Rubriky
Apple

Apple Music vs. Spotify

Na konci června představil Apple svou novou službu Music, která měla pořádně zatopit dosud zavedeným službám jako je Spotify. Zároveň prý měla motivovat muzikanty a interprety, aby měli „rádi“ streamovanou hudbu namísto klasicky kupovaných CD nebo elektronických alb v iTunes. A jak si stojí Apple Music v porovnání se Spotify, které jsem dříve používal?

Silné a slabé stránky Spotify

Spotify má podle mých pocitů širší nabídku české hudby. Především u interpretů, kteří vydali své album dříve nebo tak trochu mimo velká studia. Na druhé straně současná hudba většiny žánrů v Apple Music ani Spotify nechybí. Spotify je super pro lidi, kteří si chtějí prozkoumávat nejrůznější interprety, rychle si chtějí vyhledat oblíbenou písničku a tu si pustit. U Spotify se mi tato funkce zdá jaksi dostupnější. Je to přesně pro ty chvíle, kdy jste dřív prohledávali YouTube, jestli na něm není Vaše oblíbená písnička. Playlisty umí rovněž obě služby, ale z uživatelského hlediska se mi lépe pracovalo se Spotify – vytváření vlastních playlistů a jejich sdílení se světem je jednodušší. Naopak na Spotify jsem vždy postrádal nějakou možnost snadno kliknout a poslouchat náhodný výběr hudby, kterou mám rád. Spotify nabízí tisíce playlistů, ale vyhledat v nich ten správný, který mi sedne do noty, mi připadá snad až nemožné.

spotify

Jak válí Apple Music?

Pokud přejdete k Apple Music s tím, že jej začnete používat jako Spotify, nejspíš narazíte jako já a zklamaně jej zavřete. Síla Apple Music spočívá v něčem úplně jiném a tím je schopnost nabízet Vám hudbu, kterou rádi posloucháte. První krok s Apple Music znamená, že si poctivě navolíte žánry a interprety, které rádi posloucháte. To slouží jako nápověda, aby Vám Music v záložce „Pro Vás“, nabízelo přesně to, co chcete poslouchat. „Pro Vás“ je téměř nekonečný soubor navrhovaných alb, interpretů a playlistů. Musím říct, že po opravdu minimálním používání služby mi Music nabízí velice zajímavé a poslouchatelné mixy. Odhadem tak 80% hudby bych si pustil. Těch zbylých 20% eliminujete do budoucna tím, že oblíbeným interpretům nebo playlistům přiřazujete srdíčka. A musím říct, že playlisty jsou velice nápadité od průřezů tvorbou jednotlivých autorů přes žánrové mixy nebo zajímavé výběry ve stylu „hudba, která ovlivnila…“. Slabou stránkou Apple Music je prý její propojení s Vaší současnou hudbou a playlisty na Vašich zařízeních. Přiznám se, že spárování své hudby s Apple Music jsem dosud nezkoušel. Dále stojí za zmínku Siri, která (v zemích, kde je dostupná) dokáže reagovat na Vaše příkazy nejen stylem „pusť mi Iron Maiden“, ale třeba i „pusť mi hudbu z Jamese Bonda“. Trochu bokem mého zájmu stojí „Connect“ a „Rádio“. První je něco jako blog pro autory, druhé je online rádio Beats 1, které vysílá 24/7 za asistence světových hudebních osobností.

applemusic2

Má to cenu?

Určitě má a téměř stejnou. Spotify i Apple Music stojí aktuálně shodných 5,99 EUR na měsíc. V případě rodinného sdílení nabízí Spotify neurčitou slevu 50% na dalšího uživatele. Apple Music nabízí rodinný účet pro maximálně šest lidí za 8,99 EUR měsíčně. Obě služby nabízí samozřejmě i freemium účet s omezenou funkčností a reklamou a možnost vyzkoušet 1x zdarma premium účet na měsíc (Spotify) nebo na čtvrt roku (Apple Music). Předplacené účty navíc umožňují stažení a poslouchání hudby offline.

Takže? Jak posloucháte hudbu Vy?