Rubriky
Cesty

Mallorca – dlouhý průvodce z krátké návštěvy

Ceny letenek z Vídně jsou vynikající, proto jsem se vydal na krátký výlet na Mallorku. Přečtete si tedy mé dojmy z tohoto známého ostrova.

V současné době jsou z Vídně za pár euro dostupné zajímavé destinace. Využil jsem tedy brutálního konkurenčního boje na lince Vídeň – Palma de Mallorca a na skok se podíval na největší z Baleárských ostrovů. Rád se podělím o své dojmy, které jsem za tři dny nasbíral. Praktické informace jsou pak shrnuty na konci článku.

Mallorca je zvláštní ostrov. Pro mě to nebyla láska na první pohled jako na Tenerife, na druhou stranu ale vím, že se na Mallorku vrátím. Mallorca je rájem německých a britských turistů, kteří se sjíždí do hotelových komplexů. Ti mladí propaří celý týden v oblasti Arenal, starší nebo rodiny zamíří do některých z letovisek na jihovýchodě či na severu ostrova. Mallorca je také rájem cyklistů, kteří jsou opravdu všude. Pro turistu mého ražení, který chce intenzivně poznávat místní přírodu a život, jakoby tu nebylo místo.

První kroky na Mallorce

Můj výlet začal na letišti v autopůjčovně, kde jsme si vyzvedli zcela novou Toyotu Yaris. Jako první jsem chtěl vidět na vlastní oči letovisko Arenal. Je tu krásná dlouhá písčitá pláž s promenádou. Ta je lemována desítkami otřesných obchůdků s nejrůznějším dovolenkovým haraburdím jako někde z tržnice. Krámky střídají cukrárny, kavárny, bary, restaurace, fastfoody, lokální kuchyně je tu v menšině. Ve většině jsou pak pochybné skupinky různě opilých lidí různých věkových skupin, které mluví anglicky nebo německy. V Arenalu si můžete dát německé pivo, americká žebra, nechat se potetovat, koupit si Ray-Bany od černochů a kýbl předraženého koktejlu. Hodina a půl našeho pobytu zde byl strop, a proto jsme honem přejeli asi 60 km na sever do hotelu Eix Lagotel 4* Playa De Muro jižně od Port d’Alcúdia. Zde jsem začal prožívat svůj další kulturní šok z nenáročných dovolenkářů.

Palma a hory na severu

Katedrála Panny Marie, Palma de Mallorca

Druhý den jsme po vydatné a bohaté snídani odjeli do hlavního města Palmy podívat se na známý monument ostrova – katedrálu Panny Marie. Katedrála je to impozantní, ale vstup za 8 EUR mi přišel jako zlodějna, jelikož uvnitř toho k vidění pro běžného neznaboha moc není. Centrum města na mě působilo příjemně, určitě se vyplatí sednout zde na kafe, dát si zmrzlinu… a honem pro auto do ohromné podzemní garáže pod katedrálou (3 EUR/hodina, v 10:30 parkování v pohodě, ve 12 hodin už tlačenka). Z Palmy jsme se vydali do hor. První zastávkou bylo příjemné horské městečko Valldemossa, kde je k vidění klášter a poprvé na ostrově na mě dýchla atmosféra španělska. Také jsem se v horských klikatých cestách poprvé setkal s cyklisty, kterým jsem pak celý pobyt na ostrově záviděl, jak rubou do neskutečných kopců. Další zastávkou mělo být městečko Sóller, ale z časových důvodů jsme si tohle malebné městečko nechali ujít. Kdyby bylo více času, určitě by se vyplatilo podívat také do Port de Sóller.

