Jestli jste někdy pracovali s Androidem, asi víte, že lze nakoupené aplikace v „ochranné“ 15-minutové lhůtě vrátit. To je dobrá funkce, pokud si stáhnete aplikaci a zjistíte, že Vám úplně nesedí nebo že na Vašem zařízení či verzi Androidu nefunguje. Jak je to ale u iOS? Tady žádné zázračné tlačítko na refundaci nenajdete. Ale i přesto lze nevydařený nákup reklamovat včetně vrácení peněz. Já Vám zde přináším jednoduchý návod, jak aplikaci vrátit.
Přeskočme nultý krok, kterým je zjištění, že stažená aplikace neumí to, co jste od ní čekali. Někdy jsou na vině špatně popsané náležitosti v iTunes, někdy zcela neporozumíte anglickému textu a nebo zjistíte, že pro plnohodnotné používání musíte absolvovat ještě řadu drahých „In-App purchase“.
Pokud se rozhodnete vrátit aplikaci, jděte na stránku Report a problem. Zde se přihlásíte pomocí toho AppleID, přes které byl nákup uskutečněn.
[sociallocker id=“77″]Nyní vidíte historii Vašich nákupů automaticky seřazenou podle data od nejnovějších. Pokud zde ještě není právě zakoupená aplikace, vyčkejte pár minut. Klikněte na tlačítko „Report a problem“ a vyplňte (anglicky) formulář. Pokud nepřicházíte se zpětnou vazbou a jen chcete vrátit zakoupenou aplikaci, vyberte „Didn’t mean to purchase this item“ nebo „Meant to purchase a different item“. Odešlete Váš vzkaz a čekejte.
Tuto ukázkovou aplikaci jsem nakoupil a vrátil ráno a ještě tentýž večer mi přišel e-mail, že refundace byla schválena.
[/sociallocker]Přeji Vám tedy příjemné nakupování! A podobně můžete s refundací postupovat i v případě hudby, filmů a knih.