Před lety jsem publikoval článek o tom, jak je možné na iPhone nebo iPad stáhnout aplikaci, která není dostupná v českém AppStoru. Tento článek je stále docela populární, ale za tu dobu se v ekosystému Applu mnohé změnilo. Rozhodl jsem se jej tedy doplnit o návod, který odpovídá situaci v prosinci 2024.
Proč si stahovat aplikaci z “nečeského” AppStoru?
Dostupnost aplikací v AppStoru může být omezena na určité regiony a to například z důvodu různých legislativních požadavků (například GDPR) nebo regionálního použití (potřebuje například průměrný Američan naši českou aplikaci eDoklady?). Některá omezení však občas na první pohled nedávají smysl. V tom případě je nutné pokusit se systém trochu obejít.
Ještě poznámka na okraj: Evropská Unie donutila v roce 2024 Apple, aby umožnil do svých zařízení instalovat aplikace z alternativních obchodů s aplikacemi a z webu. Toto ovšem není náš případ a alternativním distribucím bych se z bezpečnostních důvodů i nadále snažil vyhýbat. Více k tématu najdete přímo na webu Apple.
Jak tedy na to?
Pokud využíváte v rámci svého účtu Apple (dříve AppleID) nějaké předplatné, postupujte dle následujících bodů.
- Vytvořte si druhý účet Apple na další e-mail a zadejte u něj jako region USA (případně dle dostupnosti požadované aplikace). Pro dvoufázové ověření můžete použít stejné telefonní číslo jako u svého primárního účtu Apple.
- Na požadovaném zařízení se odhlaste ze současného účtu Apple. Na iPhonu je cesta: Nastavení > Účet Apple (Vaše jméno hned nahoře) > Odhlásit se (dole). iOS vás provede celým procesem, kde vyplníte své heslo pro vypnutí funkce Najít a také si odklikněte, že chcete zachovat data na iCloudu. Pozor! Nejedná se o mazání obsahu telefonu ani o přechod do továrního nastavení.
- Přihlaste se s novým účtem Apple. Pokud se vás to v průběhu přihlašování bude ptát na různé zálohy a synchronizace s iCloudem, odmítněte to.
- Otevřete AppStore a stáhněte si požadovanou aplikaci. AppStore se vás pravděpodobně zeptá na heslo k účtu Apple. Pokud se jedná o placenou aplikaci, budete muset zadat číslo platební karty. Pokud aplikace nabízí nějaké předplatné, doporučuji jej zaplatit mimo AppStore například přímo na stránce poskytované služby.
- Odhlaste se z nového účtu Apple (dle bodu 2), ale tentokrát nepotřebujete nic ukládat a synchronizovat s iCloudem.
- Přihlaste se se svým původním účtem Apple. Hotovo. Ještě si zkontrolujte, že máte na iPhonu opět aktivní funkci Najít a když se vás systém zeptá, povolte opět synchronizaci s daty uloženými na iCloudu.
Pokud v rámci svého účtu Apple nevyužíváte žádné předplatné a máte základní 5GB účet na iCloudu, je váš postup jednodušší. Stačí se přihlásit do administrace účtu Apple, změnit si tam region za nový, nainstalovat požadovanou aplikaci a opět se vrátit v nastavení na původní region.
Má to nějaké “ale”?
Samozřejmě. Aplikaci jste sice dostali do svého telefonu, ale tím, že je dostupná pro jiný region než jaký běžně používáte, nebudou vám v AppStoru vyskakovat její aktualizace. To by neměl být zásadní problém, ale určitě jste se už někdy setkali s aplikací, která odmítla fungovat a vyžadovala aktualizaci. V tom případě se asi nevyhnete občas tomu, že si opět prohodíte účet Apple a aktualizaci si stáhnete.
S jedinou komplikací jsem se pak setkal u Apple Pay. Po odhlášení a opětovném přihlášení na původní účet Apple bylo nutné přidat znovu do Peněženky všechny platební karty, které jsem tam měl. Naštěstí ten proces byl jednoduchý. Peněženka si původní karty pamatovala a pro jejich přidání stačilo zadat CVV/CVC a autorizovat v bankovní aplikaci nebo pomocí kódu z SMSky.
Nainstalovat aplikaci z jiného AppStoru je možné pouze pomocí změny regionu v rámci účtu Apple. Nelze to ovlivnit použitím nějaké VPN služby nebo fyzickým pobytem v dané zemi.
1 komentář u „Jak stáhnout aplikaci mimo český AppStore?“
[…] Edit 17.12.2024: Obsah může být nepřesný. Aktuální informace jsem sepsal v novém článku. […]