Rubriky
IT & Apps

WordPress nebo „VlastníPress“?

Když si prohlížím různé firemní webovky, magazíny nebo blogy, často ze zvědavosti zjišťuji, jaký redakční systém používají. Je to něco jako moje profesionální deformace, takže pokud si běžně nezobrazujete zdrojový kód stránek, jste zcela normální. Přišel jsem do styku s řadou redakčních systémů, ať už opensourcových nebo takových, které pro firemní web navrhla nějaká firma nebo freelancer. Můj závěr je takový, že WordPress je stokrát lepší, než redakční systém, který si vyvinulo webové studio samo pro své klienty. Samozřejmě připojuji několik důvodů, proč si myslím, že je tomu tak. Řeč bude o běžných webových projektech, žádné velké portály, jednoduše běžné webovky pro firmy, živnostníky, organizace.

Vytvoření příspěvku

Snadná editace obsahu

Máme v práci webovky, které se editují přes systém, co si naprogramoval sám autor toho webu. Je to něco šíleného. Nahrávání fotek je za trest, nemluvě o přesném umístění v textu – dostat fotku tak, kde si to představuji. Chcete-li do textu vložit nějakou jednoduchou tabulku, tlačítko, referenci, video, jste v kelu. Vytvořit „call-to-action“ na takovém systému rovná se neřešitelné situaci. Tohle všechno lze ve WordPressu udělat na pár kliknutí. Podobně šílený editační systém jsem zažil třeba v Aircraft Industries, takže si nemyslím, že je to ojedinělá věc. Navíc nasazení takového webu s redakčním systémem stojí desítky tisíc.

Široký výběr šablon

Flexibilní vzhled

[sociallocker id=“77″]Před rokem a půl jsme vytvořili náš firemní web podle nějakých našich představ. Firma se nějak posunula, vykrystalizovalo naše portfolio služeb a já bych rád upravil vzhled webu. Jsem si vědom řady nedostatků – technických maličkostí – které na WordPressu umím upravit během chvilky. Chtěl bych změnit i celkový layout. To znamená opět volat webdesignerovi, který si za to něco vezme. Výsledek je takový, že se ta investice asi nevyplatí. Na WordPressu lze koupit tisíce šablon, které upravují vzhled stránek pro specifická odvětví a účely webu. Ceny se pohybují průměrně kolem 50 dolarů, což je minimální investice za výsledek, který strčí do kapsy velkou část českého internetu.

Snadná instalace pluginů

Jednoduše dostupná rozšíření (pluginy)

Takhle jsem chtěl na náš firemní web vložit tlačítka pro sdílení na sociální sítě nebo formulář pro opt-in odběratelů newsletteru. Velký problém. Některé funkcionality lze vytvořit vložením předprogramovaného kódu, ale do dynamického webu, kde je řada článků a stránek? Nebo taková blbost jako je poptávkový formulář – další telefonát programátorovi. Na webech, které mi jedou na WordPressu, stačí nainstalovat plugin, nastavit jej a frčíme. Věšina zdarma, ty sofistikované za poplatek pár desítek dolarů. To není nic proti ničemu.

SEO

Vím, že dnešní trendy v SEO cílí na kvalitní obsah, ale dobře napsaný kód je stále základ. Mám zkušenosti, že WordPress má dobře psaný kód, který Google snadno „ocení“ rychlým zaindexováním. Dále lze do WordPressu nainstalovat pluginy pro SEO, kde lze upravit například klíčová slova a výpisy pro vyhledávače. Tohle náš firemní web nenabízí a já se můžu rozčilovat nad tím, že když vkládám články z firemního blogu na sociální sítě, tak například titulek každého článku je shodný s titulkem celého webu. To je opět velká škoda.[/sociallocker]

A samozřejmě cena

Posledním kritériem, který je často první na řadě, je cena. WordPress si nasadíte sami. Pokud tomu nerozumíte, je řada šikovnějších (třeba jako já), kteří Vám s tím pomůžou a web Vám poměrně rychle dají dohromady. Naopak nasazení webu na zakázku od běžných webdesignérských společností, stojí desetitisíce. Je otázka, jak se k tomu stavíte. Určitě neradím šetřit, spíše radím vytvořit moderní web, jehož „vnitřnosti“ Vám budou sloužit mnoho let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..