Klikatá silnice do Sa Calobry

Spolu s desítkami cyklistů jsme se vydali po úžasně klikaté horské silnici do přístavu Sa Calobra, kde je malebný kaňon s malou kamenitou pláží. Parkoviště je tu placené a velikostně omezené, proto doporučuji (obzvlášť v sezóně) přijet sem brzy dopoledne a nebo až odpoledne. Na cestě vedoucí do Sa Calobry je odbočka do zátoky Tuent, kde si můžete užít moře bez hlavního proudu turistů. Den jsme zakončili panoramatickou večerní vyjížďkou kolem vesničky Lluc (zde navštivte klášter) a přes Pollencu zpět do hotelu.

Zátoka v Sa Calobře

Večer jsme řešili trošku malý problém. Chtěli jsme jít v našem „letovisku“ na večeři, na španělskou večeři. Bohužel, v okolí hotelu byla nabídka značně mezinárodní a upravená pro zvláštní sortu lidí, kteří sem jezdí na dovolenou: steaky, burgery, pizza, žebra, tex-mex, Burger King. Bylo mi z toho smutno. Nakonec se nám ale podařilo najít restauraci, kde jsme si mohli dát paellu a španělské víno včetně typicky španělské ukecané servírky.

Líný venkovský život a Formentor

Třetí den pobytu byla v plánu válečka u moře na jihu ostrova. Nezdálo se mi to jako dobrý nápad, ale byl jsem přehlasován. Jeli jsme asi hodinu a půl na pláž Es Trenc, která je přirovnávaná plážím v Karibiku. V tuhle roční dobu ale byla poměrně zanesená řasami z moře. Parkovné stálo 7 EUR a já jsem si spálil pupek. Myslím, že se dá na Mallorce najít mnoho zajímavějších míst ke koupání. Zajímavostí pláže je to, že jsou odsud z moře napájeny nádrže, kde se získává odpařováním mořská sůl. Je zde obchůdek se solí a možnost exkurzí. My jsme se však vydali přes vnitrozemí až na nejsevernější cíp ostrova.

Výhled od kláštera Monti-Sion

Jak to tak ale bývá, to nejlepší vám přijde jen tak pod nos. Po cestě jsem uviděl kopec a na něm nějaký kostel, na který ze silnice ukazovala směrovka. Tak jsme si zajeli asi dva kilometry ke klášteru Monti-Sion, odkud byl parádní výhled po ostrově a nula turistů. Hned pod klášterem je městečko Porreres, kterému dominuje další kostel, ovšem nám byl zavřený. Na náměstíčku jsme si sedli do náhodné kavárny, kde jsme dostali za 13 EUR neskutečně vynikající dvojchodový oběd s dezertem a vodou v ceně. My jsme dál jeli bez zastavení, ale v okolí jistě stojí za návštěvu městečko Petra nebo Montuiri. Všechna zmíněná místa mají společné minimum turistů, líný španělský venkov a nějaké zbloudilé cyklisty.

Výhled z útesu poblíž Formentoru

Formentor – mys a maják v jedné osobě – je bájným cílem cyklistů, kteří na Mallorce trénují. Je to kus dechberoucího útesu, který se táhne několik kilometrů od města Port de Pollenca. Čeká tu na vás několik úchvatných výhledů z útesu vysokého 150 – 200 metrů. Tohle je jedno z míst, které nelze popsat, tohle musíte prostě navštívit. Pokud se sem chystáte autem, jeďte raději až večer nebo brzy ráno, jelikož možnosti parkování zde jsou značně omezené. My jsme sem dojeli kolem půl sedmé a už to bylo v pohodě. Když už budete v těchto místech, zajeďte si také na vrchol Albercutx nebo na pláž Formentor. Divočejší koupání včetně divokých koz pod vysokými útesy nabízí zátoka Figuera.

Maják na Formentoru

Formentorem také skončil tento výlet na Mallorku. Viděli jsme toho hodně, ale zároveň málo. Za tu cenu letenek se sem vyplatí ještě párkrát vrátit. Minimálně zde plánuji jet příští jaro na cyklistický trénink.

