Rubriky
IT & Apps

WordPress nebo „VlastníPress“?

Když si prohlížím různé firemní webovky, magazíny nebo blogy, často ze zvědavosti zjišťuji, jaký redakční systém používají. Je to něco jako moje profesionální deformace, takže pokud si běžně nezobrazujete zdrojový kód stránek, jste zcela normální. Přišel jsem do styku s řadou redakčních systémů, ať už opensourcových nebo takových, které pro firemní web navrhla nějaká firma nebo freelancer. Můj závěr je takový, že WordPress je stokrát lepší, než redakční systém, který si vyvinulo webové studio samo pro své klienty. Samozřejmě připojuji několik důvodů, proč si myslím, že je tomu tak. Řeč bude o běžných webových projektech, žádné velké portály, jednoduše běžné webovky pro firmy, živnostníky, organizace.

Vytvoření příspěvku

Snadná editace obsahu

Máme v práci webovky, které se editují přes systém, co si naprogramoval sám autor toho webu. Je to něco šíleného. Nahrávání fotek je za trest, nemluvě o přesném umístění v textu – dostat fotku tak, kde si to představuji. Chcete-li do textu vložit nějakou jednoduchou tabulku, tlačítko, referenci, video, jste v kelu. Vytvořit „call-to-action“ na takovém systému rovná se neřešitelné situaci. Tohle všechno lze ve WordPressu udělat na pár kliknutí. Podobně šílený editační systém jsem zažil třeba v Aircraft Industries, takže si nemyslím, že je to ojedinělá věc. Navíc nasazení takového webu s redakčním systémem stojí desítky tisíc.

Široký výběr šablon

Flexibilní vzhled

A samozřejmě cena

Posledním kritériem, který je často první na řadě, je cena. WordPress si nasadíte sami. Pokud tomu nerozumíte, je řada šikovnějších (třeba jako já), kteří Vám s tím pomůžou a web Vám poměrně rychle dají dohromady. Naopak nasazení webu na zakázku od běžných webdesignérských společností, stojí desetitisíce. Je otázka, jak se k tomu stavíte. Určitě neradím šetřit, spíše radím vytvořit moderní web, jehož „vnitřnosti“ Vám budou sloužit mnoho let.