Rubriky
Apple IT & Apps

Jak stáhnout aplikaci z „nečeského“ AppStoru?

Námět na článek jsem dostal spolu s populární hrou Pokémon GO, která válcuje celý svět, nicméně oficiálně je ke stažení pouze v US, Austrálii a na Novém Zélandu. Sám jsem si nějakou dobu lámal hlavu, jak se dostat do amerického AppStoru. Dříve stačilo změnit oblast pro své AppleID, které mám v telefonu, ale to už nefunguje na 100%. Například u mého AppleID nelze změnit oblast, pokud mám předplacenou službu Apple Music. Jak si s tím tedy poradit a stáhnout si aplikaci z jiného AppStoru?

Potřebujeme druhé AppleID

Nové AppleID si snadno vytvoříte na appleid.apple.com. Budete k tomu potřebovat druhou funkční e-mailovou adresu. Při registraci zvolte jako oblast Spojené státy (nebo jinou zemi, z jejíhož AppStoru chcete stahovat), ostatní údaje můžete (a nemusíte) vyplňovat pravdivě. Zádrhel nastane u vkládání americké adresy – doporučuji vygooglit si jakoukoliv reálnou adresu v USA a podle ní zadat především město, stát a ZIP. Telefonní číslo si můžete také vymyslet. Takto zadané hodnoty by Vám měly projít a Vaše nové AppleID by mělo být vytvořeno.

Vložíme AppleID do přístroje

Jakmile je nové AppleID aktivní (potvrzení Vám dojde na zadaný e-mail), stačí v iPhonu nebo iPadu kliknout na Nastavení > iTunes a AppStore – tapněte na současné AppleID a dejte „Odhlásit“. Nyní ve stejné volbě klikněte na Přihlásit, kam zadáte nově vytvořené AppleID. Můžete přejít do AppStoru.

nastaveni1

První návštěva AppStoru

Po přihlášení nového AppleID na Vás vyskočí volba, že je potřeba před prvním nákupem zadat platební údaje. Zde může být kámen úrazu. Pokud si chcete stáhnout bezplatnou aplikaci, bude Vám stačit zvolit jako platební metodu „None“. Nyní pokračujte do AppStoru, vyhledejte si požadovanou aplikaci a stáhněte si ji.

nastaveni2

Zpět k původnímu AppleID

Jakmile máte aplikaci staženou, přejděte opět do Nastavení > iTunes a AppStore a stejným postupem odhlaste nové AppleID a přihlaste se s původním, které v daném přístroji používáte. Aplikace Vám zůstane stažená i po změně AppleID pro český AppStore. Jediný problém může v budoucnu nastat při obnovení přístroje ze zálohy iCloud (například při servisním zásahu nebo při koupi nového přístroje). Při obnově ze zálohy iCloud jsou totiž aplikace stahovány z AppStore (samotné aplikace nejsou součástí zálohy – zálohují se jen uživatelská data). Tím pádem v českém AppStore nemusí být aplikace stále dostupná a tím pádem se nestáhne. Nezbyde Vám, než opět změnit AppleID a aplikaci si znovu stáhnout.

Proč jsou AppStory rozdílné?

Důvodů, proč jsou AppStory rozděleny na regiony, je celá řada. Ne každá aplikace musí být nutně dostupná celému světu například z důvodu různých legislativ, různých jazyků, náročnosti na provoz, relevantnosti obsahu nebo například z důvodu ochrany autorských práv. Také se tím vyvarujeme situacím, kdy by český AppStore byl zaplaven tisícovkami aplikací například pro čínský trh v čínštině a navíc pouze pro čínské uživatele a služby. Z konkrétních příkladů se může jednat o aplikaci služby Netflix před dobou, kdy nebyla dostupná pro český trh – aplikace by byla nepoužitelná a tudíž v českém AppStoru zbytečná. Pokémon GO je dosud omezen z důvodu vývoje, kdy vývojáři (štědře odměňovaní z nákupů v aplikaci) nechtějí, aby jejich aplikaci používal celý svět a v ostrém provozu na omezeném trhu vychytávají její mouchy.