Po dlouhé době jsem se vydal na pár dní na výlet do zahraničí. Nedokázal jsem odolat akci na jízdenky Regio Jet do Švýcarska, tak jsem si zakoupil zpáteční lístek do Curychu za 780 Kč. Zrovna tahle linka Praha – Mnichov – Švýcarsko jezdí denně ve výhodných časech, kdy do Curychu přijedete v 9 ráno a do Česka odjíždíte po 20. hodině večer, takže můj dvoudenní výlet byl opravdu dvoudenní, intenzivní a super.
Do Švýcarska jsem přijel v pátek 16. září a z Curychu jsem obratem pokračoval vlakem do Lucernu, kde jsem si dělal zálusk na dvoutisícový Pilatus, který se tyčí prakticky nad městem. Bohužel dvoutýdenní azuro se mi zrovna v den příjezdu lehce změnilo v pěkné podzimní počasí, takže jsem nakonec svou túru musel lehce upravit a lanovkou jsem vyjel pouze do přestupní stanice Frakmüntegg ve výšce přes 1400 m. Asi o dalších 100 výškových metrů již začínaly mraky, takže já jsem měl pod sebou pěkný výhled na Lucern s jezerem a okolím a zároveň mě nemrzelo, že jsem nejel visutou gondolou až nahoru. Zpátky do Lucernu jsem se vydal pěšky. Dvouhodinový sestup byl poměrně fyzicky náročný, protože překonat výškový rozdíl 900 metrů je fuška i shora dolů. Při návratu do města začalo pršet, takže jsem se na střídačku schovával po obchodech v centru, ve známém Kapličkovém mostě nebo v kavárně. Kromě krátkého výstupu na městské hradby jsem toho v Lucernu více nestihl a v 18 hodin jsem přejel vlakem do Alpnach Dorfu, kde jsem měl domluvený nocleh přes Couchsurfing.
V sobotu ráno jsem se vrátil vlakem do Curychu. Chvíli jsem se flákal po nákupní třídě Bahnhofstrasse, kde jsem si zašel prohlédnout nový iPhone 7 do Apple Storu. Ve 13 hodin začínala na Paradeplatz zdarma turistická prohlídka historického centra města. Po ní jsem se na doporučení průvodkyně vydal na prohlídku jezera, malý piknik u vody a k večeru jsem si ještě jednou prošel staré město. Curych jako takový má pěkné upravené centrum, ale jeho život mi přišel podobně jako třeba v Ženevě, poněkud nudný. Skladba obchodů a restaurací v centru více odpovídá švýcarské kupní síle. Fast foody a jiné levné možnosti stravování jsem viděl prakticky jen okolo nádraží, což byl pro mě poněkud nezvyk, srovnám-li Curych například s nabídkou jakéhokoliv většího anglického města. Po šesté hodině zavírala v sobotu v centru většina obchodů a život na ulici utichal, přestože jsem čekal postupné vystřídání nakupujících za pártychtivé skupinky lidí. Mně dál nezbývalo, než si dát na lavičce před Národním muzeem malou svačinku a s nastupující tmou jsem se přesunul na autobusové nádraží a cestu zpátky do Česka.
Na závěr bych přidal pár tipů a postřehů. Švýcarsko je všeobecně drahé, takže pokud nemáte peněz na rozdávání, určitě využijte nabídky místních supermarketů, kterých je v Curychu od hlavního nádraží k jezeru dostatek. Ceny jsou zde odhadem až 3x vyšší, za což může i v současnosti silný frank (cca 25 Kč, před lety byl na 18 Kč). Menu v McDonald’s začíná na 12 CHF. V Curychu doporučuji využít úschovnu zavazadel na nádraží, kde jsem si přes den schoval batoh. Menší skříňka pro běžný batoh (nebo carry on zavazadlo) stojí 6 CHF a platí se pouze švýcarskými mincemi v hodnotě půl, 1 a 2 franky. Peníze je možné rozměnit v měničce, ale já jsem za 20 CHF dostal pouze tři pětifrankové a pět frankových mincí, takže jsem si nakonec stejně musel rozměnit (nakoupit) v obchodě.
Pro prohlídku centra Curychu Vám vystačí jeden den. Pokud plánujete i prohlídku muzeí nebo galerií, plavbu lodí po jezeře nebo návštěvu ZOO, rezervujte si alespoň dva dny. Lucern doporučuji jako skvělé východisko pro cesty do okolních hor. V samotném městě můžete navštívit Dopravní muzeum. Lanovka na Pilatus je z Lucernu tvořená kombinací kabinky a gondoly. Z blízkého Alpnachstadu jezdí nejstrmější zubačka na světě. Na Pilatus vedou i turistické cesty a výstup na vrchol trvá pro trénované jedince 5-6 hodin, takže doporučuji vždy alespoň jednu cestu využít lanovku. Také ubytování je ve Švýcarsku drahé a jelikož jsem cestoval sám, zkusil jsem poprvé nocleh přes Couchsurfing. Moje první zkušenost byla vynikající. Hostitelka Patricia byla moc milá a komunikativní a navíc jsem si mohl udělat opět lepší obrázek o lidech, kteří ve Švýcarsku žijí. Pro cestování vlakem doporučuji využít mobilní aplikaci SBB a přes ní kupovat jízdenky, protože (nevím z jakého důvodu) speciální tarify na konkrétní vlaky se mi přes klasický web nepodařilo koupit. Pro srovnání jednosměrná jízdenka Curych-Lucern stojí 25 CHF, ale na konkrétní spoj přes aplikaci jsem ji koupil za 13 CHF. Nejen v Curychu, ale i v dalších městech, můžete využít zdarma průvodcovské služby organizace Freewalk. Moje prohlídka byla v angličtině a byla vedená místní studentkou. Po skončení prohlídky se doporučuje dát průvodci dýško, což mě lehce vykolejilo, jelikož jsem do Švýcarska odjel pouze s kartami. Příjemné pro mě bylo zjištění, že ve Švýcarsku snad každý umí anglicky, takže jsem nikde neměl problém cokoliv si koupit nebo se zeptat na cestu. Tohle, bohužel, v Česku dosud neznáme.