Tipy a doporučení závěrem

  • Z Vídně létá do Palmy aktuálně (léto 2019) snad 7 spojů denně, které zajišťují společnosti Laudamotion (aka Ryanair), Level a Eurowings. My jsme letěli v kombinaci Eurowings/Level s příručákem za 40 EUR. Jde to i levněji, záleží na vaší časové flexibilitě. Pokud plánujete odbavené zavazadlo, propočítejte si všechny varianty, protože Lauda může být velice snadno dražší. Eurowings dává při online check-inu možnost vybrat si zbylá neprémiová místa v letadle. Level nás nerozesadil. Z Prahy a Bratislavy létá Ryanair, ale jen několikrát týdně.
  • Na Mallorce jsem využil služeb půjčovny Centauro, jelikož z mých propočtů nabízela nejlepší cenu při 100% pojistce. Kancelář není na letišti, ale kousek vedle, kam klienty vozí pravidelný shuttle. Dostali jsme Toyotu Yaris s nájezdem 650 km. Ačkoliv jsem měl mít palivo „plná/plná“, dostal jsem auto s 30 % nádrže a z karty mi strhli zálohu 20 EUR. Při vrácení jsem jim vrátil cca 40 % nádrže, takže 20 EUR mi vrátí a na těch zbylých 10 % nádrže mě ojebali. Klasický „petrol scam“, proto vždy rezervuji „plná/plná“.
  • Ubytování je na Mallorce spousta. Tentokrát vyšel jako nejlepší varianta hotel se snídaní. Airbnb na tak krátkou dobu a s parkováním by nebylo výhodnější.
  • Řízení je na Mallorce v pohodě, jen je potřeba dávat pozor na všudypřítomné cyklisty a být k nim ohleduplný (i když oni někdy jezdí jako hovada). Horské silničky nebyly náročnější než na Tenerife, cesty jsou dostatečně široké.
  • Pro kratší pobyty doporučuji soustředit se na hory na severu. Krásné koupání a zátoky jsou i tam. Jinak potom na východním pobřeží najdete mnoho pěkných zátok, které jsme už ovšem nestihli.
  • Mallorca je hodně orientovaná na koupáky, proto se vyplatí dát si pozor na nabídku restaurací, kdy je často orientovaná na nenáročnou klientelu z Německa a Británie. Pokud hledáte opravdové Španělsko, občas je potřeba chvíli hledat a neskončit v první hospodě. Nabídka ryb není tak bohatá jako například ve srovnání s Tenerife.
  • A koupáci podruhé… Pokud budete spát v hotelu, počítejte s tím, že ty tady fungují často jen sezónně a vše podřizují lidem, kteří se ráno nadlábnou, přes den se grilují na pláži, večer sežerou hotelový bufet a jdou na organizovanou hotelovou zábavu. My jsme měli každý večer v hotelu jakási bizarní vystoupení, hraní binga a diskotéky. Hluk končil kolem půlnoci.
  • Cyklistika na Mallorce – jednoznačně ano. Sezóna cyklistů zde končí v květnu a začíná opět v září. V zimě je lepší ubytovat se kvůli počasí v Arenalu. Od března dál je určitě lepší sever ostrova (Port de Pollenca – Alcúdia – Can Picafort). Půjčovny tu jsou na každém rohu a půjčení opravdu kvalitního karbonového kola na týden vychází stejně jako kupovat si odbavení kola do letadla (cca 120 EUR). Pokud jedete trénovat, vyplatí se koupit si ubytování v hotelu s polopenzí a nešpekulovat, zda Airbnb nevyjde o 5 EUR na den levněji. Co jsem zjišťoval, tak týdenní pobyt (polopenze) včetně letenky s odbaveným zavazadlem a půjčovného kola může vyjít na nějakých 500 EUR. Jediným otazníkem zůstává přejezd z letiště do hotelu na severu ostrova, jelikož tohle jsem dosud nezjišťoval.