Rubriky
IT & Apps

Co je to ten Dropbox?

Profesní slepota je vážná věc! A lidé si ji většinou nepřipouští. Pracuji ve firmě, kde se zabýváme tím, aby všechna data byla přístupná „odkudkoliv a kdekoliv“ (tzn. v cloudu). Logicky tedy DVDčko považuji za plastový pivní podtácek a používání flashky beru jako svou osobní prohru. My přece máme všechna data v cloudu! Když potom od někoho slyším větu jako „Co je to ten Dropbox?“, berou mě mrákoty. A přitom Dropbox je španělská vesnice pro celou řadu lidí, kteří jinak bez problémů ovládají své iPhony nebo Androidy. Tento článek je tedy „o tom Dropboxu“.

Pro technické typy

Podstatou Dropboxu je vytvoření virtuálního disku na serveru poskytovatele a následné zpřístupnění tohoto disku na Vašem počítači, tabletu, smartphonu a nebo na jakémkoliv jiném cizím zařízení. Dropbox je obchodní značka, která už docela zlidověla a stává se synonymem pro všechny podobné služby. Dropbox samozřejmě není jediná služba a z široké škály můžu jmenovat třeba Google Drive, OneDrive, iCloud Drive, Box.com, Mega,…

Vytvoření virtuálního disku není nic převratného, genialita řešení spočívá v uživatelské jednoduchosti. Tyto služby do jedné nabízí zdarma kapacitu několik gigabytů (GB), kterou lze za měsíční poplatek navýšit až na několik terabytů (TB) (1TB = 1000 GB). Ke svému virtuálnímu disku a jeho obsahu přistupujete pomocí speciální aplikace v telefonu nebo na tabletu. Do počítače si nainstalujete klienta, který Vám obsah virtuálního disku promítne jako novou složku na disku. Chcete-li k datům přistupovat z cizího počítače, můžete přes webový prohlížeč.

Pro běžné uživatele

Jestli se stále ptáte „K čemu je ten Dropbox ale dobrej?“, čtěte dál. Současný trend v IT je mít různé přístroje (PC, tablet, mobil) připojené k internetu a na nich používat stále ta stejná osobní data. Představte si, že na svém počítači vytvoříte dnes večer dokument ve Wordu. Zítra ráno cestou do práce si jej budete chtít v klidu znovu přečíst na tabletu nebo v mobilu. Co s dokumentem uděláte? Pošlete si jej e-mailem na mobil? Co když ale dokument budete chtít upravovat a večer se doma k němu vrátit opět na PC? Budete si jej posílat znovu e-mailem? Díky Dropboxu si tak budete zobrazovat vždy jeden a ten stejný dokument. Upravíte-li ho na tabletu, změněná verze se Vám (téměř) ihned zobrazí i v mobilu nebo na PC. Dropbox má smysl také jako místo pro zálohování dokumentů. Když se Vám pokazí PC, pravděpodobně ztratíte veškerá data. Když budete mít dokumenty uloženy v Dropboxu, snadno se k nim dostanete na jakémkoliv dalším počítači. Pokud fotíte telefonem, můžete Dropbox používat jako uložiště (a zároveň zálohování) Vašich fotek. Stejně tak můžete fotky snadno posílat svým kamarádům a vyhnete se automatické komprimaci, kterou dělají e-mailoví klienti, messengeři nebo Facebook.

využití dropboxu

Dropbox není nadávka ani žádné hi-tech. Je to jen skvěle uchopená myšlenka jak pracovat se stejnými daty na více zařízeních a nebo sdílet svým známým a kolegům potřebné dokumenty. Díky Dropboxu můžete také sdílet celé složky pomocí jedinečného odkazu URL. Pokud má druhá strana účet na Dropboxu, můžete si vytvořit sdílenou složku, do které společně můžete nahrávat libovolná data a vzájemně pracovat s jednotlivými soubory.

schéma sdílení přes dropbox

Pokud se zajímáte o bezpečí svých dat, přečtěte si podmínky jednotlivých služeb. Některé například nepovolují nahrávání šifrovaných souborů a nebo je to možné pouze u placených verzí. Pokud jste hákliví na svá data nebo budete sdílet opravdu něco echt tajné, pozorně si přečtěte podmínky dané služby. Zjistěte si, kdo je majitelem dat v okamžiku jejich uložení na cloud, popřípadě kde jsou data geograficky uložena nebo jak se řeší případné spory (aktualizace 6.1.2015). O své osobní fotky a jiné dokumenty se bát nemusíte. Pokud chcete Dropbox používat pro firemní účely, mějte to na paměti. Popřípadě lze v této oblasti vytvořit vlastní řešení na bázi Dropboxu (rád Vám s tím poradím).

Byl pro Vás tento článek přínosný? Stále Vám není něco jasné ohledně používání a výhod Dropboxu? Napište mi do komentáře, rád získám náměty na další článek.