Rubriky
IT & Apps

Netflix – vyplatí se předplatné?

Začátkem ledna přišla do Čech a téměř do zbytku světa americká „on-demand“ televize Netflix. Standardně nabízí novým zájemcům první měsíc zdarma, poté se platí pravidelné měsíční předplatné v rozmezí 8-12 € podle toho, v jaké kvalitě a na kolika zařízeních současně chcete video sledovat. Vyplatí se v Česku do předplatného investovat?

Pro začátek, co je to ten Netflix a proč je kolem něj takový povyk? Jedná se o první opravdu funkční on-demand televizi. Tedy jednoduše si pouštíte ze široké nabídky takové filmy, seriály nebo dokumenty, které opravdu chcete a nejste vázáni na čas vysílání. Na Netflixu máte svůj uživatelský účet, který si pamatuje, co sledujete a že jste skončili například u 7. dílu Vašeho oblíbeného seriálu na 23. minutě. Netflix má ve své videotéce celou řadu klasických filmů (Forest Gump, Pulp Fiction, Matrix,…), ovšem žhavé novinky zde nenajdete, protože ty musí vydělávat v kině nebo půjčovnách jako je iTunes. Netflix nabízí velice širokou škálu zahraničních seriálů vlastní produkce i od jiných tvůrců. Najdete zde například IT Crowd, Suits nebo populární House of Cards (který si ovšem v ČR nepustíte, jelikož práva na něj má nyní Česká televize). A tím nabídka Netflixu končí. Pokud nejste fandové starších filmů nebo zahraničních seriálů, nevyplatí se Vám předplatné pořizovat. Navíc veškerý obsah je pouze v angličtině s anglickými titulky. To oceníte pouze v případě, že jste dostatečně jazykově vybavení. Samozřejmě krátce po spuštění Netflixu v ČR se objevily možnosti, jak si přes prohlížeč Chrome spustit české titulky. Já zůstávám u anglického obsahu.

netflix2

Netflix můžete sledovat na počítači, tabletu, mobilu, AppleTV, Xboxu, PlayStation, Chromecastu nebo na chytrých televizorech. Veškerý obsah je streamován, takže pozor na vhodný (neomezený) datový tarif. HD rozlišení je dostupné pro prostřední tarif za 10€, nejvyšší tarif za 12€ nabízí UltraHD.

netflix3

Netflix se hodí pro všechny, kteří jsou ochotni platit na internetu za obsah a zároveň jsou fanoušky nových technologií s dobrou angličtinou a dostatečným časem na sledování seriálů a filmů. A jen tak pro srovnání – měsíční předplatné stojí asi tolik, co zapůjčení jednoho filmu na iTunes na 24 hodin (ovšem v případě, že jste ochotni platit za obsah na internetu).