon ve vagonech, případná identifikace cestujícího a následná cílená nabídka doplňkových služeb. Byl by to sice trochu Velký Bratr, ale jednalo by se o skvělou integraci všech služeb, která by mohla končit například věrnostním systémem – ku spokojenosti všech zúčastněných.

Máte již nějakou zkušenost s českými vlakovými aplikacemi?

(V článku bylo použito foto autora PetrS, licence CC BY-SA 3.0)