Rubriky
Apple

Vyčistěte si na Macu „Jiné“

Kdo někdy pracoval na Macu ví, že OS X je vedle Windows nesrovnatelně poslušnější a téměř bezúdržbový systém. Přechod z Windows na OS X znamená (nejen) celou řadu uživatelsky přívětivějších maličkostí jako je například způsob instalace nebo odinstalace aplikací, jejich aktualizování, bezproblémové uspávání systému, nativní práce s běžnými dokumenty bez nutnosti instalovat si další programy, bezplatný upgrade na novou verzi operačního systému, atd. Jednu kaňku však OS X má. Není to úplně nedokonalost systému jako spíš nešikovná interpretace dat. Řeč bude o položce „Jiné“ z grafu zaplnění Vašeho disku.

Zobrazení dat na disku

Zaplnění disku předNa OS X lze zobrazit zaplnění disku (Apple > O tomto Macu > Další informace… > Úložiště) na grafu, který data seskupuje do běžných kategorií fotografie, audio, filmy, aplikace, zálohy a jiné. Jiné je mrcha! Jiné Vám říká, že se jedná o něco neurčitého, snad i podřadného, ale po pár měsících používání Macu bude zabírat významnou část disku. Co to tedy je za data a jak se jich lze zbavit?

Co patří do „Jiné“

Jak už výčet grafu napovídá, jaksi bylo zapomenuto na celou řadu souborů. Do „Jiné“ spadají všechny dokumenty jako jsou docx, xlsx, pdf nebo jiné formáty, které používáte (já jsem měl 6GB). Řadí se sem rozpracované multimediální projekty a knihovny ať už z výchozího iMovie (9GB) nebo z pokročilejších editorů (například Adobe Premiere – 1GB). Nesmí tu chybět cache data, nejčastěji v prohlížečích (Chrome – 0,5GB!). Elektronické knihy z iBooks také něco zaberou (1GB). Podle nastavení Vaší e-mailové schránky Vám bude Mail ukládat taky něco pěkného (mé dva účty na Gmailu skrývají 4,5 a 2GB). Pokud zálohujete svá iOS zařízení, budou zde jejich zálohy a navíc ve třech posledních verzích (u mě dělal iPhone a iPad dohromady 15GB dat). Když to sečteme, už to dává pěkných pár desítek GB.

DaisyDisk ukáže cestu

Můj disk na DaisyDisk

Z tohoto začarovaného kruhu jsou v podstatě dvě cesty. První je pro dobrodruhy, kteří nemají co dělat nebo se jim stýská po Windows. Můžete si proklikávat jednotlivé složky v počítači a promazávat si postupně složku po složce. Lepší variantou je stáhnout si z internetu nějaký z mnoha nástrojů pro „úklid“ na disku. Já jsem vyzkoušel DaisyDisk, který lze s trochou googlování sehnat zdarma. Dále jsem našel doporučení například na aplikaci OmniDiskSweeper. Podstata DaisyDisku spočívá v tom, že zobrazí data na disku z jiného pohledu. Už nebude rozlišovat foto-audio-film, jak to dělá OS X, ale místo toho zobrazí složky na disku podle jejich velikosti. Tím se rychle dostanete k největším žroutům místa na disku. Pokud narazíte na něco, co chcete „dát pryč“, stačí danou složku přetáhnout v rámci DaisyDisk na určené místo. Jakmile dokončíte výběr, vidíte přesně kolik čeho se chcete zbavit. Jste-li si jistí, že označená data nepotřebujete, můžete je pohodlně vymazat.

Úspěch zaručen

Zaplnění disku po

Já jsem tímto způsobem uvolnil přibližně 30GB, což je na 120GB disku čtvrtina. Například jsem narazil na několik aplikací, jejichž instalační soubor o velikosti přes 1GB jsem ukládal jak v zipu, tak v rozbalené podobě. Zjistil jsem, že bych měl sem tam promazat složku „Stahování“ a také jsem objevil asi 1GB fotek, které jsem už dávno nepotřeboval.

Doufám, že Vám můj článek pomohl! Rád bych jej věnoval všem prodavačům v Apple Premium Reseller obchodech, kteří mi dříve nedokázali poradit, jak na „Jiné“.

2 reakce na „Vyčistěte si na Macu „Jiné““

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..