Na internetu lze najít mnoho nástrojů, které Vám kontrolují Vaše úkoly, jejich plnění nebo zároveň informují další členy týmu. Dnes si představíme zástupce tří zajímavých online služeb, které slouží primárně k řízení projektů. Řeč bude o službě Trello, Asana a Basecamp. Všechny jsou jedinečné svým zpracováním a určením a věřím, že si všechny najdou své uživatele. Všechny tři služby mají plnohodnotné mobilní aplikace a všechny jsou určeny k práci kdekoliv a ke sdílení. Všechny služby jsme zkoušeli pro naši firemní práci a pro naše potřeby vítězně vyšla zrovna Asana.

Trello – jednoduchý pro malé projekty s velkými cíli

trello

Trello je z trojice služeb velice snadné na ovládání osobních projektů s minimem požadavků na sdílení. Přestože to Trello samozřejmě umožňuje, nejvíce užitku Vám udělá, pokud jej budete používat ideálně s omezenou skupinkou lidí. Jednotlivé projekty tvoří jakési nástěnky, které mají vlastní seznamy a ty seznamy mají svoje karty. Projekt lze tedy členit až do tří úrovní. Samotná karta činnosti nabízí zajímavé možnosti jako nahrání souborů nebo vytvoření vlastního checklistu, který v návaznosti na datum a plnění dílčích kroků kontroluje průběh prací na projektu. Služba je v základní verzi zdarma a lze ji navázat i na firemní e-mailový účet, respektive doménové jméno.

Asana – skvělá pro tým, který není nikdy spolu

asana

Asana nabízí dvě uživatelské verze. Firemní účet, který vyžaduje registraci na e-mail s vlastní doménou, nabízí o trochu víc možností. V Asaně lze vytvářet jednotlivé týmy, týmům se přiřazují projekty a projektům se přiřazují úkoly s možností podúkolů. Pokud si vytvoříte účet přes Gmail a podobně, nemáte možnost vytvářet týmy. Zní to složitě? Ne! Ve firmě bude týmem například „Marketingové oddělení“, projektem bude „Propagace nového výrobku“, úkolem bude „Připravit microsite výrobku“ a podúkolem bude například „Přichystat strukturu webu“. Asana má také možnost nahrávat k úkolům soubory. Největší plus má Asana v oblasti přiřazování úkolů Vašim kolegům, které je velice jednoduché – prostě u úkolu vyberete člena týmu, který je za činnost zodpovědný a nastavíte mu termín. Úkoly s termíny lze jednoduše odebírat do kalendáře. Chcete-li pracovat s externistou, můžete mu nasdílet vybraný tým nebo pouze dílčí projekt. U osobního účtu lze sdílet pouze projekty, protože týmy se u nich nevytváří. Základní cena Asany pro firemní použití s omezeným početem uživatelů je zdarma.

Basecamp – profi řešení projektů a úkolů

basecamp

Basecamp je jediný z trojice, který je placený a zdarma nabízí pouze omezenou trial verzi. Jedná se o celosvětově používanou aplikaci z dílny 37Signals. Basecamp svými funkcionalitami předčí Trello i Asanu. Jednotlivé projekty zahrnují nástroje jako diskuze, sdílení a nahrávání dokumentů a obrázků, přehledný „to-do list“, náhled v kalendáři nebo grafické znázornění na časové ose. Basecamp je vhodný pro organizace a firmy, které dlouhodobě fungují na bázi zpracování projektů (příprava edičních plánů, marketingové kampaně, eventové organizace,…). Investice do předplatného se jim jistě vrátí. Řada aplikací třetích stran umí integrovat data z Basecampu.

Jak zpracováváte projekty Vy? Jaké používáte nástroje? Podělte se o své zkušenosti a případné tipy na další aplikace a služby!

(Článek jsem napsal pro náš firemní blog na www.novacloud.cz)