Rubriky
Apple

Mac mini – nejlevnější volba pro vstup do světa Maců

Dosud jsem s Macem pracoval jen ve formě MacBooků Pro a Air. Stolní iMacy se mi vždycky líbily svým úžasným designem, ovšem cenově a vůbec povahou „pevného stolního počítače“ mi nedávaly smysl. Pak tu je úplně nejlevnější volba, jak si začít s Macem a tou je počítač Mac mini. Pokud hledáte počítač (tedy Mac) pro běžnou kancelářskou nebo domácí práci a nemusí to být designově dokonalý a skvěle propracovaný „all-in-one“ iMac, jděte do miniho!

Mac mini vyšel před 14 dny v modernizované variantě. Narovinu řeknu, že tuto novou řadu už téměř jistě nerozšíříte – nevyměníte si v něm disk nebo paměť, jak to šlo v dřívějších variantách. Je to bohužel trend, kterým se Apple vydal. Já sám svůj MacBook Pro průběžně upgraduju, jelikož mám ještě jeho původní verzi, kde to je možné. Ale zpátky k minimu…

Aktuální nabídka Mac mini

Mac mini a dodatečná výbava

Já jsem měl možnost pracovat s nejlevnější variantou. Narozdíl od konkurence má Mac mini dvoujádrový procesor o taktu 1,4GHz. Konkurence nabízí čtyřjádrové, ale je diskutabilní, zda to pro dané úkony bude mít nějaký přínos. Mac mini je „pouze“ malá krabička, ke které je potřeba připojit monitor, klávesnici a myš. Monitor si koupíte vlastní (a připojíte ho například přes HDMI nebo Thunderbolt, ostatní přes redukci). Bezdrátová klávesnice a myš od Apple je krásná designová záležitost, ale je poněkud drahá, takže si také můžete připojit vlastní „ne-applí“ zařízení. Internet můžete připojit přes ethernetový kabel a nebo bezdrátově přes WiFi.

mac-mini

Snadné spuštění

Jakmile všechny kabely zastrčíte kam patří, nastupuje první spuštění a s ním skvělé Apple user experience. Já jsem spouštěl počítač s bezdrátovou klávesnicí a myší. Po spuštění se mě počítač hned zeptal na navázání spojení s klávesnicí a myší, spárování proběhlo bez problému. Následovalo pár jednoduchých kroků – výběr jazyka, výběr WiFi sítě, vytvoření uživatelského účtu s heslem, vložení AppleID a propojení přes iCloud (oboje není povinné!) a nabídka přenosu dat ze zálohy z PC nebo jiného Macu. Vše bez nutnosti umět technicky víc věcí, než klikat na myš.

mac-mini1

Nejnovější software a zdarma

Posledním krokem pak bylo začít Mac mini používat. Vše funguje úplně stejně jak jsem byl zvyklý na MacBooku. Všechna data se přes iCloud jednoduše propojí do dalšího zařízení. Nesmím zapomenout na bohatou nabídku kancelářského balíku, který je u Apple zdarma. Bez nutnosti instalace můžete hned používat textový Pages, tabulkový Numbers a prezentační Keynote. Velice mě překvapilo, že Mac mini měl již v sobě nainstalovaný nejnovější OS X Yosemite – počítač byl totiž objednaný týden po jeho oficiálním uvolnění do AppStoru, a tak jsem předpokládal, že bude nutné nejprve provést upgrade. Jsem to ale blbec 🙂 Skvělý kontrast k ostatním počítačům, které se několik let prodávají paralelně s Windows 7 a 8.